Bir taşıyıcı sistem, deprem performansında(genelde deprem performansı) bir yetersizlik varsa güçlendirilmelidir. Elemanların ebatlarını birtakım kriterlere uysun diye güçlendirme yapılmaz.

Bu girişi bazı belediyelerin(ruhsat vermeye yetkili idare) yanlış tutumu nedeniyle yaptım.

Biliyorsunuz yürürlükteki deprem yönetmeliğimiz, minimum betonarme kolon boyutunu 25 cm olarak belirtmekte. Bu şart deprem yönetmeliğinin 3.bölümünde yer almakta. 3.bölüm neyi kapsıyor, yeni yapılacak yapıları kapsıyor. Yani siz yeni betonarme bir taşıyıcı sistem oluşturacaksanız bu şarta uymak zorundasınız.

Bazı belediyeler herhangi bir sebeple 5 yıllık ruhsat süresi dolmuş yapılarda yada herhangi bir nedenle yerinde 20cm genişliğinde yapılmış kolonlar olan yapılarda başka hiçbir şeye bakmadan direkt kolonların genişliğinin 25 cm’ çıkarılmasını istiyorlar. Gerekçe olarak da yukarıdaki belirttiğim, deprem yönetmeliğinin 3.bölümündeki, betonarme kolon genişliğinin 25cm’ den küçük olamaz şartını öne sürüyorlar. Tabi ki yanlış bir yorum, yanlış bir uygulama. Hiç bir kolon yada hiçbir bina kolon ebatını büyütmek amaçlı bir operasyona sokulmamalıdır. 3.bölümdeki minimum 25 cm şartı yeni yapılacak betonarme yapılardaki kolonlar içindir. Eğer arazide bir imalat varsa, yani yapı mevcut ise, uyulacak kurallar deprem yönetmeliğinin 7.bölümünde yer alır. Bu bölümde esas olan ebat değil, elemanın yükler altında gerekli performansı gösterip göstermeyeceğidir. Yerindeki imalatın ölçüsü ne ise alınır, performans analizine sokulur, yeterliğine bakılır. Tek kıstas elemanın yeterli olup olmamasıdır.

Esas olan, doğal olanı bozmamak, en az şekilde müdahele etmektir. Ruhsat vermeye yetkili belediyelerin de, ruhsat calışmalarinda yeni yapı kriterleri ile mevcut yapı kriterlerinin farklı olduğunun bilincinde olması gerekir. Yapacakları işlemleri de bu bazda yapmaları gerekir…

Ahmet CELIKKOLLU
Insaat Muhendisi
ESKISEHIR
0541 9 7301 51

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here