Dolarda yaşanan dalgalanmalar inşaat sektörünü etkilemeye devam ediyor. Yeşil Holding’e bağlı Yeşil İnşaat firması 5 bin 800 konutluk İnovia 4 adlı konut projesinin inşaat çalışmalarını durdurdu.

Dolar kurunda yaşanan dalgalanmalar en çok inşaat sektörünü etkiliyor. Bunun başlıca sebeplerinden biri bir çok yapı malzemesinin ithal ediliyor (demir-çelik vb.) olmasıdır. Yaşanan bu gelişmeler sonrası kimi firmalar üretimi durdururken kimi firmalar da konkordato ilan ediyor. Maalesef ki buna benzer durumlar halen devam ediyor. Bunların sonuncusu ise Yeşil Holding’e bağlı Yeşil İnşaat firmasının 5 bin 800 konutluk İnovia 4 adlı konut projesini durdurması oldu.

Yeşil İnşaat daha önce inşaatını bitirdiği İnovia 1-2-3 projelerinde 8 bin 100 konutu teslim etmişti. Esenyurt’taki İnovia 4 adlı projesinin inşaatını durdurmasıyla 5 bin kişi mağdur oldu. Bu mağdur olan kişiler 24 Eylül’de eylem yapmayı planlıyor.

İşçiler Yeşil İnşaat’a ait plaza önünde eylem yaptılar.
Görsel: İnşaport

Firma yaptığı açıklama ile projede çalışan bütün işçilerin işten çıkarıldığını bildirdi. Yeşil İnşaat yönetimi bütün taşeron firma yöneticilerini çağırarak İnnovia 4 projesini durduğunu, tüm taşeron firmaların malzeme ve takımlarını almalarını söyledi.

Firma yönetimi, proje inşaatında çalışan tüm işçilere çıkış verdiklerini ve taşeron firmaların durumu işçilere bildirmelerini istedi. Projede çalışan idari kadronun durumu ise şimdilik belli değil.

5 bin mağdur 24 Eylül’de toplanacak

İnşaat çalışmalarında 2011 yılında başlanılan ve 2013 yılında taahhüdü gerçekleşmeyerek 5 yıldır teslim edilemeyen Yeşil Inşaat Innovia 4 projesi Twitter’da #innovia4magdurlarıyız hashtagiyle binlerce twit atıldı ve gündem oldu.

24 Eylül Pazartesi günü Yeşil İnşaat ve Esenyurt mağdurları olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde toplanacak olan mağdurlar seslerini devlet yetkililerine duyurmak istiyorlar.

 

Kaynak: İnşaport

 

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here