Ana Sayfa Güncel Haberler Jeoloji Mühendisleri Odası: Fay hattındaki binaları boşaltın

Jeoloji Mühendisleri Odası: Fay hattındaki binaları boşaltın

- Reklam-

JEOLOJİ Mühendisleri Odası fay hatları, heyelan bölgeleri, sel ve çığ yatakları üzerinde bulunan yapıları güçlendirmek yerine hızla boşaltılması gerektiği uyarısında bulundu.

Bolu fay hattı üzerinde çalışma yaptıklarını belirten Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan, Türkiye genelinde 18 il, 80 ilçe ve 512 köyde sadece fay hattı üzerinde 100 bine yakın yapı olduğunu bildirdi

DÖNÜŞÜM SAĞLANMALI

JMO Başkanı Alan, “Fay hatlarının yanı sıra heyelan kütleleri, sel yataklarındakilerle birlikte bu sayı 300 bin civarında. Bu binaların güçlendirilmesi teknik olarak mümkün değil, ne kadar kazık çakarsanız çakın depremde, heyelanda ayakta kalamaz, yıkılır, insanlar ölür” dedi.

- Reklam-

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek olan ve İmar Yasası Değişiklik teklifine işaret eden Alan, teklifin 17’nci maddesiyle afet riski altındaki alanlarda bulunan ve imar barışıyla yapı kayıt belgesi alan konut ve işyerlerine “güçlendirme” hakkı verildiğini belirterek şunları söyledi:

“Teknik olarak bu tür yerlerde güçlendirme mümkün değildir. Bunu yapmak hem insanların can güvenliğini riske atmaktır hem de ülke kaynaklarını israf etmektir. Bunun yerine afet bölgelerindeki yapılar hızla boşaltılıp, dönüşüm sağlanmalı. Buralar da şehirlerin yeşil alanları olarak düzenlenmelidir. Türkiye Diri Fay Haritası’na göre ülke kara sınırları içinde 5.5 üzeri deprem üretme potansiyeline sahip 485 fay var. Oda olarak uyarıyoruz, bu düzenleme yerine ABD’de olduğu (Kaliforniya Fay Yasası) gibi, aktif fay hatları veya zonları üzerine bina inşa edilmesi yasaklanmalı.”

Evinizin Altından Fay Hattı Geçiyor Mu? 

Fay Hattı Evinize Ne Kadar Uzaklıkta? Tıkla Öğren!

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
Sanal Şantiye
Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

DSİ Çanakkale’de 18 baraj ve 7 gölet yaptı

Marmara’nın ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Çanakkale’de ziraatın daha da gelişmesi için son 17 yılda kente çok önemli yatırımlar yaptıklarını vurgulayan...