Ana Sayfa Testler Test: Mimarlık Bilgin Ne Kadar Ölçelim

Test: Mimarlık Bilgin Ne Kadar Ölçelim

- Reklam-

Sanal Şantiyedeki ilk mimarlık testi ile karşınızdayız! Bakalım sonuçlar nasıl olacak…

Hazırsanız;

Test Başlıyor

- Reklam-

1-) Sağır cephe ne demektir?

fluentu
Doğru! Yanlış!

2-) Yapılarda sıhhi tesisat ve ıslak hacimlere ilişkin projelendirmeyi kim yapar?

kapainterior
Doğru! Yanlış!

3-) TBDY 2018 de bina yükseklik sınıfları (BYS) kaça ayrılmıştır?

Doğru! Yanlış!

4-) Yapılarda düşey ve yatay taşıyıcılara sırayla ne ad verilir?

Doğru! Yanlış!

5-) Hangisi bir çatı çeşidi değildir?

Doğru! Yanlış!

6-) Konutlarda alışılageldik iç mekan kurgusu göz önüne alındığında hangisi diğerlerinden ayrılır?

Doğru! Yanlış!

7-) Taban Alan Katsayısı 0.2 olarak verilen 1.000 m2 lik bir arsada oturma alanı kaç metrekaredir?

Doğru! Yanlış!

8-) Verilerden hangisi yanlıştır?

Doğru! Yanlış!

9-) Yapı ruhsatı, iskan, ön-izin gibi kavramlar hangisinin çıkardığı yasalarla düzenlenmiştir?

Doğru! Yanlış!

10-) Denizlik neyi ifade etmektedir?

Doğru! Yanlış!

Mimari Bilgin Ne Kadar Ölçelim
Tebrikler!

Mimarlığı seviyorsun ve araştırıyorsun!
Sende mimar adayısın
eh işteee :)

Biraz çalışman gerekli :)

Sonuçlarını Paylaş:


Testlerin devamı için paylaşıp yorum yapmayı unutmayın!

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al

14 YORUM

 1. Merhaba. 8. Sorunuz yanlış. Kolonların yerini belirlemeye mimar yetkili değildir. Taşıyıcı sistem yeri,boyutu,donatı hesabı vb. Belirlemeye mühendis yetkilidir. Mimar buna göre kolomların yönünü revize etmeye ve mühendisle birlikte çalışmak mecburiyetindedir. Bilginize.

  • Vedat Bey kusura bakmayın mimari taşıyıcısıyla bir bütündür ve hiçbir mimar inşaat mühendisinin işine burnunu sokmasına müsaade etmez. İnşaat mühendisi olarak mimarların tasarlamış olduğu sistemin hesaplarını yapmakla yükümlüsünüz hepsi o kadar. Sizin çalışmadığını düşündüğünüz sistemi çalıştıracak nice mühendisler var..

   • Merhaba Osman Bey
    Agresif yorumunuz dikkatimi çekti, konuya dahil olmak istedim. Yapının statik sistemi kaynaklı bir hasar görmesi sonucu bu sorumluluk kime ait? inşaat mühendislerine mi yoksa mimarlara mı? “tüm sorumluluk bendedir kardeşim ben kolonları tek yönlü çalıştırdım çünkü mimari olarak diş yapmaması gerekiyordu” gibi bir savunma ortaya koyabilir misiniz mesela? koysanız da hukuki açıdan bir bağlayıcılığı olmayacaktır zaten. Bu sebeple inşaat mühendislerinin, mimarların işine burnunu sokması olarak görmeniz son derece vahim. Vedat beyin dediği gibi bir yapı da Mimarlar-Mühendisler ortak bir çalışma ortaya koymalıdır. Mühendis olarak yalnızca inşaat mühendisleri değil, elektrik mühendisleri ve makine mühendisleri de dahil.

    • Mustafa bey yapıcı eleştiriniz için teşekkür ederim. Vedat beyin yorumundaki ”çalışmak mecburiyetindedir” kısmı gerçekten canımı sıktı.Biz mimarlar da taşıyıcı sistemin gereklerini, kolon yönlerini, ağırlık merkezini, kolonun kirişin çalışma prensiplerini biliyoruz. Statik, mukavemet, beton teknolojisi, yapı teknolojisi dersleri aldık. Bir tasarım, kolonuyla, kirişiyle, duvarıyla, döşemesiyle bir bütündür ve tümüyle mimara aittir.Burada mühendisin işi tasarıma yön vermek değil, hesaplar neticesinde sorun olduğunda çözümüyle birlikte mimarla paylaşmaktır. Mimar bu problemi kolonun kesitiyle değil belki ilave bir kolonla yada taşıyıcı sistemin malzemesini değiştirmekle çözümlemek isteyecektir. Bu konuda kesinlikle ısrarcıyım taşıyıcı sistemin yerleşimini mimar yapar. Mühendis hesabını, kesitini, donatısını, sınıfını belirler.

 2. 8. Soru tamamen inşaat mühendisi kafasıyla yazılmış.

  Taşıyıcı sistemin yerini ben belirlerim, sen onun çapını, kesitini, malzemesini belirlersin.Ha yok illa ben taşıyıcı sistemin yerlerini belirleyeyim diyorsan, hemen bi mimarlık fakültesi mimarlık bölümüne başvur. Hadi bakiim ;)

  • okumakla da mimar olunmuyor şekerim sonunda 2+1 70 m2 daire yapıyorsunuz onunda neresinden kırpıp da müteahhide yaranıp iş yaparız diyerek koşturuyorsunuz ilk yorumunuzdaki keskinlik de aynısı bu ülkede deprem oldu ben o depremi ADAPAZARIN DA YAŞADIM o yuzden tasarım ve sağlamlık bir bütündür ortak çalışmanın ürünüdür size hangi okulda verdiler bu mimar her şeydir olayı sen çizersin ben ayakta tutarım; bizim ufaklıklar da çok güzel tasarımlar yapıyorlar 11 yaşında sketchup ile bir bilseniz autocad de öğrettim bütün kat planını çizimini yapıyorlar ne gerek var ozaman sizede ;) veya zaten çoğunu teknikerler yapıyor. Türkiye de ileri düzey fütüristik yapılara imzanız varda haberimiz mi yok madem bu kadar mimar olmazsacısınız bir ZAHA HADİD olunda bizi gururlandırın. Bu arada mimarlığı kazanmış biri olarak bunu diyorum mecburiyetten okuma koşullarına göre müh okuduk. Mimarlık sanattır Türkiyedekiler gibi değil okumak için okumayın şu bölümleri güzel tasarımlar hayal edin ederkende nasıl çözüm bulacağınız nasıl yapabileceğiniz konusunda ya bilgi sahibi olun yada danışın çizdim oldu mühendis yapar bunun neresindesin bir düşün mimarıyım (3dmax çisi) demek ne demek Ah Mimar Sinan….

 3. Sevgili Kaya
  Adapazarı depreminde yıkımın; binaların tasarım etkisinden çok, mühendis arkadaşlarımızın nervürsüz demir kullanması, etriye sıklaştırması yapmaması, deniz kumu kullanması, zemin etüdüne gereksinim görmeden hesap yapması gibi etkenleri saymamız daha uygun olur. Ufaklıklarınızı tebrik ederim umarım ileride memlekete faydalı kaliteli birer mimar olurlar..

 4. MÜHENDİS VE MİMARLARIN OLDUĞU BİR OFİSTE MİLYON M2 NİN ÜSTÜNDE TASARIM YAPAN BİR MİMARIM. MİMAR MEKANI KURGULAR. TASIYICI SİSTEMİ DE MÜHENDİSLERLE BİRLİKTE TASARLAR. TAŞIYICI SİSTEM DE MEKANIN VE TASARIMIN BİR PARÇASIDIR. ANA KURGU OLUŞTURULDUKTAN SONRA HER İKİ MESLEK GRUBU DA KENDİLERİYLE ALAKALI DETAY, HESAP, YÖNETMELİK VB. ÇALIŞIRLAR. BUNLARI AYRIŞTIRMAK O ONU BU BUNU YAPAR DEMEK DOĞRU OLMAZ. Kİ BU İŞİN İÇİNDE MEKANİK, ELEKTRİK, PEYZAJ GİBİ FARKLI GRUPLARIN DA BİRLİKTE ÇALIŞTIĞINI VE ORTAYA TEK BİR PROJENİN ÇIKTIĞINI UNUTMAYALIM. GRUPLAR ARASI UYUM DA NE KADAR İYİYSE O KADAR DA BAŞARILI BİR PROJE YÖNETİMİ OLUŞUR.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

1915 Çanakkale Köprüsü yükseliyor [Foto-Galeri]

Yapımı tamamlandığında "dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü" unvanını alacak 1915 Çanakkale Köprüsü ve Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu inşaat çalışmalarında gelinen son nokta havadan görüntüledi....