Ana Sayfa Blog Diferansiyel Denklemler - Mühendisliğin Korkulu Rüyası

Diferansiyel Denklemler – Mühendisliğin Korkulu Rüyası

Diferansiyel denklemler dersi temel mühendislik dersi olarak mühendislik fakültelerinde gösterilen, ancak öğrenciler tarafından çoğunlukla tek derse kadar gidebilen bir derstir. Aslında tecrübe kazandıkça kolaylaşır ama bir çoğumuz ” Ne işimize yarayacak bu hayatta” sorusu yüzünden öğrenemiyoruz. 

Bu başlığı aslında sadece dif. denk. için değil, diferansiyel denklemler gibi bir çok ders üniversite hayatımızda hepimizin korkulu rüyası olmuş tüm derslerimiz için yazdım. Dersler bazen dert olmuş, okulun bitmesine engel olmuştur. Aslında engel bizim kafamızda oluşturduğumuz bu zor gerçekten anlamıyorumdur. Bu yazıyı henüz okulu bitiremeyen bir meslektaş adayımızla geçen gün yaptığımız sohbet üzerine yazma gereği duydum.

Daha önce de defalarca hangi dersin kötü sorusuna aldığım cevapların %80 %90’ı diferansiyel denklemler veya türevleri oldu. (Türev demişken integrali de yabana atmayalım) Kelime olarak kullanmak oldukça kolay olsa da, bu dersler evet zor ama binlerce mühendis diploma almaya hak kazandığına göre başarılamaz değiller. Onlarca hocamız ise hala bunlarla çalışıyor ve makale tez yazıyor. Bir dersi dert haline getirmek çoğunlukla bizim umarsızlığımızdan ve ilgisizliğimizden kaynaklanıyor. Öğrenci arkadaşlar, mühendis olacaksanız bu dersi geçeceksiniz. Sohbet ettiğim arkadaşım gibi 6. senenizde diferansiyel denklemleri veremiyorsanız, senelerce okul için harcadığınız maddi miktara ve manevi olarak kaybettiğiniz zamana bir bakın. Şuraya diferansiyel denklemlerin tanımlamasını bırakayım da artık bir noktadan başlayın ve bitirin.

Diferansiyel denklemler;

Bir y = f(x) fonksiyonunun, x serbest değişkeni, y bağlı değişkeni ve onun sınırlı sayıda herhangi mertebeye kadar türevleri arasında kurulmuş olan bir bağıntıya Diferansiyel Denklem denir. Bu tanıma göre bir diferansiyel denklemin genel ifadesi şu şekildedir:

Buradaki tanım, genel anlamda tüm diferansiyel denklemleri kapsamış olsa da uygulamada çok farklı durumlarla karşılaşılır. Özellikle çözüme yönelik formları oluştururken, daha farklı ve özel düzenlerin tanımlandığına tanık olacağız. Buna bağlı olarak çözüm kavramı da ayrıca konu edilmeyi gerektirecektir. Yukarıdaki tanımda sözü edilen denklemlere, tek bir serbest değişken ile kuruldukları için Adi Diferansiyel Denklem ya da sadece Diferansiyel Denklem denir. Diferansiyel denklem denilince, kendiliğinden, Adi Diferansiyel Denklemler anlaşılacaktır.

z = f(x,y) gibi iki serbest değişkeni olan bir fonksiyon söz konusu ise bunun türevleri ∂z/∂x; ∂z/∂y şeklinde ifade edileceğinden, bunlarla elde edilecek diferansiyel denklemler de bu tür türevleri içerecektir. Bunlara Kısmi Türev denildiği için, bunlarla oluşacak diferansiyel denklemlere de Kısmi Türevli Diferansiyel Denklemler ya da sadece Kısmi Diferansiyel Denklemler denir. Aşağıda bu tür denklemler için iki örnek gösterilmiştir.

Mühendis adam sıfırdan başlasa bile her şeyi öğrenip uygulayabilecek olandır. Çokta uzatmayın, uzatmayalım… Saygılarımla.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor Rusya ile Belarus arasındaki en büyük ortak proje niteliğini taşıyan Belarus Nükleer Güç Santrali’nin 1’inci...

Deriner Barajı’nın Türkiye Ekonomisine Katkısı

 Artvin’de 249 metre gövde yüksekliği ile kemer barajı sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın altıncı barajı olma özelliği taşıyan Deriner Barajı’nda elektrik üretimi 11. 3 milyar...

4. kattan düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bulunan inşaatın 4. katında çalışırken dengesini kaybederek yere düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti.Olay, öğle saatlerinde Gölcük ilçesi İhsaniye Merkez Mahallesi üzerinde...

Bir Mühendis Gözüyle Ayasofya

Bu yazımızda yeni statüsüyle, Ayasofya Cami'nin teknik özelliklerini bir mühendis gözüyle, sizlerle beraber incelemeye çalışacağız.https://www.youtube.com/watch?v=GpwEML8Vo5A "Ayasofya" Ne Anlama Gelmektedir? Eski Yunanca'da "sofya" sözcüğü bilgelik anlamında kullanılmakta...

SON YORUMLAR