STATİK SİSTEM ŞABLONU OLUŞTURMAK

Sap200 programında hazır statik sistemleri kullanmaktansa, şablonu kendimizin hazırladığı statik sistemi kullanmanın bazı avantajları vardır. Mesela hazır şablonlarda Global Eksen merkezi sistemin tam ortasındadır. Kendimiz tarafından hazırlanacak şablonda ise Global Eksen merkezi sistemin köşesinde oluşmaktadır. Bu statik sistemin koordinatlarının ve ölçülerinin pozitif olmasına imkan vermektedir.

Statik Sistam Şablonu oluşturmada  New Model  komutu kullanılır. Bu komuta aşağıda görüldüğü gibi iki yerden ulaşılır.

Komut doğrudan New Model ikonu olarak veya File başlığı seçilir açılan pencerede New Model satırı seçilir aşağıda görülen hazır Statik Sistemlerin bulunduğu New Model  penceresi açılır.

Devamını indirmek veya çevrimiçi okumak için tıklayın(SAP2000__de_Statik_Sistem_Olusturma).

TAŞIYICI  STATİK  SİSTEMDE  KİRİŞ VE KOLONLARIN  İSİMLENDİRİLMESİ

SAP2000 Porgramında Kolon ve Kirişlere Rakam olarak isim verilmektedir.

Elemanların Rakam olarak isimlerini  görüntülemek için Set Display Options…  komutu kullanılır. Bu komuta aşağıda görüldüğü gibi iki yerden ulaşılır.

Komut doğrudan Set Display Options…  ikonu olarak veya View başlığı seçilir açılan pencerede Set Display Options…  satırı seçilir aşağıda görülen hazır Statik Sistemlerin bulunduğu Display Options For Active Window penceresi açılır.

Devamını indirmek veya çevrimiçi okumak için tıklayın (SAP2000_de_Statik_Sistemde_Elemanlarin_Isimlendirilmesi_ve_Boyutlandirilmasi)

Sap2000’de Statik Sistem Oluşturma (EÜ-Sedad Anlağan)
5 (100%) 1 oy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here