Ana Sayfa İnşaat Mühendisliği Yapı Malzemeleri Çimento Esaslı Su Yalıtım Sistemlerine Genel Bakış

Çimento Esaslı Su Yalıtım Sistemlerine Genel Bakış

Çimento, kum, organik ve inorganik kimyasallar, silika bazlı malzemeler ve bazı katkılar içeren toz tipindeki bir bileşeninin, su veya özel bir sıvı olan ikinci bir bileşeni ile karıştırılarak kullanılan malzemelere çimento esaslı su yalıtım malzemeleri denilmektedir.

Çimento Esaslı Su Yalıtım Sistemlerine Genel Bakış

Çimento Esaslı Su Yalıtım Malzemesi Nedir?

Çimento, kum, organik ve inorganik kimyasallar, silika bazlı malzemeler ve bazı katkılar içeren toz tipindeki bir bileşeninin, su veya özel bir sıvı olan ikinci bir bileşeni ile karıştırılarak kullanılan malzemelere çimento esaslı su yalıtım malzemeleri denilmektedir. Bu malzemeler mala, rulo, fırça veya soğuk püskürtme ekipmanları ile uygulanabilecek kıvamdadırlar. Uygulandıkları yüzeylerde su geçirimsizliği sağlayan yapısal veya yüzeysel su yalıtım ürünleridir.

Çimento Esaslı Su Yalıtım Sistemleri Nelerdir?

İlgili su yalıtım sistemleri öncelikle yüzeysel ve yapısal sistemler olarak ikiye ayrılmaktadır. Yüzeysel sistemler kendi içerisinde metalik, akrilik dispersiyon, kimyasal ve kristalize sistemler olmak üzere başlıca 4 kategoriye ayrılabilir. Su ile hızlı priz alan tıkaç harçları ve toz tipi kristalize katkılar ise yapısal sistemlerde kullanılan çimento esaslı su yalıtım malzemeleri olarak kabul edilebilir.

Çimento Esaslı Yüzeysel Su Yalıtım Sistemlerinin Genel Özellikleri Nelerdir?

Yüzeysel su yalıtım sistemleri, hem pozitif hem negatif yönden uygulanabilir olmaları sayesinde hem eski, hem de yeni binalardaki su yalıtım ihtiyacının giderilmesinde kullanılabilen sistemlerdir.

cimento

Bu sistemlerin bir çoğunun nem oranı yüksek yüzeylere uygulanabilir olması, kullanıcılara hava şartlarından bağımsız olarak uygulama yapma fırsatı sunar. Ancak, malzemelerin depolanması ve uygulanması sırasında, malzeme, yüzey ve ortam sıcaklığı kriterlerine dikkat edilmelidir. Hedeflenen performansa ulaşabilmek için üreticinin önerilerine uyulması büyük önem arz etmektedir.

Diğer taraftan, uygulandığı yüzeye maksimum derecede aderans sağlayarak alt yüzey ile birlikte çalışma özelliğinden dolayı, uygulanacağı yüzeylerin yeterli seviyede kürlenmiş olması büyük önem taşımaktadır. Yine bu özelliğinden dolayı, uygulandığı yüzeylerde oluşacak deformasyonlardan (çatlak, çökme, ayrışma vb.) direkt olarak etkilenen sistemlerdir.

Çimento esaslı yüzeysel sistemler, uygulama kolaylıklarından dolayı hızlı imalat imkanı sunmaktadırlar. Ancak, katlar arasındaki bekleme süreleri sebebiyle küçük alanlarda hız anlamında dezavantaj yaratmaktadırlar.

Kimyasal yapısı ve uygulama yöntemi sebebiyle eksiz bir su yalıtım katmanı oluşturan bu sistemlerin en büyük dezavantajlarından bir tanesi çatlak köprüleme ve elastik deformasyon kabiliyetlerinin düşük seviyede olmasıdır. İlerleyen teknoloji ile birlikte, ürünlerin bu kabiliyetleri her geçen gün artırılmaya çalışılsa da, özellikle donma-çözülme etkisine maruz kalan çimento esaslı su yalıtım katmanları, hedeflenen performans seviyesine ulaşmakta büyük sorunlar yaşamaktadır. Bu sebeple, dış hava şartlarına maruz kalan ve alan olarak büyük yüzeylerde bu sistemlerin uygulanması bazı problemlere yol açabilmektedir.

beton

Bu sistemlerin bir kısmı antibakteriyel özelliklerinden dolayı içme suyu ile temasa uygundur. Bu durum, sistemlerin su depolarındaki kullanımlarını ciddi oranda artırmaktadır. Çatlak köprüleme ve elastik deformasyon kabiliyetlerinin düşük olması, bu sistemlerin su depolarındaki uygulamalarında bazı problemler yaratabilmektedir. Ancak, ürünün eksiz olması ve uygulandığı yüzeye maksimum seviyede aderans sağlaması, pozitif ve negatif yönden yapılacak tamiratlarda ciddi kolaylıklar sağlamaktadır.

Çimento Esaslı Yapısal Su Yalıtım Sistemlerinin Genel Özellikleri Nelerdir?

Yapısal su yalıtım sistemleri de kolay ve hızlı bir şekilde uygulanabilmektedir. Çatlak köprüleme ve elastik deformasyon kabiliyetleri yok denebilecek kadar azdır. Özellikle toz tipi kristalize katkılar, eklendikleri taze beton ile aynı özellikleri göstermektedirler.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Antik kanal yeniden inşa edilecek 6 medeniyete birden yolculuk yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü İzmir Bergama’da bulunan 2400 yıllık Pergamon (Bergama) Antik Kenti ’nin kalbi Selinos Antik Kanalı’nı...

Ahşap Çatılar, Yapılarda Neden Tercih Edilmektedir?

Çatılar, yapı sistemlerinin en üst kısmında yer alan elemanlardır. Bu elemanlarda kullanılan yapı malzemesi de genellikle ahşaptır. Biz de bu yazımızda ahşap malzemesinin kullanılma...

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Aksaray'da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Olay, Taşpazar Mahallesi Ebulfeyz...

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı Türkiye’nin ilk insansız hızlı metrosu olan ve 120/km saat hız ile seyir edilebilecek İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın inşaat...

SON YORUMLAR