Ana Sayfa Kütüphane Deprem Olası İstanbul Depreminin Maliyeti 120 Milyar Dolar

Olası İstanbul Depreminin Maliyeti 120 Milyar Dolar

- Reklam-

Depremler can kaybının yanında arkalarında devasa enkazlar da bırakıyor. 1999 depremi Türkiye’ye 20 milyar $’lık bir fatura çıkarırken 2050’ye kadar beklenen İstanbul depreminde bu hasar 90-120 milyar dolar olabilir.

Türkiye’nin en büyük felaketlerinden biri olarak tarihe geçen Marmara Depremi’nin üzerinden 16 yıl geçti. 1999’da gerçekleşen, büyük can ve mal kayıplarına neden olan Marmara Depremi, 20 milyar dolarlık bir ekonomik kayba yol açmıştı. Akşam Gazetesi’nin haberine göre, Swiss Re raporunda, 2050 yılına kadar gerçekleşme riski yüzde 50 olarak belirtilen İstanbul merkezli 7.5 büyüklüğündeki olası depremin yol açacağı hasarın 90-120 milyar doları bulacağı belirtildi. Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, bu yüksek oranın Türkiye ekonomisi üzerinde çok ciddi bir etki yaratacağını söyledi.

Sigorta katkısı

- Reklam-

Marmara Depremi’nin yarattığı 20 milyar dolarlık hasarın o dönemde sigorta bilincinin yaygın olmayışı nedeniyle sadece 1 milyar dolarının sigorta şirketleri tarafından ödendiğini hatırlatan Gülen, “Bugünkü veriler ışığında, olası depremin yaratacağı hasarın yaklaşık 25-30 milyar dolarını sigorta sektörü karşılayacak.”

 

DASK’ta 12 milyar dolar birikti

Gülen, şöyle devam etti: “Marmara Depremi bize çok şey öğretti. Bugün sigortanın zorunlu hale getirilmesiyle ivme kazanan DASK’ta yaklaşık 10-12 milyar TL’lik güvence birikimi sağlandı.” Bu arada dünyada son 100 yılda yaşanan depremlerin ülkede yarattığı ekonomik kayıplara bakıldığında Türkiye, Tayvan’ın ardından ikinci sırada yer alıyor.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Kızılırmak projesi için ilk adım mart ayında atılıyor

Sivas’ta Kızılırmak Projesi kapsamında yapılacak sağ ve sol kollektör hatlarının yapım ihalesi Mart ayında gerçekleştirilecek. Sivas Belediyesi tarafından hayata geçirilecek Kızılırmak Projesinde 31 kilometre uzunluğa...