Bu gün bizi takip eden bir takipçimizin tarafımıza gönderdiği bir görüntü üzerinden sizlere kentsel dönüşme çabamızın durumunu göstermeye çalışacağız. Tabi bu sadece bir örnek illa ki başarılı uygulamalarda vardır. Ancak bu durum bizce oldukça vahim.

Birazdan videosunu göreceğiniz yapı kentsel dönüşüm ile yenilenme çalışmasına girmiş yeni bir yapı, hatta yapının 1. kat tabliye betonu dahi dökülmüş. Ancak bu aşamadan sonra zemin katın kabulüne gelenler bir yanlışlık fark ediyor. Yapı çekmelerinde bir hata yapılmış ve çekmelerde 2 metrelik bir hata var. Bu noktada çizim yapılmış, olurlar alınmış, yapı denetimi, imarla ilgili birimlerden geçmiş bir yapının 1. katında hatalı olduğu anlaşılıyor ve tadilat projesiyle düzeltiliyor. Görüntülerden izleyeceğiniz gibi tadilat sonrası yapının bir kısmı kesilerek alınıyor.

İşin kötü tarafı ise kontrol mekanizmamızın ne kadar kötü işlediğini göz önüne seren bu olay sonrası yapıya devam edebilirsiniz ama iskan verilmez dahi denebilmesi. Yani yapın ama kaçak olacak. Kentsel dönüşümümüzün durumu bu olmamalı. Yerleşik hayata geçtikten sonra kentsel dönüşümün gerçekleştiği şu günlerde daha dikkat edilmesi gereken konularda yapılan hataların telafisi çok zor…

Bize bu görüntüleri gönderen takipçimize teşekkür ediyoruz. Kentsel DÖNÜŞMEye devam…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here