Bilindiği üzere Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esasları Yönetmeliği, 04 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmış ve 01 Eylül 2016 tarihinde kesinlik kazanarak yürürlüğe girmişti.

Bugün yayınlanan Resmi Gazete ile birlikte 4/2/2016 tarihli ve 29614 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esaslarına Dair Yönetmeliğin 2 nci maddesinin ikinci fıkrası değiştirilmiştir.

Resmi Gazete’de yayınlanan ilgili yönetmelik:

15 Şubat 2018 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 30333 (Mükerrer)
YÖNETMELİK
Çevre ve Şehircilik Bakanlığından:

ÇELİK YAPILARIN TASARIM, HESAP VE YAPIM ESASLARINA DAİR

YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 4/2/2016 tarihli ve 29614 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esaslarına Dair Yönetmeliğin 2 nci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(2) Bu Yönetmelik; cidar kalınlıkları 2.5 mm’den az olmayan çelik boru ve kutu profiller ile eleman karakteristik kalınlıkları 4 mm’den az olmayan diğer çelik profillerden oluşan yapı sistemlerini kapsar.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin eki “Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esasları” yürürlükten kaldırılmış, aynı Yönetmeliğe ekteki “Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapımına Dair Esaslar” eklenmiştir.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çevre ve Şehircilik Bakanı yürütür.

Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete’nin
Tarihi Sayısı
4/2/2016 29614

 

Ekleri için tıklayınız.   

Ayrıca yönetmelik ile ilgili Prof. Dr. Cavidan YORGUN (İTÜ), Prof.Dr. Cem TOPKAYA (ODTÜ) ve Yrd.Doç.Dr.Cüneyt VATANSEVER (İTÜ) tarafından hazırlanan 500 sayfalık eğitim notunu buradan indirebilirsiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı – ÇELİK YAPILARIN TASARIM, HESAP VE YAPIM ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK HAKKINDA UYGULAMA KILAVUZU (464 sayfa)

Not: Resmi gazetede dosya boyutu yaklaşık 200 MB olup, kota sorunu bulunan kullanıcılarımızı uyarıyoruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here