Ana Sayfa Güncel Haberler Pisa Kulesi ile Fotoğraf Çektirmek İçin Son Şansınız Olabilir: Kule Düz Hale...

Pisa Kulesi ile Fotoğraf Çektirmek İçin Son Şansınız Olabilir: Kule Düz Hale Geliyor!

Eğikliğiyle dünyada meşhur olan ve ziyaret eden herkesin yapıyı ayakta tutmaya çalışmasıyla fotoğraf çektirdiği Pisa Kulesi ününü kaybedebilir!

İtalya’nın en çok turist toplayan yerlerinden biri olan ve sırrı tam olarak çözülemeyen Pisa Kulesi, her geçen gün daha ‘düz’ hale geliyor. Kule, yapımına başlandıktan beş sene sonra eğim kazanmaya başlamış ve 1990 senesinde ziyaretçilere kapanıp ardından restorasyon işlemlerine geçilmişti.

Yapılan son restorasyon işlemleri sayesinde 2001 senesinde kulenin 4.5 metrelik eğimi 45 santimetre kadar geriletilmişti. Restorasyon işlemleri sırasında ise 260 milyon dolarlık harcama yapılmıştı. Kulenin yıkılma riskine karşılık devam eden önlemlerin de katkısıyla kule, son 20 senede toplamda 20 santimetre düzleştirildi.

Herkesin bildiği İkonik kulenin eğiminin sebebi ise zeminin yapıya uygun olmaması. Kulenin güneyindeki kum ve kil taban, kuzeydeki zeminden daha yumuşak olduğu için; yapının üçüncü kulesi inşa edildiğinde ağırlıkla birlikte bir çökme yaşanmıştı.

Kulenin hem kuzey hem de güney tarafı oturmaya devam etmiş (güney taraf kuzey taraftan daha çok oturduğu için eğilme meydana gelmiş), 19. yüzyılın başlarına kadar kule 2,5 m kadar oturarak yere gömülmüştü. Kolonların tabanındaki zarif oymalar artık görülemiyordu. Bu problemi gidermek ve kolonların tabanını görünür hale getirmek için 1838 yılında kulenin etrafında dairesel bir hendek kazılmıştı. Ne var ki, hendek kazısı su tablasının konumunu etkilemiş ve kulenin etrafındaki yanal desteği ortadan kaldırmıştır. Sonuçta kule ani bir hareket göstermiş ve tepe kısmında eğimine yarım metre daha eklenmişti. Sürpriz bir şekilde de çökmemişti. İleriki yüzyıllarda kimse başka bir şey yapmaya cesaret edemedi.

Kulede bugüne kadar yapılan restorasyon işlemleri yapılmasaydı, uzmanlara göre 2030-2040 yılları arasında kule yıkılacaktı. Bu sebeple de projeyi yürüten mühendisler, kuleyi kurtarabildikleri için oldukça mutlu olduklarını belirtiyorlar. Kulenin şu anki konumunun ve eğiminin oldukça güvenli olduğu söyleniyor ve gelecekte tamamen düz olması ihtimali oldukça düşük görünüyor.

Ancak tüm bu öngörülere rağmen siz yine de o meşhur ‘süper kahraman’ pozlu fotoğrafı çektirmek için acele edin.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Akkuyu NGS’de işletme aşamasında 700’den fazla Türk mühendis çalışacak

Akkuyu NGS'de işletme aşamasında 700'den fazla Türk mühendis çalışacak Akkuyu Nükleer A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Anton Dedusenko, Akkuyu Nükleer Güç Santrali şantiyesinde şu anda...

Betonda Çatlak Oluşumu

  Betonda Çatlak Oluşumu Nedir? İnsanlık tarihi her zaman barınma gibi bir temel ihtiyaca sahip olmuştur. Barınma ihtiyacımız artan nüfus, yaşam standartlarının değişmesi ve teknolojinin...

İnşaat Mühendisliği Bölümünü Seçmek İsteyenlere Tavsiye ve Öneriler

İnşaat Mühendisliği Bölümünü Seçmek İsteyenlere Tavsiye ve Öneriler Üniversite tercihlerinin başladığı bu dönemde inşaat mühendisliği bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrenci arkadaşlarımız için İnşaat mühendisliği bölümünü...

İnşaat Sektörünün Markası SANAL ŞANTİYE

2009 Yılında bilgi paylaştıkça artar prensibi ile kurulan Sanal Şantiye artık Türk Patent Enstitüsünce marka olarak tescil edilmiştir.Birlikte çıktığımız bu yolda Sanal Şantiye ismini markalaştırmanın...

SON YORUMLAR