Ana Sayfa Güncel Haberler Yapı Denetim Firmalarına Sıkı Takip

Yapı Denetim Firmalarına Sıkı Takip

467 yapı denetim kuruluşuna geçici faaliyet durdurma cezası uygulandığını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce 52 kuruluşun da izin belgesinin iptal edildiğini belirtti. Bu yıl içerisinde yapı denetim kuruluşlarına 2 Bin 796 şantiye denetimi ve 1155 adet büro denetimi yapıldığını ifade eden Bakan Güllüce 10 laboratuvarın kapatıldığını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce; “Bugün itibariyle yurt genelinde yapı denetim sistemine kayıtlı toplam 2 Bin 276 yapı denetim kuruluşu bulunuyor. Bunların 1826 adedi faal olarak denetim görevini yürütüyor. Yapı denetim sistemine kayıtlı toplam 25 Bin 864 denetçi mimar ve mühendis, 34 Bin 863 kontrol elemanı, 5 Bin 847 yardımcı kontrol elemanı bulunmakta olup, bugün itibari ile aktif denetlenen toplam inşaat alanı 533.837.247 m²’dir” açıklamasında bulundu.

2014 yılında; 4708 sayılı Kanun kapsamında 467 yapı denetim kuruluşuna geçici faaliyet durdurma cezası uygulandığını açıklayan Bakan İdris Güllüce 52 kuruluşun da izin belgesinin iptal edildiğini belirtti. Bakan Güllüce, “bu yıl içinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerimizce yapı denetim kuruluşlarına 2796 adet şantiye denetimi ve 1155 adet de büro denetimi yapılmıştır” şeklinde konuştu.

-2014 Yılında 769 adet denetçi belgesi verildi

2014 yılında; ülke genelinde mimar ve mühendislere toplam 769 adet denetçi belgesi verdiklerini açıklayan Bakan İdris Güllüce; “ 2013 yılında belge iptali yapılan denetçi sayısı 9 iken 2014 yılı için bugün itibariyle bu sayı 10’dur” dedi.

-10 adet laboratuvar kuruluşu kapatıldı

Ülke genelinde yapı denetim faaliyetinde bulunan toplam 343 laboratuvar bulunduğunu açıklayan Bakan İdris Güllüce kriterlere uymayan 10 laboratuvarın kapatıldığını belirtti.

-CE işaretli malzeme kullanımına büyük ölçüde başlandı

Yapıların taşıyıcı sistemi yönünden statik-betonarme projeleriyle uyumu konusunda %91’e ulaşan başarı sağlandığını vurgulayan Bakan Güllüce, “yapı kalitesinin arttığını, İmar planına, sığınak, yangın, otopark, özürlü standartları, enerji verimliliği yönetmeliklerine uyum konusunda belirgin bir düzeye ulaşıldığını” ifade etti. Güllüce sözlerine şöyle devam etti: “Yapıların bitimi sonrası “yapı kullanma izin belgesi” alınması konusunda yapı denetim kuruluşlarının yönlendirici olduğu, CE işaretli malzeme (Avrupa’ya uygunluk işareti, AB direktiflerinden birinin ya da birkaçının kapsamına giren ürünlere verilen uygunluk belgesi) kullanımına büyük ölçüde başlanıldığı görülmektedir. Yapı denetim sistemi uygulamasının sunulduğu http://www.yds.gov.tr adresli web sayfasında kayıtlı olan yapı denetim kuruluşları, denetçiler, kontrol ve yardımcı kontrol elemanları ve şantiye şeflerine ilişkin bilgiler herhangi bir kullanıcı hesabına gerek kalmaksızın isteyen kurum ve kuruluşlara sunuluyor.”

(http://www.csb.gov.tr/turkce/index.php?Sayfa=faaliyetdetay&Id=995)

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Müh.Mustafa AKSU
İnş.Müh.Mustafa AKSUhttps://www.sanalsantiye.com
Sanal Şantiye'nin kurucusu - İnşaat Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor Rusya ile Belarus arasındaki en büyük ortak proje niteliğini taşıyan Belarus Nükleer Güç Santrali’nin 1’inci...

Deriner Barajı’nın Türkiye Ekonomisine Katkısı

 Artvin’de 249 metre gövde yüksekliği ile kemer barajı sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın altıncı barajı olma özelliği taşıyan Deriner Barajı’nda elektrik üretimi 11. 3 milyar...

4. kattan düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bulunan inşaatın 4. katında çalışırken dengesini kaybederek yere düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti.Olay, öğle saatlerinde Gölcük ilçesi İhsaniye Merkez Mahallesi üzerinde...

Bir Mühendis Gözüyle Ayasofya

Bu yazımızda yeni statüsüyle, Ayasofya Cami'nin teknik özelliklerini bir mühendis gözüyle, sizlerle beraber incelemeye çalışacağız.https://www.youtube.com/watch?v=GpwEML8Vo5A "Ayasofya" Ne Anlama Gelmektedir? Eski Yunanca'da "sofya" sözcüğü bilgelik anlamında kullanılmakta...

SON YORUMLAR