Ana Sayfa Güncel Haberler TMMOB Mühendis ve Mimarlar için 2016 Yılı Asgari Ücreti Belirledi

TMMOB Mühendis ve Mimarlar için 2016 Yılı Asgari Ücreti Belirledi

Türkiye Mimar ve Mühendisler Odası Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları için 2016 yılı asgari brüt ücreti 3.300 TL olarak belirledi.

İnşaat Mühendisleri Odası’nın web sayfasında yer alan habere göre Yönetim Kurulu ayrıca; odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, mesleki deneyimin arandığı alanlarda, şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, teknik nezaretçi, uzak yol kaptanlığı gibi hizmetlerde asgari ücret uygulanmayacağını, bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretlerinin alınan sorumluluk gereği belirlenen asgari ücretinin üzerinde olmak zorunda olduğunu da karar altına aldı.

Yeni mezun mühendis ve mimarlar çok özel bir firmada veya yurtdışında çalışmadıkça malesef brüt 2.000 TL’yi bile göremiyor. Umuyoruz ki SGK ile bir protokol vb. anlaşma imzalanır ve en kısa zamanda mühendis ve mimarlar için asgari ücret denetim altına alınır.

İnş.Müh.Mustafa AKSU
İnş.Müh.Mustafa AKSUhttps://www.sanalsantiye.com
Sanal Şantiye'nin kurucusu, İnşaat Mühendisi.

4 YORUM

  1. İstanbul’da piyasa öyle diyerek 1000 tl asgari gösterip 1000 tl yi elden veren bir çok firma var bunlar tek tek denetlenmeli bu oda sadece işverenlere çalışıyor sanırım bize bir faydası olduğunu görmedım henüz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Çatıda Elektrik Üretip Dağıtım Şirketlerine Satıyor

Kocaeli’nin önemli ilçelerinden Darıca’da evinin çatısında elektrik üretip dağıtım şirketlerine satan mühendis Kerem Çilli, kazancını bu şekilde sağlıyor. 2017 mezunu olan elektrik ve elektronik...