Yardımcı Kontrol Elemanlarına Kötü Haber…

0

Danıştay 6. İdaresi’nin kararına göre yapı denetim kuruluşlarında yardımcı kontrol elemanı olarak görev alan teknik öğretmen, yüksek tekniker, tekniker, yapı denetim bölümü mezunları ve teknisyenler kontrol elemanı yerine görev alamayacak.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğince açılan davada Danıştay 6. İdaresinin kararı ile yapı denetim kuruluşlarında yardımcı kontrol elemanı olarak görev alan teknik öğretmenler, teknikerler ve teknisyenlerin kontrol elemanı(mühendis) yerine denetim yapabilme yetkisi iptal edildi.

Alınan karar şöyle:
“Yapı Denetim Uygulama Yönetmeliğinin 3. maddesinin 1. fıkrasının (t) bendini değiştiren 1. maddesindeki “..veya bu Yönetmelikle sınırları belirlenen yapı grubu ve inşaat alanına kadar olan yapılarda kontrol elemanı yerine yapı denetimi faaliyetlerine katılabilen teknik öğretmen, yüksek tekniker, tekniker ve teknisyenleri” ibarelerinin ve Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği 15. maddesinin 4. fıkrasını düzenleyen 2. maddesinin tamamının yürütmesi durdurulmasına oybirliğiyle karar verildi.”

İlgili kararın tam metni için tıklayın.

Sonuç olarak alınan bu kararla 3B (dahil) grubuna dahil olan ve inşaat alanı 15.000 m2’yi geçmeyen yapılarda kontrol elemanı yerine görev alabilen teknik öğretmenler, 10.000 m2’yi geçmeyen yapılarda teknikerler, 5.000 m2’yi geçmeyen yapılarda ise teknisyenler kontrol elemanı yerine yardımcı kontrol elemanı olarak görev alamayacak.

 

Konu ile ilgili anketimize katılmayı ve görüşlerinizi yorum bölümüne eklemeyi unutmayın!

Yapı denetimlerde yapı öğretmeni, tekniker, teknisyenlerin kontrol yetkilerinin kaldırılmasını doğru buluyor musunuz?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bu yazı aktif bağlantı verilmeden kullanılamaz.

Kaynak: Sanal Şantiye