Ana Sayfa Güncel Haberler Kule vinç toprak kayması sonucu devrildi

Kule vinç toprak kayması sonucu devrildi

Zemin etütleri yapılmadan ham torpağa kurulan kule vincin hazin sonu 3 günahsız insanın hayatına mal oldu.

Bir inşaat firmasının Küçükçekmece İnönü Mahallesi Çınar yolunda inşaata başladı. Hafriyattan sonra kule vinci ham toprağın üzerine uygun olmayan bir beton kütlenin üzerine kurduruldu. Sahada oluşan toprak kaymasından dolayı şantiye mühürlenmiş olmasına rağmen, kule vinç için hiç bir önlem alınmayıp yağan yağmurdan dolayı vincin altında ki toprak kaymış ve fore kazıklar ağırlığa dayanamayıp kazıklar resmilerde görüldüğü üzere yatmış kule vincin alt yapısı uygun olmadığından dolayı vinç devrilmiştir.Vincin devrilmesi sonucu 3 kişi hayatını kaybetmiştir. Vinç mahalle içinde kurulu olduğundan bir üst sokaktaki çocuk parkına düşmüş ve spor salonunda çalışan antrenör ve malzemeci arka kuyruk taşlarının altında kalarak feci şekilde can vermiştir. 3. Kişi evinde otururken kule vincin bomu evinin çatısından içeri girip kişinin vefatına yol açmıştır.

Zemin etüdü olmadığı halde kule vincin zemine uyguladığı kuvvetlere uygun beton dökülmemiş yani anlayacağınız cinayet gibi bir kaza meydana gelmiştir. Mühendisliğin yüz karası bir uygulama ve normal şartlarda bu kule vincin çalışabilir iznini MMO tarafından verilmesi gerekir. Yani olay tam bir rezalet ve ne yazık ki buda diğer cinayetler gibi unutulup gidecek ve 3 masum insan zamanla unutulacak.

Haber: Eyüp Çeçen

İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Eylül’de Konut Satışları %15.4 Arttı

Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında %15,4 oranında arttı, ipotekli konut satışları yıllık bazda % 410,2 oranında arttı. Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında bir...