Ana Sayfa Kütüphane Deprem Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım.

Asmolen Döşeme

Birbirine paralel dişlerin ana kirişlere oturtulması ve üzerine çok ince bir plak yapılması ile oluşturulan döşemelere nervürlü(dişli) döşeme adı verilir. Bu dişlerin arası dolgu malzemesiyle doldurulursa bu sistem artık asmolen döşeme adını alır. Dolgu malzemelerinin kullanılmasında asıl amaç, düz bir tavan görüntüsü elde etmektir.

Asmolen Döşeme Elemanları

Adapazarı, Kocaeli, Bingöl ve Van Depremleri gibi büyük çaplı depremlerin sonuçları incelendiğinde asmolen döşemeli betonarme binaların ağır hasar aldıkları görülmüştür.Bu sonuçlar da dikkate alındığında asmolen döşeme sistemlerinin tasarımında daha dikkatli olunması gerektiği gerçeği ortaya çıkmaktadır.

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

  • Asmolen döşeme kullanılan betonarme yapılarda kiriş yüksekliğinin az olmasından dolayı yapıların yatay yük taşıma kapasiteleri genellikle düşüktür. Bu nedenle de göreli kat ötelemeleri daha fazla olmakta ve yapılarda oluşan hasarlar artmaktadır.

Göreli Kat Ötelemesi

  • Nervürler arasında kullanılan ve özellikle ağır seçilen dolgu malzemelerinin deprem anında düşme tehlikesi bulunmaktadır.Bu dolgu malzemelerinin döşemenin yük taşıma kapasitesine herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Asmolen Döşemede EPS Köpük(solda) Ve Tuğla(sağda) Kullanımı

  • 2011’de meydana gelen Van Depremi incelendiğinde dolgu duvarlarda oluşan hasarların kirişli döşemelere göre asmolen döşemelerde daha fazla olduğu görülmüştür.

Tasarım Hataları ve Eksiklikleri

Asmolen döşemeli betonarme binaların tasarımında ve uygulama esnasında birçok eksikle karşılaşılmaktadır. Diyagonal çerçeve eksenleri, geniş kiriş-kolon birleşim bölgelerindeki belirsizlikler, düşük yüksekliğe sahip kirişler, asmolen döşemelerin deprem dayanımını olumsuz etkileyen ana faktörlerdir.

Diyagonal Çerçeve Eksenleri

Asmolen döşemelerde düz tavan görüntüsü elde edildiği için diyagonal eksenli kirişleri birbirine bağlamak mimari açıdan bir kaygı oluşturmamaktadır. Ancak kalıp planında aksların düzeninin bozulduğu bu yöntem kirişli döşemelerde statik ve estetik kaygılar nedeniyle pek tercih edilmemektedir.

Diyagonal Kiriş

Geniş Kiriş Kullanımları

Bu tür sistemlerde geniş kiriş kullanımı durumunda bazen kiriş eksenleri çakışmamaktadır. Bu durumda kolon-kiriş birleşim bölgesinin davranışı konusunda belirsizlikler ortaya çıkmaktadır.

Geniş Kirişler

Geniş Kirişlerde Donatı Yoğunluğu

Bu döşeme sistemlerinde yük iletimini sağlayabilmek için kirişlerin genişliği arttırılmakta ve bu elemanlara fazla miktarda donatı atılmaktadır. Bunun sonucu olarak da yapı daha fazla ağır hale gelmekte, beton dökümü zorlaşmakta ve betonla donatı arasında oluşması gereken aderans olumsuz etkilenmektedir.

Geniş Kirişlerde Yoğun Donatı Atılması

İhmal Edilen Burulma Etkileri

Geniş kiriş- kolon birleşim bölgelerinde kolon çekirdeğinden geçmeyen kiriş boyuna donatıları yüklerini kolona burulma yoluyla aktarır. Bu etki tasarımda ihmal edilirse elemanda burulma çatlakları meydana gelmesi olasıdır.

Geniş Kiriş- Kolon Birleşim Bölgesi

Asmolen döşemelerde geniş kiriş kullanımına bazı sınırlamalar getirilmiş olsa da bu şartlar sahadaki uygulamalara tam anlamıyla yansımamıştır.

Geniş Kiriş Sınırlamaları (Ahmet TOPÇU,Betonarme II)

Şimdi de belirtmiş olduğumuz hataları kalıp planında inceleyelim.

Asmolen Döşeme Kalıp Planı Örneği

- Advertisement -

Bu tür hataların yanında olmazsa olmaz işçilik ve malzeme kusurları gibi faktörler de karşımıza çıkmaktadır.

Yazar Yorumu

Önemli derece deprem bölgelerinde asmolen döşeme sistemlerinin tasarlanması mimari ve mühendislik açıdan dikkat edilmesi gereken birçok hususu barındırmaktadır. Bu nedenle yukarıda bazı örneklerini verdiğimiz etkilerin tasarım esnasında dikkate alınması meydana gelecek hasarları minimum düzeyde tutmak için son derece önemlidir.

Bir başka yazıda tekrar görüşmek dileğiyle…

Diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Zülfü Yetkin
Zülfü Yetkin
İnşaat Mühendisliği Öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Bir Mühendis Gözüyle Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii, Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan en ihtişamlı mühendislik yapılarından biridir. Biz de bu yazımızda Mimar Sinan’ın “kalfalık eserim” diye bahsettiği bu muhteşem yapıyı...

İnşaat işçilerinden ilginç kum taşıma yöntemi

Ankara'da bir apartmanın çatı katına kum çıkartmakta zorlanan inşaat işçileri, çareyi makaraya sardıkları halatı otomobille çekmekte buldu.4 katlı apartmanın çatısına kum çıkartmakta zorluk çeken...

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor Türkiye’de yapılan anketlerde yatırımlarınızı hangi alana yaparsınız sorusu sorulduğunda ilk cevaplar hep gayrimenkul alırım üzerine olmaktadır. Bu anketlerde şunu bize...

Düşey Doğrultudaki Yapı Düzensizlikleri

Yapı düzensizlikleri, yaşadığımız son depremlerde hasarlara sebep olan en temel sebeplerden biridir. Biz de bu yazımızda bu düzensizliklerden düşey doğrultuda yer alanları incelemeye çalışacağız.Mimari...

SON YORUMLAR