3. Boğaz Köprüsü projesinde 120’şer tonluk 2 adet çelik semer, köprü kuleleri üzerine 16 saatlik çalışma sonucunda yerleştirildi.. 

3. Boğaz Köprüsü nam-ı diğer Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ana halatların içinden geçeceği 120 ton ağırlığındaki 1 adet çelik semer 16 saatlik çalışma ile köprü kuleleri üzerine yerleştirildi. Zorlu bir operasyonla yerleştirilen çelik semerler şantiye sahasında birleştirilip genel amaçlı vinç yardımıyla 296.6 metreye (304.6 metre kotu) ulaşan köprü kuleleri üzerine monte edildi.

ICA tarafından gerçekleştirilen 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde gerçekleştirilen semer yerleştirme operasyonu ile ilgili bilgi veren 3. Köprü Projesi Avrupa Yakası Ana kablo şefi, operasyonda 150 ton kapasiteli kaldırma pistonları kullanıldığını ve her bir pistondan 10 adet halat olmak üzere toplam 280 metre uzunluğunda 20 halat kullanıldığını söyledi.

Yapım çalışmalarına 2013 yılında başlanan 3. Boğaz Köprüsü’de şimdiye kadar yapılan çalışmalarda 102 adet menfez, 6 adet alt geçit ve 1 adet üstgeçit tamamlanırken 18 tabliye de yerleştirildi.

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here