Ana Sayfa İnşaat Mühendisliği Yapı Malzemeleri Yapısal Su Yalıtım Sistemlerine Genel Bakış

Yapısal Su Yalıtım Sistemlerine Genel Bakış

Yapısal Su Yalıtım Sistemlerine Genel Bakış

Yapısal Su Yalıtımı Sistemleri Nedir?

Betonarme imalatlar sırasında taze beton içerisine eklenerek geçirimsizliği artırmayı veya sertleşmiş betondaki su problemlerini çözmeyi amaçlayan su yalıtım sistemleridir. Bu sistemler, yapıların maruz kalabileceği su ve nem sorunlarını birleşik bir tasarım ve uygulama ile önlemeyi hedeflemektedir. İnşaat derzlerinden su girişini engellemeye faydası olan bu sistemlerin, yüzeysel uygulamaları destekleyici nitelikte olması beklenmektedir.

Yapısal Su Yalıtım Sistemlerinin Tipleri Nelerdir?

Yapısal su yalıtım sistemleri arasında harç katkıları, beton katkıları, su ile priz alan tıkaç harçları ve enjeksiyon reçineleri gibi yapı kimyasalları ve su tutucu ve su ile genleşen bantlar bulunmaktadır.

Yapısal su yalıtım uygulamalarında en çok tercih edilen ürünlerden olan beton katkıları, toz ve likit olmak üzere iki kategoride incelenebilir.

Soğuk derz, genleşme derzi vb. derzlerde kullanılan ürünler, sızdırmazlık tamamlayıcı ürünler olarak adlandırılabilirler. Su tutucu ve su ile genleşen değişik tip ve boyutlardaki profiller de hammadde cinsine göre kendi içlerinde pvc, kauçuk, hidrofilik ve sodyum bentonit esaslı olarak dört ayrı kategoride, kullanım yerine göre de dış yüzeye, betonun bünyesine ve iç yüzeye uygulanan tipler olarak 3 ayrı kategoride sınıflandırılabilirler.

Su ile priz alan tıkaç harçları çimento esaslı olup, talep edilirse reaksiyon sürelerine göre çeşitlendirilebilirler.

Su yalıtımı amacıyla kullanılan enjeksiyon reçineleri de, üretilmiş oldukları hammadde cinsine göre poliüretan, silikat ve akrilik reçineler olmak üzere üç ana başlıkta incelenebilir.

Yapısal Su Yalıtım Sistemlerinin Genel Özellikleri Nelerdir?

Yapısal su yalıtım sistemleri, genellikle binaların temellerinde ve toprak altında kalan perde duvarlarında, su depolarında, havuzlarda, arıtma tesislerinde, barajlarda ve tünellerde  kullanılmaktadırlar. “Binalarda Su Yalıtım Yönetmeliği” kapsamında, su depoları ve havuzlarda her durumda yapısal geçirimsizlik sağlanması beklenmektedir.

Yapısal su yalıtımı uygulamalarının en büyük avantajları arasında, detaylı bir yüzey hazırlığına ihtiyaç duyulmaması, hızlı bir şekilde uygulanabilmesi, imalat sürelerinin kısa olması ve işçilik maliyetlerinin düşük olması bulunmaktadır.

Katkı tipi yapısal su yalıtım sistemlerinin, yapılarda su geçirimsizlik sağlamalarının yanı sıra, betonarme elemanların imalatını kolaylaştırmak, beton kalitesini artırmak ve betona istenen diğer özelliklerin verilmesini sağlamak gibi faydaları bulunmaktadır.

Bu katkılar, betonun içerisindeki kılcal boşlukları su itici tabakalar oluşturacak şekilde doldururlar ve betonun su emme kapasitesini düşürürler. Basınçlı suyun bu kılcal boşluklara sirayet etmesi durumunda da katkı içerisindeki kimyasallar genleşerek geçirimsiz bir tabaka oluştururlar.

Katkı tipi yapısal su yalıtım sistemleri, genellikle bağlayıcı miktarının %0.5’i ile %2’si arasındaki bir oranda kullanılmaktadır. Bu oran ürünün markasına ve tipine göre değişmekte olup, herhangi bir ürünü kullanmadan önce ürüne ait teknik bilgi dökümanı detaylıca incelenmelidir.

Yapısal su yalıtım sistemlerinin en büyük dezavantajı, uygulamalarının çok kolay olduğunun düşünülmesidir. Bu düşünce sebebiyle dikkatsizce yapılan uygulamalar, yanlış seçilen beton cinsleri, uygunsuz kalıp, döküm ve kürleme koşulları, montajı yanlış veya eksik yapılan sızdırmazlık profilleri ve yanlış malzeme ve yöntemler ile yapılan uygulamalar, bu sistemlerin verimli çalışamaması için başlıca sebepler arasındadır.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Üstgeçit çöktü, yol trafiğe kapandı

Hasdal Otoyolu'nda üstgeçit çöktü, yol trafiğe kapandı Eyüpsultan Hasdal’da otoyolun üzerindeki üstgeçit çöktüEyüpsultan Hasdal Otoyolu’ndaki Hasdal Kışlasının önündeki üstgeçit henüz bilinmeyen bir nedenle büyük...

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor Rusya ile Belarus arasındaki en büyük ortak proje niteliğini taşıyan Belarus Nükleer Güç Santrali’nin 1’inci...

Deriner Barajı’nın Türkiye Ekonomisine Katkısı

 Artvin’de 249 metre gövde yüksekliği ile kemer barajı sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın altıncı barajı olma özelliği taşıyan Deriner Barajı’nda elektrik üretimi 11. 3 milyar...

4. kattan düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bulunan inşaatın 4. katında çalışırken dengesini kaybederek yere düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti.Olay, öğle saatlerinde Gölcük ilçesi İhsaniye Merkez Mahallesi üzerinde...

SON YORUMLAR