YKS yerleştirme sonuçlarına göre 128 bin boş kontenjandan 14 bini mühendislik bölümleri olmak üzere 500 bin aday tercih yapmadı.

Bilindiği üzere, YKS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından yapılan üniversite tercihleri sonuçları önceki gün açıklandı. Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından bazı sayısal veriler oldukça dikkat çekti. Bunlardan biri de mühendislik bölümlerine olan talebin az olması.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarını önceki gün açıkladı. 1 milyon 200 bin adayın tercih yapmasının ardından üniversitelerin lisans, ön lisans programları ile açık öğretim fakültesine (AÖF) 857 bin 240 öğrenci yerleştirildi.

Mühendislik Bölümleri Boş Kaldı!

Sınava giren ve başarılı olup tercih yapmaya hak kazanan 542 bin 333 aday tercih yapmayarak şansını gelecek yılllara bıraktı. Üniversitelerdeki örgün eğitim verilen 839 bin 490 kontenjandan 710 bin 982’sine yerleştirme yapıldı.

Örgün lisans programlarına 394 bin 945, ön lisans programlarına ise 316 bin 37 aday yerleşti. Mühendislik bölümlerine ise geçen yıllara göre talep az oldu. YKS yerleştirme sonuçlarına göre 128 bin boş kontenjandan 14 bini mühendislik fakültelerinden.

Ülkemizin gelişimi ve muasır medeniyetler seviyesine yükselmesinde önemli görevler üstlenecek olan mühendisliklere talebin az olması ciddi bir durum. Zira inşaat mühendisliği bölümünün puanları son yıllarda ciddi bir düşüş yaşadı. Ancak yaşanan bu puan düşüklüğüne rağmen kontenjanlar artış gösterdi.

Ülkemizde, yıllık yaklaşık 12 bin inşaat mühendisi ve 8 bin mimar mezun olmaktadır. Bu rakamlar ve son dönemde inşaat sektöründe yaşananlar dikkate alındığında ileriki yıllarda ciddi bir işssizlik sorunu yaşanabileceği öngörülebilir.

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here