Yardımcı Kontrol Elemanlarına Kötü Haber (Güncellendi)

3

15/09/2018 tarihli haber güncellemesi:

18/05/2018 tarih 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 11.05.2018 tarih ve 7143 sayılı Vergi ve Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle  Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 18. 19. 20. 21. Maddeleri ile 4708 sayılı Yapı Denetim Kanununda değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklikler sonucunda teknik öğretmenler ve teknikerler “belirli sınırlamalar altında”  01/01/2019 tarihinden itibaren yardımcı kontrol elemanı olarak yapı denetim firmalarında görev alabilecekler. Bunun yanında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünün web sitesinde yer alan duyuruya ve Bakanlığın 06.07.2018 tarih 118756 sayılı BİMER başvuru cevabına göre teknik öğretmenler ve teknikerlerin yine belirli sınırlamalar altında şantiye şefliği yapabileceğinden bahsediliyor. 

Ayrıca Bakınız:

Kimler Şantiye Şefi Olabilir?


Danıştay 6. İdaresi’nin kararına göre yapı denetim kuruluşlarında yardımcı kontrol elemanı olarak görev alan teknik öğretmen, yüksek tekniker, tekniker, yapı denetim bölümü mezunları ve teknisyenler kontrol elemanı yerine görev alamayacak.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğince açılan davada Danıştay 6. İdaresinin kararı ile yapı denetim kuruluşlarında yardımcı kontrol elemanı olarak görev alan teknik öğretmenler, teknikerler ve teknisyenlerin kontrol elemanı(mühendis) yerine denetim yapabilme yetkisi iptal edildi.

Alınan karar şöyle:
“Yapı Denetim Uygulama Yönetmeliğinin 3. maddesinin 1. fıkrasının (t) bendini değiştiren 1. maddesindeki “..veya bu Yönetmelikle sınırları belirlenen yapı grubu ve inşaat alanına kadar olan yapılarda kontrol elemanı yerine yapı denetimi faaliyetlerine katılabilen teknik öğretmen, yüksek tekniker, tekniker ve teknisyenleri” ibarelerinin ve Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği 15. maddesinin 4. fıkrasını düzenleyen 2. maddesinin tamamının yürütmesi durdurulmasına oybirliğiyle karar verildi.”

İlgili kararın tam metni için tıklayın.

Sonuç olarak alınan bu kararla 3B (dahil) grubuna dahil olan ve inşaat alanı 15.000 m2’yi geçmeyen yapılarda kontrol elemanı yerine görev alabilen teknik öğretmenler, 10.000 m2’yi geçmeyen yapılarda teknikerler, 5.000 m2’yi geçmeyen yapılarda ise teknisyenler kontrol elemanı yerine yardımcı kontrol elemanı olarak görev alamayacak.

 

Konu ile ilgili anketimize katılmayı ve görüşlerinizi yorum bölümüne eklemeyi unutmayın!

Yapı denetimlerde yapı öğretmeni, tekniker, teknisyenlerin kontrol yetkilerinin kaldırılmasını doğru buluyor musunuz?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bu yazı aktif bağlantı verilmeden kullanılamaz.

Kaynak: Sanal Şantiye

3 YORUM

  1. Formen diye tabir edilen alaylı öğrenerek iş yapan insanlara verilen itibarın 10 da 1 i teknik öğretmenlere verilmemekte. Teknik bilgisi mühendisten daha fazla olan insanları bişey bilmiyormuş gibi gösteren zihniyette olmamalı insanlar araştırmadan konuşmamalı

    Teknik Öğretmen ve İnşaat Mühendisliği Ders Karşılaştırması için linke bakabilirsiniz.
    http://www.tekevadana.org/ayrinti.asp?erk=271

  2. böyle birşey olamaz olmamalı.. Torba kanunu ile c.başkanımız el attıydı ve düzelttiydi..şikayet ederim vala:)) işin şakası bir tarafa da çok kişinin ekmeğiyle oynanıyor..mesleğimizi yapamaz hale gelecez.

  3. Bir sorum olucaktı.
    uygulaam alanı 34.000 m2 olan bir arazıde müh. 30.000 m2 imza yetkisi var bu 4.000 yapı öğretmeninden karsılayabilirmiyiz.tesekkurler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here