Ana Sayfa Güncel Haberler Yusufeli Barajının İnşasının %60'ı Tamamlandı

Yusufeli Barajının İnşasının %60’ı Tamamlandı

Beton gövde barajlar arasında Türkiye’nin en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES inşaatında yüzde 60 fiziki ilerleme tamamlandı.

Artvin’in 70 kilometre güneybatısında Çoruh Nehri üzerindeki barajlardan biri olarak inşa edilen Yusufeli Barajı bitimi itibari ile 558 megavat kurulu gücüyle yıllık yaklaşık 1 milyar 900 milyon kilovatsaat enerji üretebilecek.

Yusufeli Barajı’nın temeli DSİ tarafından 26 Şubat 2013’te atılmıştı. Su tutmaya başladıktan sonra barajda toplam 2,2 milyar metreküp su depolanabilecek. Öz kaynaklarla Türk mühendisler tarafından inşa edilen barajın gövde hacmi 2 milyon 350 bin metreküp beton ile inşa edilecek.

Beton gövdeli 275 metre yüksekliği ile Türkiye’nin 1. dünyanın ise 3. en yüksek beton gövdeli barajı olacak Yusufeli Barajı, ortalama 100 katlı bir gökdelen yüksekliğinde olacak. Barajın inşasında yaklaşık 4 milyon metreküp beton kullanılacak. Bu da şu anlama geliyor 4 milyon metreküp betonla her biri 120 metrekare 5 katlı 10 bin konut yapılabilir.

Proje kapsamında geçici bağlantı yolları, baraj ulaşım yolları ile derivasyon yapılarının da tamamlanarak Çoruh Nehri’nin Nisan 2014’te derivasyonunun yapıldı. 4 yıl süren baraj gövdesi kazı ve destekleme çalışmalarının ardından 21 Haziran 2018’de temel kotuna ulaşıldı. Temel enjeksiyon çalışmaları tamamlanan baraj ve HES inşaatında enerji kırıcı havuzu kazı ve destekleme çalışmaları ise devam ediyor. Yusufeli Barajı ve HES projesinin bitiş tarihi Nisan 2021 olarak bekleniyor.

İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Binanın Kolonları Patlamasıyla Tahliye Edilmesine Başlandı

Bir hafta önce İstanbul'da Sariyer Bahçeköy’de 9 katlı binanın kolonları patladı. 39 dairenin bulunduğu binanın riskleri olmasından dolayı tahliyesine başlandı. Kolonları patlamasının ardından binanın...