Ana Sayfa Güncel Haberler Türk Mimar Sunay Erdem'den Musul İçin 'Ay-Yıldızlı' Mahalle

Türk Mimar Sunay Erdem’den Musul İçin ‘Ay-Yıldızlı’ Mahalle

Son yıllarda terörün yakıp yıktığı Irak’ın tarihi kenti Musul’un terör örgütü unsurlarından temizlenmesinin ardından bölgede yaşamsal faaliyetler yeniden başladı. Türk Mimar Sunay Erdem ve ekibi, ay-yıldız formu taşıyan Türkmen Mahallesi için kolları sıvadı. İlk etapta 500 aileye yuva olacak olan proje, hayata geçirilmesi halinde Dicle’nin kıyısında yeni bir yaşam alanı oluşturacak.

Tarih boyunca pek çok medeniyete, devlete ve kültüre ev sahipliği yapan Ortadoğu, dünyanın en etkileyici şehirlerinin de adresi oldu. Son yıllarda bölgede patlak veren iç savaşlar ve terör saldırıları ise tarihi kentleri bir bir yok ediyor. Bunun en net örneklerinden biri de Irak’ın Musul kentinde yaşanan yıkım oldu. Terör örgütlerinin büyük zarar verdiği kentin terör unsurlarından temizlenmesinin ardından Türk mimarlardan önemli bir proje geldi.

Bölgede Türkmen vatandaşların daha iyi koşullarda yaşayabilmeleri için Peyzaj Mimarı Sunay Erdem ve ekibi, ‘Türkmen Mahallesi’ tasarladı. Söz konusu proje, kentin en yeşil bölgesinde ve Dicle nehri kıyısında bulunan yaklaşık 17 milyon m2 alanı kapsıyor.

Türk Mimarlarca Musul’a Yapılması Planlanan Türkmen Mahallesi Projesi’nin Özellikleri
Kaynak: Yenisafak.com

Türkmen Bayrağından Esinlendi

Proje ile ilgili detayları anlatan Mimar Sunay Erdem, kentsel dönüşüm niteliğinde tasarlanan projenin ana hatlarını Türkmen bayrağından aldığını dile getirdi.

Projenin Yer Aldığı Bölgedeki Yapılanma, Ay-Yıldızlı Forma Uygun Olarak Gerçekleştirilecek.
Kaynak: Yenisafak.com

Jüri Projeye Karşı Çıktı

Proje, ABD merkezli bir uluslararası kuruluşun Musul’un DEAŞ’tan temizlenmesinin ardından bölge için başlattığı ‘Musul’un yeniden inşası’ konulu yarışmaya katıldı ve uluslararası jüri tarafından veto edildi. Erdem, projenin hayata geçirilmesi adına uluslararası alanda çalışmalarını sürdürüyor.

Yüksek Binalara Müsaade Edilmeyecek

Proje kapsamında yer alacak binaların düşük yoğunluklu ve müstakil bahçeli evler şeklinde tasarlanacağını açıklayan Mimar Erdem, kültür ve sosyal tesislerin de çok katlı olmayacağını belirtti.

Sunay Erdem’in 6 Kıtada 50’ye Yakın Ülkede Gerçekleştirdiği ve 50’den Fazla Ödüllü Projesi Bulunuyor.

Mimar Sunay Erdem, projenin hayata geçiş hikayesini şöyle anlattı:

“Musul’da Türkmenlerin çektiği acıları hepimiz biliyoruz. Son yıllarda bölgede yaşananlar onların hayatlarını daha da zorlaştırdı. Biz de savaş sonrası onların rahat yaşayabilecekleri bir ortam yaratmak istedik.”

‘Geleceğin Şehri’ özelliklerinde tasarlanan alan, kendi enerjisini üretebilen ve sıfır emisyon salgılayan bir kent yapısını amaçlıyor.

Rüzgar, güneş ve hidroelektrik enerji kaynaklarının tercih edileceği bölgede, organik tarım arazileriyle de ekonomik kaynak sağlayacak.

Bölgenin savaştan tahrip olmuş durumda olduğunu aktaran Erdem, “Bölgede ciddi bir kentsel dönüşüm gerekiyor. İlk etapta 500 aileyi barındıracak merkezi bir alan tasarladık. Burada temel ihtiyaçların karşılanacağı bir ortam planlandı. Zamanla mahallenin dışa doğru genişlemesini öngörüyoruz” dedi.

Kaynak: Yenisafak.com

- Advertisement -

 

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Üstgeçit çöktü, yol trafiğe kapandı

Hasdal Otoyolu'nda üstgeçit çöktü, yol trafiğe kapandı Eyüpsultan Hasdal’da otoyolun üzerindeki üstgeçit çöktüEyüpsultan Hasdal Otoyolu’ndaki Hasdal Kışlasının önündeki üstgeçit henüz bilinmeyen bir nedenle büyük...

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor Rusya ile Belarus arasındaki en büyük ortak proje niteliğini taşıyan Belarus Nükleer Güç Santrali’nin 1’inci...

Deriner Barajı’nın Türkiye Ekonomisine Katkısı

 Artvin’de 249 metre gövde yüksekliği ile kemer barajı sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın altıncı barajı olma özelliği taşıyan Deriner Barajı’nda elektrik üretimi 11. 3 milyar...

4. kattan düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bulunan inşaatın 4. katında çalışırken dengesini kaybederek yere düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti.Olay, öğle saatlerinde Gölcük ilçesi İhsaniye Merkez Mahallesi üzerinde...

SON YORUMLAR