Ana Sayfa Blog İnşaat Sektörüne Çözüm Önerisi

İnşaat Sektörüne Çözüm Önerisi

İnşaat sektörüne çözüm önerisi, 2018 Yılı İnşaat Mühendisliği bölümü kontenjanları  11498 kişi. Bunun yaklaşık 8-9 bini 4 sene sonra mezun olacak(Hazırlık okuyanlar ve dönem uzatanlar 5-6 sene sonra). Peki her sene bu kadar mezuna verilecek iş var mı? Cevabımız ne yazık ki hayır. Çünkü anlamsız bir şekilde patronlar,devlet kurumları mühendis çalıştırmak istemiyor. Bu durumda ortaya bir sürü işsiz mezun mühendis açığa çıkıyor. 4 yıllık zorlu bir eğitimi tamamladıktan sonra asgari ücretle bile iş bulamamak gibi bir sorunla karşılaşılan bir dönemdeyiz. Benim şahsi olarak birkaç maddeden oluşan çözüm önerilerim var:

1-)Kontenjanların düşürülmesi

Her sene bu kadar fazla mezun vermek yerine kontenjanların bir kısmı düşürülürse en azından işsiz mezun sayısı azalır.Tabiki bu işverenlerin,üniversitelerin hiç işine gelmediği için bu seçenek en iyi ihtimalle 5 sene sonra belki gündeme gelip yasalaşır.

2-)Denetim Mekanizmalarının Geliştirilmesi

Belediye deki mühendislerin de,yapı denetimdeki mühendislerinde bu inşaat yükünü kaldıracak sayısal yeterlilikleri ne yazık ki yok. Bir belediye deki yapı denetim kısmına gittiğinizde her mahalleden sorumlu bir mühendis görürsünüz. Takdir edersiniz ki bir mühendisin hem devamlı evrak işi yapması hemde sorumluluğundaki inşaatları düzenli denetlemesi imkansız.B unun yerine mühendis sayısı arttırılarak bir nebze iş düzeltilebilir.

Yapı denetim firmalarındaki işleyişi bilmeyen yoktur.Kağıt üstünde bir sürü çalışanı gözükür ama aktif çalışan sayısına bakıldığında 1 yada 2 tane kontrol elemanı vardır. Yeni mezun bir mühendistir. Düşük ücrete çalışacağı için tercih edilir.Kendisinden beklenen sorumluluğu altındaki tüm inşaatları denetlemesidir. Ve ne yazık ki bu da imkansızdır.Tüm beton dökümlerinden önce yapılan işi kontrol etmesi gerekir(diğer bir çok işi daha yapması gerekiyor yasal olarak ama gerçekçi de olmak gerek) ama elinde aynı anda bir çok proje olduğu için yetişememe sorunu vardır. Aktif çalışan sayılarının arttırılması da yeni istihdamlar sağlayacaktır ve böylelikle daha kaliteli işler ortaya çıkacaktır.

3-)Şantiye Kontrolü

Bir inşaatın  iyi şekilde bir denetlenmesi için şantiye de bir mühendisin olması gerekir.Şantiyenin büyüklüğüne göre ihtiyaç duyulan sayılar artar ama bu sayı hiçbir zaman 0 değildir.

Düzenli olarak haber okursanız her gün şu haberlerle karşılaşırsınız. İnşatta iş kazası,bina göçtü,kazıdan dolayı binada çatlaklar oluştu vb gibi haberlerden her gün en az 1 tane var. Bunların önüne geçilmesi için gereken mühendis istihdamıdır. Çünkü oluşan kazalardaki ekstra maliyetler çok daha büyük teknik eleman istihdamının yaratacağı maliyete kıyasla.

Umarım bu düşüncelerim yakın zamanda uygulanmaya başlanır. Çünkü bu denetimsizlik ve kalitesiz işlerle olası bir büyük depremde oluşacak hasarı bu ülke krizsiz kaldıramaz. Aşağıda 2018 Türkiye’sinin bir utanç videosunu paylaşıyorum.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Aziz
Eylül 2017 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldum.7 aylık bir kaba yapılar tecrübem var.Mesleki programlar ve yeni bilgi öğrenme hevesim var.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Deprem izolatörü ilk kez konut projesinde

 Türkiye’de deprem izolatörlerinin uygulandığı ilk konutlar Başakşehir’de hayata geçiriliyor. Deprem kuşağında bulunan Türkiye’de daha önce birçok alanda uygulanan deprem izolatör sistemi ilk kez konutlarda uygulandığı...

Avrupa Neden Gökdelen İnşa Etmiyor ?

Dünya üzerinde bulunan kıtalar arasında Avrupa, en gelişmiş, yoğun nüfuslu ve ekonomik olarak refah seviyesi oldukça yüksek sayılabilecek kıtalardan birisidir. Peki buna rağmen neden...

Zamansız Güzelliğin İsmi: Valarte Neo Banyo Dolabı

Zamansız Güzelliğin İsmi: Valarte Neo Banyo DolabıYaşam alanınızda gerek işlevselliği gerekse de tasarımları ile kullanım kolaylığı sağlayan VitrA, banyolarınıza da alternatif çözümler getiriyor....

Betonarme Statiği/Çelik Statiği/Ahşap Statiği

Statik, betonarmede de aynı, çelikte de ayni, ahşapta da ayni. Dinamik betonarmede de ayni, çelikte de ayni, ahşapta da ayni. Bir mühendis statik ya biliyordur...

SON YORUMLAR