More

  Ana Sayfa Genel AFAD Ve Kandilli Niçin Farklı Deprem Büyüklükleri Açıklıyor?

  AFAD Ve Kandilli Niçin Farklı Deprem Büyüklükleri Açıklıyor?

  Bu yazımızda halk arasında merak edilen bir konu olan farklı deprem büyüklükleri konusunu ve AFAD ile Kandilli Rasathanesi’nin bu ölçümleri nasıl yaptığını inceleyeceğiz.

  Öncelikle büyüklük kavramını açıklayalım:

  Magnitüd(Büyüklük) Nedir?

  Deprem; yerkabuğunun, belirli bir derinlikte kırılmasıdır. Depremin büyüklüğü, kırılan bu yüzeyin büyüklüğünü ve ortaya çıkan enerjiyi ifade eder. Örneğin M=2,0 büyüklüğündeki deprem yeryüzü derinliğinde yaklaşık bir futbol sahası büyüklüğünde bir kırık meydana getirirken, M=3,0 büyüklüğünde bir deprem oluşmuş ise, yaklaşık 10 futbol sahasına eşit bir alan kırılmış olur.

  deprem büyüklükleri

  Deprem Büyüklükleri Nasıl Ölçülmektedir?

  Genellikle depremi oluşturan kırıklar yer kabuğu derinliklerinde yer alır. Ancak büyük depremlerde bu kırık yer yüzeyine ulaşır ve buna “fay kırığı” adı verilir. Bu kırıkları derinliklerde ölçemediğimiz için, çıkardığı etkilere göre yorumlar yapabiliriz.
  Örneğin biri bir havuza taş atsın ancak biz bu taşın büyüklüğünü bilmeyelim. Bu durumda tahmin yürütebilmemiz için taşın çıkardığı sesi ve oluşturduğu dalgalanmanın büyüklüğünü incelememiz gerekir. Deprem büyüklükleri de buna benzer bir süreçle ölçülür. Deprem de, yerkabuğu içerisinde, havuzdaki suya benzer şekilde dalgalanmalar oluşturur.
  Yerkabuğunda oluşan dalgalanmaları ölçmek için sismometre dediğimiz aygıtlar kullanılır. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, büyüklük hesaplanırken, depremin merkezinin doğru bir şekilde belirlenmiş olması esastır. Havuza atılan taş örneğine dönecek olursak, su üzerinde oluşan dalgaların genliği, kaynak noktasından uzaklaştıkça yavaş yavaş azalır. Bu nedenle, dalgalanmaların genliğini yorumlarken onun ne kadar uzak bir mesafeden geliyor olduğunu bilmek şarttır.

  deprem büyüklükleri

  - Advertisement -

  Göz önünde tutulması gereken önemli bir nokta, yerkabuğunun hiçbir zaman havuzun suyu gibi yalın bir yapıya sahip olmaması, katmanlar, kıvrımlar, vb. içeren çok karmaşık bir dokuya sahip olmasıdır. Bu nedenle depremle oluşan yerkabuğu dalgalanmaları yayıldığı yöne bağlı olarak çok farklı değişimlere uğrayabilir. Olası bu bozulmalar göz önüne alınarak, büyüklüğü belirlemek için çoğu zaman tek bir sismometre sonucu yetmez. Depremi farklı yönlerden ve farklı uzaklıklardan izleyebilmiş birçok sismometre ölçümünün ortalaması alınarak daha güvenli bir sonuca ulaşılabilir.

  Büyüklüğü Ölçmek İçin Kullanılan Bazı Yöntemler

  (Md) Süreye Bağlı Büyüklük: Depremin, sismometre üzerinde ne kadar uzun süreli bir titreşim oluşturduğu ölçülür ve deprem merkezinin uzaklığı ile ölçeklenir. Bu yöntem küçük (M<5,0) ve yakın (Uzaklık<300 km) depremler için kullanılır.

  (Ml) Yerel (Lokal) Büyüklük: Bu yöntem 1935’da Richter tarafından depremleri ölçmek için önerilen ilk yöntemdir. Bu yöntem, havuza atılan taş örneğine dönecek olursak, taşın suya çarparken oluşturduğu ses dalgalarının suyun içerisine yerleştirilmiş bir mikrofon ile dinlenmesine benzetilebilir. Ses kaydında oluşan en yüksek genlik değeri, uzaklık ile ölçeklenerek taşın büyüklüğü hakkında bilgi verecektir. Depremin büyüklüğünü kestirirken de aynı ilke uygulanır. Bu yöntem de görece küçük (büyüklüğü 6,0’dan az) ve yakın (uzaklığı 700 km’den az) depremler için kullanılır. Doğru değerlerin bulunması için sismometrelerin çok iyi kalibre edilmiş olması esastır.

  deprem büyüklükleri

  (Mw) Moment Büyüklüğü: Bu büyüklük türü, diğerlerine göre en güvenilir olanıdır. Bilim dünyasında, eğer bir deprem için moment büyüklüğü hesaplanabilmişse, diğer büyüklük türlerine gerek kalmadığı düşünülür. Belirleme açısından hepsinden çok daha karmaşıktır. Esas olarak depremin oluşumunun matematiksel bir modelinin yapılmasına karşılık gelir. Bir araştırıcının gerçekleştirebileceği bilimsel bir çalışma süreci ile hesaplanabilir ve bu yüzden hesaplamaların belirli bir zaman alması kaçınılmazdır. Otomatik olarak uygulamaya konulabilmesi ise zordur, dünyada sayılı birkaç gözlemevinde, sadece belirli bir büyüklüğün üzerindeki depremler için rutin olarak hesaplanmaktadır. Uygulamada, sadece belli bir büyüklüğün üzerindeki depremler için (M>4,0) moment büyüklüğü hesaplanabilir.

   

  Sanal Şantiye
  Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
  Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

  Bloga e-posta ile abone ol

  Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

  Diğer 12.514 aboneye katılın

  – Sanal Şantiye’ye Özel İndirimli Eğitimler (Kasım 2020) –

  – Mühendis Akademi Eğitimleri –

  → TBDY 2018’e göre SAP2000 Eğitimi – 60 TL Satın Al


  → TBDY 2018’e göre ETABS Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → TEKLA STRUCTURES Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → MSPROJECT Eğitimi – 60 TL Satın Al


  → REVIT Architecture Eğitimi – 45.99 TL Satın Al


  → Revit Structure Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → Sta4CAD Eğitimi – 45.99 TL Satın Al

  ⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi – 40 TL Satın Al


  ⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci (Metraj Eğitimi) – 36.99 TL Satın Al


  ⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi – 36.99 TL Satın Al


  ⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi – 50 TL Satın Al


  ⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi – 60 TL Satın Al


  ⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi – 40 TL Satın Al


  *Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

  4 YORUM

    • Emeğinize sağlık. Paylaşım için teşekkür ederiz. Ancak belirtmiş olduğunuz 3 yöntemden 2’sinin küçük ölçekli (5 veya 6’dan küçük) depremlerin hesabında kullanıldığı belirtilmiş. Şu an gündemimizde olan depremin büyüklüğü göz önüne alınırsa, kullanılabilecek tek bir yöntem kalıyor. Aynı yöntemle hesaplanacak çok farklı sonuçları anlamamızı lütfen beklemeyiniz. Paylaşım için tekrar teşekkür ederim.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  ABONE OL

  HAFTANIN İÇERİKLERİ

  İzmir’deki Mevcut Yapıların Deprem Performansları

  Yapıların deprem performansları, taşıyıcı sistem seçimine, malzeme kalitesine, proje ile yapının uyumuna, bölgenin depremselliğine, temel zeminine ve yaşına bağlıdır. Yapıya farklı zamanlarda yapılan müdahaleler, yönetmelik...

  Tüketicinin Beynine Giden Yolculuk: Nöropazarlama

  Nöropazarlama (Neuromarketing), insan beynindeki satın alma algısını baştan sona inceleyerek ortaya çıkan sonuçlardan bir pazarlama stratejisi geliştirme tekniğine denir. Bu tekniğini daha geniş şekilde...

  Tekla Structures MAKROLAR Eğitimi – (Yeni Versiyon)

  Bilindiği gibi, 2016 yılında Tekla Structures’ın arayüzü değişti. Eklenen yeni özelliklerle birlikte çelik yapı tasarımında vazgeçilmez bir yazılım haline gelen Tekla Structures’ta en önemli...

  Test: Mühendislik Harikalarına Ne Kadar Hakimsiniz?

  Bu testimizde, dünya üzerinde yer alan çeşitli mühendislik harikalarına yönelik, sizlere bazı sorular yönelttik. Mühendislik harikalarına hakim olduğunuzu düşünüyorsanız aşağıdaki test tam size göre. Test...

  SON YORUMLAR

  • İnşaat Mühendisleri, Mimarlar İçin İndirimli Online Eğitimler ⇒İNCELE
  +