Epeyce tercih edilen bölümlerden biri olan ve her geçen yıl kontenjanı artan İnşaat Mühendisliği , çok sayıda üniversite adayının okumak istediği alanlardan biridir. İnşaat Mühendisliği bölümünde eğitim almak isteyen ama kararsız olan üniversite adayları için 10 Maddede “ Neden İnşaat Mühendisliği ” listemizi sizlere sunarız.

1) Çünkü insanların olmazsa olmaz temel ihtiyacı barınmayı karşılayan bir bölümdür.

2) Çünkü bu bölüm hayatı kolaylaştırmak, insanların hayatlarını daha sağlıklı bir biçimde yürütmesini sağlamak ve insan hayatının kalitesini arttırmayı amaçlamıştır.

3) Çünkü insanların günlük hayatının bir parçasıdır ve bununla birlikte insan hayatını doğrudan etkileyen yolların, su kanallarının ve binaların tasarımdan yapımına kadar her aşamada rol oynayan bir alandır.

4) Çünkü hem iş sahasında hem de ofis ortamında çalışma imkânı sunmaktadır.

5) Çünkü çok çeşitli alanlarda görev yapan insanlarla birlikte çalışma olanağı sunmaktadır.

Türkiye’deki inşaat mühendisliği hakkında bilgisi olmayanlara yönelik olarak, oldukça basit anlatımla hazırlanan yazıyı okumak için tıkla.

6) Çünkü teknolojik, kültürel ve sosyal değişimler doğrultusunda yeni fikirler geliştirebilir, yaratıcılığınızı kullanarak toplumsal yaşamı şekillendirebilirsiniz.

7) Çünkü kolektif bir çalışma, planlama, tasarım ve uygulama konularında faydalı bilgiler öğrenebilir ve beceri kazanabilirsiniz.

8) Çünkü gerçek hayata ilişkin çevresel, finansal, hukuksal ve etik konularla çalışabilirsiniz.

9) Çünkü halk sağlığı ve insanların güvenliği gibi somut problemleri çözebilir, insanlara hizmet edebilirsiniz.

10) Çünkü dünyanın her yerinde çalışma imkanı bulabilir, iyi bir kariyere sahip olabilirsiniz.

Aslında 10 maddeyle sınırlandırmak mümkün değil. Ama ana hatlarıyla neden inşaat mühendisi? sorusunun cevaplarına yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Unutmayın ”Uygarlık var oldukça, birileri onu inşa etmeli”

İnş.Yük.Müh. Muhammed DEMİRKOLLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here