Kendi Yapımın Yapı Müteahhidi Olabilir miyim?

0

Sorunun cevabını veriyorum; kısmen evet. Şimdi o kısmeni açıklıyorum.

YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN KAYITLARI İLE ŞANTİYE ŞEFLERİ
VE YETKİ BELGELİ USTALAR HAKKINDA YÖNETMELİK

Madde 5 e (2) fıkra derki:

Yapı en fazla B+2 katlı olabilir. Toplam inşaat alanı da en fazla 500 m2 olacak.

Ancak sadece o yapım işinde kullanılmak ve beş yıl içinde bir defaya ve tek bir yapıya mahsus olmak üzere, yapı sahibine geçici olarak yetki belgesi numarası verilir.

4708 SAYILI YAPI DENETİMİ HAKKINDA KANUN

Madde 1’in d) fıkrası derki:

Yalnızca bir bodrum katın inşaat alanı hesaba katılmaksızın toplam inşaat alanı 500 metrekareyi geçmeyen yapılarda geçici yapı müteahhidi yetki belgesi alabilir.

ÖRNEK:

B+2 katlı yapı inşaat alanı olan 499 m2’ye kadar kendi üstlenebilir.

GEÇİCİ MÜTEAHHİTLİK YETKİ BELGESİ ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

  1. Yetki Belgesi Numarası Başvuru Formu
  2. Nüfus Cüzdanı Örneği
  3. Dekont(750 TL)
  4. Vergi Levhası
  5. Tapu
  6. Geçici Yetki Belgesi Numarasına İlişkin Taahhütname

Önemli Not: Tapunun hisseli olması durumunda diğer ortaklardan alınması gereken muvafakat name zorunlu evraklar arasında yer almaktadır.

Başvuru Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlükleri’ne yapılır.

Vedat ASLAN

İnşaat Y. Mühendisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here