Ana Sayfa Güncel Haberler SGK, Mühendis ve Mimarların Asgari Ücret Protokolünü Feshetti

SGK, Mühendis ve Mimarların Asgari Ücret Protokolünü Feshetti

TMMOB’un üyesi mühendis, mimar ve şehir plancıları için asgari ücreti belirleme protokolü SGK tarafından feshedildi. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, fesih ile devletin ciddi gelir kaybına uğrayacağını belirterek, SGK yetkililerinin suç işlediğini söyledi

birgün’de yer alan habere göre Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği(TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK)yetkilileri tarafından yollanan protokol taslağı ile asgari ücret belirlenmesi protokolünün tek taraflı olarak feshedildiğinin bildirildiğini açıkladı.

TMMOB Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında Koramaz, feshedilen protokolün, mühendis, mimar ve şehir plancılarına ödenecek asgari ücretin her yıl Aralık ayında SGK ile TMMOB arasında yapılan görüşmelerle belirlenmesini içerdiğini anımsattı.

Koramaz. imzalandığı tarih olan 2012 yılından bu yana sorunsuz bir şekilde yürütülen protokolle ilgili değişikliğe SGK’nin, “yürütülen iş ve işlemlere esas teşkil eden mevzuatta önemli değişiklikler yaşanmasını” gerekçe olarak gösterdiğini söyledi.

SGK’den gönderilen taslakta, protokolün esasını oluşturan, “TMMOB’nin asgari ücret belirlemesi” ve “Kurumun mühendis, mimar ve şehir plancılarına ödenecek ücretlerin bu asgari seviyenin altında olmaması için gerekli tedbirleri alması” hükümlerinin kaldırıldığına dikkati çeken Koramaz, böylelikle protokolün içinin boşaltıldığını da ifade etti.

“Sermayenin isteği üzerine hareket ediliyor”

Koramaz, fesih kararının altında yatan amacın SGK ile TMMOB arasında belirlenen asgari ücret tutarının, işveren-sermaye piyasası tarafından serbestçe belirlenmesin önünü açmak olduğunu belirterek, protokolle kamu yararından uzaklaşıldığını ifade etti. Konu hakkında SGK ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri ile görüştüklerini de bildiren Koramaz, işverenlerin SGK’ye büyük baskı uyguladığını ve bakanlık üst düzey bürokrasisinin de bu durumdan rahatsız olduğunu açıkça söylediklerini aktardı.

Hükümet yetkililerinin ve bakanların baskılara boyun eğerek yüz binlerce mühendis ve mimarın verdikleri hizmetin niteliğinin hiçe sayıldığını söyleyen Koramaz, çalışanların güvencesiz geleceğe mahkum edildiğini vurguladı.

“SGK suç işliyor”

Protokolün feshi ile devletin ciddi gelir kaybına uğrayacağını ve vergi kaçakçılığına yol açılacağının altını çizen Koramaz, “ TMMOB ve diğer kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile yürütülen işbirliğini geliştirerek daha ileriye götürmesi gereken SGK yetkilileri, protokolü feshederek suç işlemektedir” dedi. Koramaz, önümüzdeki günlerde protokolle ilgili bir kampanya başlatacaklarını ifade ederek, kazanılmış haklarını sahip çıkmak için SGK il müdürlükleri önünde protestolar gerçekleştireceklerini bildirdi.

kaynaklar: birgün, tmmob

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

1 YORUM

  1. Bilgi ve yetenek sahibi olan her birey bir gün sadece asgari ücrette çalışacak. Cahil ne olduğu belirsiz tipler, sırf bazı siyasetçilerin akrabası olduğu için zengin olacaklar. Ama siz bilgili insanlar sadece onları zengin edeceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Akkuyu NGS’de işletme aşamasında 700’den fazla Türk mühendis çalışacak

Akkuyu NGS'de işletme aşamasında 700'den fazla Türk mühendis çalışacak Akkuyu Nükleer A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Anton Dedusenko, Akkuyu Nükleer Güç Santrali şantiyesinde şu anda...

Betonda Çatlak Oluşumu

  Betonda Çatlak Oluşumu Nedir? İnsanlık tarihi her zaman barınma gibi bir temel ihtiyaca sahip olmuştur. Barınma ihtiyacımız artan nüfus, yaşam standartlarının değişmesi ve teknolojinin...

İnşaat Mühendisliği Bölümünü Seçmek İsteyenlere Tavsiye ve Öneriler

İnşaat Mühendisliği Bölümünü Seçmek İsteyenlere Tavsiye ve Öneriler Üniversite tercihlerinin başladığı bu dönemde inşaat mühendisliği bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrenci arkadaşlarımız için İnşaat mühendisliği bölümünü...

İnşaat Sektörünün Markası SANAL ŞANTİYE

2009 Yılında bilgi paylaştıkça artar prensibi ile kurulan Sanal Şantiye artık Türk Patent Enstitüsünce marka olarak tescil edilmiştir.Birlikte çıktığımız bu yolda Sanal Şantiye ismini markalaştırmanın...

SON YORUMLAR