Ana Sayfa Güncel Haberler YÖK 5 Programdaki Başarı Sırası Sınırlamasını Genişletti

YÖK 5 Programdaki Başarı Sırası Sınırlamasını Genişletti

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), hukuk, tıp, mühendislik, mimarlık ve öğretmenlik bölümlerinde uygulanan başarı sırası sınırlamasını öğrenciler lehine düşürdü.

Bilindiği üzere YKS sonuçları açıklandı. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından bölümlerin taban puanları ve başarı sıralamaları öğrenciler tarafından sürekli merak edilen konu oldu. İlk olarak 2015 yılında Tıp ve Hukuk bölümleri için uygulanan başarı sırasına göre sıralamada bu yıl değişikliğe gidildi. Yapılan bu değişiklikle başarı sırası sınırlamasını düşürdü.

YÖK’TEN YAPILAN AÇIKLAMA

Yeni YÖK olarak yükseköğretim sistemimizde eğitim-öğretimin niteliğinin arttırılmasına büyük önem atfediyor ve bu maksatla düzenlemeler gerçekleştiriyoruz. Konuyla ilgili paydaşlarımızın fikirlerini alarak yaptığımız bu düzenlemeler, eğitim-öğretim süreçlerimizin girdilerine, içeriklerine ve çıktılarına odaklanmaktadır.

Bu düzenlemeler kapsamında hatırlanacağı üzere meslek icrasına yönelik bazı programlara öğrenci kabulünde “başarı sırasına göre sınırlama” uygulaması başlatılmış ve ilk olarak Tıp ve Hukuk programlarında başarı sırası sınırları belirlenmiş ve 2015 ÖSYS’de uygulanmaya başlamıştır. Aynı bağlamda Mühendislik ve Mimarlık alanındaki programlar için başarı sırası sınırlaması 2016 ÖSYS’de, Öğretmenlik Programları için ise 2017 ÖSYS’de hayata geçirilmiştir. Bu uygulamalarımızın toplumun farklı kesimleri tarafından kabul görmüş olması, paydaşlarımızın bu uygulamayı tasvip etmiş olması, eğitim-öğretimin kalite çıtasını yükseltme yolunda attığımız bu adımın doğru bir adım olduğunu teyit etmiştir. Nitekim diğer bazı programlar için de aynı doğrultuda karar alınması noktasında gerek akademi camiamızın gerekse ilgili paydaşların talepleri kurulumuza intikal etmektedir.

Ülkemizin, her düzeyde nitelikli insan kaynağına ihtiyacı olduğu noktasından hareket ederek, ezberciliği değil, temel yeterlikleri önceleyen, sözel ve sayısal alanlarda muhakeme ve analizi öne çıkarmayı hedefleyen bir anlayışla ilk kez 2018’de gerçekleştirdiğimiz Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) sonuçları birkaç gün önce açıklanmıştır.

Açıklanan sınav sonuçları, kontenjanlar ve farklı puan türlerinde tercih hakkı kazanan öğrenci havuzunun genişlemiş olması durumu birlikte analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda öğrencilerimizin lehine olmak üzere önceki yıllarda yürürlüğe konulan bazı programlara ait başarı sırası sınırlamalarının kalite önceliğimizden sarfınazar edilmeksizin genişletilmesi uygun görülmüş ve ilgili programların tercih edilebilmesi için gerekli olan asgari başarı sıralaması sınırları bu yıl için aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

Program Türü İlgili Puan Türü Eski başarı sıralaması Yeni Başarı Sırası
Hukuk programları EA En düşük 150 bin En düşük 190 bininci (190.000)
Mühendislik programları* SAY En düşük 240 bin En düşük 300 bininci (300.000)
Mimarlık programları SAY En düşük 200 bin En düşük 250 bininci (250.000)
Tıp programları SAY En düşük 40 bin En düşük 50 bininci (50.000)
Öğretmenlik programları** İlgili Puan Türünde En düşük 240 bin En düşük 300 bininci (300.000)
*: (Orman. Ziraat. Su Ürünleri Fakülteleri programlan ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programlan hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programlan dahil)
**: (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dahil)

 

Kaynak: basarisiralamasi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

2,5 milyar TL’ye mal olması beklenen Kanuni Bulvarı inşaatı 8 yıldır...

Karadeniz Sahil Yolu’nun Akyazı Kavşağı'ndan başlayarak Trabzon-Gümüşhane yolunun Çağlayan Kavşağında son bulacak olan 28 km'lik Kanuni Bulvarı’nın inşaatı 2,5 milyarı bulan maliyeti ile Türkiye'nin...