Ana Sayfa Blog Özel sektörde mühendis olmak

Özel sektörde mühendis olmak

Özel sektörde mühendislik olmak bildiğiniz üzere bir hayli zor. Ancak çevresi ve sermayesi olup da kendi işini kuranlar hariç tabi.

Biriken ve hala birikmeye devam eden mühendislik mezunları arasından sıyrılıp bi şekilde günümüz işe alma kriterlerini karșıladığımızı ve bir şekilde herhangi bir yerde ișe girdiğimizi varsayalım. Her şey umduğumuz gibi olmayabiliyor. Muhakkak ki canımızı sıkan birçok faktör olacaktır. Bu faktörlerden birkaçına değinmek gerekirse:

1- Çalışma arkadaşları

Çalışma arkadaşlarınızla iyi geçinememek ve iyi bir iletişim kuramamak sizi işten soğutmaya yetecek de artacaktır.

2- Çalışma ortamı

Çalışma ortamının içinde, çalışmak zorunda olduğunuz il’ de olabilir çalıştığınız ofis veya şantiyede olabilir. Özellikle şantiyeciyseniz sürekli il değiştirmek zorunda kalmak düzenli bir hayat kurmanızı neredeyse imkansız hale getirecektir.

3- İșveren baskısı

Başınızda sürekli bekleyen ve zengin etmek zorunda olduğunuz bir patrona alışmanız gerekecek. Çok gururlu bir karaktere sahipseniz işiniz bi hayli zor.Azarlanmaya alıșsanız iyi olur.

4-Gece gündüz ayrımı

Geceniz gündüzünüz bir olabilir üstelik mesai kavramı olmaksızın. Yani öyle 5 olsada gitsek moduna girmeniz biraz zor. Geç saatlere kadar çalışmaya alıșmanız gerekebilir.

5-Tatil kavramı

Belkide hiç duyamayacağınız bi kavram haline gelecektir. Birçok firmanın haftasonu çalıştığını biliyorsunuzdur umarım. Senelik izinlerinizide öyle keyfinize göre kullanmayı unutun. İşveren ne zaman uygun görürse o zaman izninizi kulllanırsınız.

6-Maaş konusu

Ömrünüzün büyük bir kısmını bu meslekte harcamadıysanız öyle yüksek maaş beklemeyin. Özel sektörde maaş tecrübeyle birlikte artıș gösterdiği için emekli olmaya yakın eğer hala devam ediyorsanız para kazanmaya başlarsınız.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

5 YORUM

 1. Çok dogru kriterler fazlası vae eksiği yok.

  Bu keriterleri yerine getirirsiniz ,yaklaşık 20 yılınızı ömürden verirsiniz sonra 3. dünya ülkesi olan Türkiyede Mühendis olarak biliğbeceri ve brikimlerinizin kıymetinin bilinmesini ve onure olmayı düşünmeyin.
  Velhasıl Türkiyede mühendis olarak mutlu olmak istiyorsanız mutluluk skalanızı minimum tutunuz ki hayal kırıklıgına ugramayınız.
  31 yılımı doldurdum Türkiyede Mühendis olmak zor.
  Mutluluk-itibarın para ,ev ,araba,yazlıkgibi keriterlerde degerlendirildiği memleketimizde siz mesleki üretiminiz-hizmet ve liyakatınızla mutlu olmayı hedeflemeyin.
  Paranız varsa itibarınız var ve mutlusunuz.
  İnsan olmasanızda malesef.Hayatın ve memleketin gerçekleri.
  saygılarımla

 2. Burada dikkat ediyorum , Özel sektörde mühendis olmak başlığı altında malesef var olan gerçekleri sıralamış ama sanki yazı, bir patronun elinden gibi. Öyle bir üslubu var ki sanki tüm bu yazdıkları olması gereken gibi. Kimse itiraz etmesin, kimse bu sisteme karşı çıkmasın… Burada işe gireceksen bunu bil ve bu yanlışları kabul et. sistem acımasız olacak sen de baş kaldırma.

  Kimse kusura bakmasın ama yazı da bir iyi niyetli bilgilendirme yok. Yazı acımasız sisteme Mühendisi psikolojik olarak hazırlama yazısı Yazık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Antik kanal yeniden inşa edilecek 6 medeniyete birden yolculuk yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü İzmir Bergama’da bulunan 2400 yıllık Pergamon (Bergama) Antik Kenti ’nin kalbi Selinos Antik Kanalı’nı...

Ahşap Çatılar, Yapılarda Neden Tercih Edilmektedir?

Çatılar, yapı sistemlerinin en üst kısmında yer alan elemanlardır. Bu elemanlarda kullanılan yapı malzemesi de genellikle ahşaptır. Biz de bu yazımızda ahşap malzemesinin kullanılma...

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Aksaray'da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Olay, Taşpazar Mahallesi Ebulfeyz...

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı Türkiye’nin ilk insansız hızlı metrosu olan ve 120/km saat hız ile seyir edilebilecek İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın inşaat...

SON YORUMLAR