Ana Sayfa Güncel Haberler İnşaat Sektörü Önemli Bir Sıçrama Yaşayacak

İnşaat Sektörü Önemli Bir Sıçrama Yaşayacak

- Reklam-

Siltaş Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Özdemir, istikrarın sağlanabilmesiyle birlikte sektörün gelişimini sürdüreceğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2018 yılının ilk çeyreğinde inşaat sektörü yüzde 6,9’luk başarılı bir büyüme performansı sergileyerek Türkiye ekonomisine büyük katkı sağladığına dikkat çeken Siltaş Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Özdemir, son dönemlerdeki teşvikler ve kampanyalarla konut sektörünün canlanmaya başladığını söyledi.

Ancak seçim öncesi bekleyiş süreci nedeniyle sektörün tam olarak beklenen hareketi sağlayamadığını ifade eden Özdemir, seçim sonrası inşaat sektöründeki büyüme beklentisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

“Döviz kurlarında yaşanan yükseliş ve dünyadaki ekonomik dalgalanmalar sektörümüzün hızlı büyümesini zorlaştırsa da Türkiye’nin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörü her daim yükselişte olmaya devam edecek.  KDV ve faiz oranlarında yapılan indirimlerin, demir, çimento, yalıtım, yapı kimyasalları, kapı, pencere, asansör, boya, beyaz eşya, mobilya gibi yüzlerce alt sektörü etkileyen inşaat sektörünün büyümesine ve istihdama önemli ölçüde katkı sağlaması nedeniyle sürekli olarak uygulanmasının çok faydalı olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuşarak sözlerini sonlandırmıştı.

- Reklam-

Geçtiğimiz Pazar günü ise Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Türkiye’nin şu anda iki tane çok önemli sektörü var; biri inşaat, diğeri enerji sektörü. Bu sektörler mutlaka ön planda olmalı” demişti ve “Türkiye ekonomisi bu rakamları haketmiyor. Dövizde, faizde olması gereken rakamlar bunlar değil. Ama ben karamsar tablo çizmem. Hükümet özel sektör el ele bunları aşacağız” dedi.

Ayrıca Nihat Özdemir ”Ben karamsar tablo çizmem. Hükümetimiz aldığı hızlı kararlarla, döviz stoğuyla, piyasalara güven verdi. İş dünyasında büyüme rakamlarına baktığımız zaman, sanayide kapasite kullanım oranlarına baktığımız zaman, turizmdeki doluluklara, ihracattaki tablomuza baktığımız zaman tek önemli olan konunun, bankalarımızın sağlam durması ve desteğe devam etmesi olduğuna inanıyorum. Bankalarımız özel sektöre desteğe devam ederlerse biz bu sıkıntıdan kolaylıkla çıkarız. Ben bu rakamların doların gerçek değeri olduğuna inanmıyorum. Bunlar speküle edilmiş dolar rakamlarıdır. Doların değeri katiyen bu değil. Türkiye ekonomisinin buralarda kalacağını düşünmüyorum. Vicdanımızın sesi bunu söylüyor.” diyerek umut dolu açıklamalarda bulundu.

 

 

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
Halil Enes Özdemir
Halil Enes Özdemir
Kâinattan hâlıkını soran bir seyyah Halil Enes Özdemir Gazi Üni/İnşaat Mühendisliği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Taze Betonun İşlenebilirliğini Etkileyen 10 Önemli Faktör

Taze beton için işlenilebilirlik en kritik faktörlerden birisidir. İşlenebilirlik genel olarak, malzemelerin oranına ve bireysel özelliklerine bağlıdır. Bu yazımızda sizlere Taze Betonun İşlenebilirliğini Etkileyen...