Ana Sayfa Kütüphane Kişisel Gelişim Serbest İnşaat Mühendisliği Belgesi (SİM) ve İş Yeri Tescil Belgesi (İTB)

Serbest İnşaat Mühendisliği Belgesi (SİM) ve İş Yeri Tescil Belgesi (İTB)

- Reklam-

Serbest İnşaat Mühendisliği, yani kendi namı hesabına çalışmak isteyen inşaat mühendislerinin çalışma esaslarını düzenlemek ve bunu bir standartta gerçekleştirmek amacı ile bir yönetmelik bulunmaktadır.

Bu yönetmelik;TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Serbest İnşaat Mühendisliği Hizmetleri Uygulama, Tescil, Denetim ve Belgelendirme Yönetmeliği ‘dir.

Yönetmelik içerisinde Serbest İnşaat Mühendisi şu şekilde tanımlanmaktadır:

- Reklam-

Serbest inşaat mühendislik hizmetlerinden birini veya bir kaçını ücreti karşılığında, kendi hesabına veya kamu kurum ve kuruluşları dışında bir gerçek ya da tüzel kişi hesabına ücretli veya ortak bir bağlantı içinde yapan inşaat mühendisini (SİM)’dir.

Yönetmeliğin ikinci bölümünde ise, ”Serbest İnşaat Mühendisliği Uzmanlık Alanları ve Hizmetleri” kısmında sınıflandırmalar yapılarak uzmanlık alanlarına göre inşaat mühendislerinin iş yapmalarına yol gösterilmiştir.

Üçüncü bölümünde SİMlerin sorumlulukları belirtilmiştir.

Dördüncü bölümünde SİM belgelendirme esaslarının ne olduğu, belgeyi almak ve yenilenmesi için nelerin yapılması gerektiğinden bahsedilmiştir.

Beşinci bölümünde ise mesleki değerlendirme kurulundan bahsedilmiştir.

Altıncı ve son bölümde ise diğer bazı hükümlerden bahsedilmektedir.

Bu yönetmeliği detaylı olarak linkimizden açıp okuyabilirsiniz.

İş Yeri Tescil Belgesi (İTB):

Serbest çalışmayı düşünen inşaat mühendisi veya mühendislerinin açacağı bir iş yerinin tescillenmesi anlamına gelmektedir. Bunun için öncelikle bir başvuru formu doldurularak başlatılan süreçte inceleme ve denetlemenin sonunda iş yerinin tescilli inşaat mühendisliği bürosu olduğunu belirtilmiş olur.

SİM ve İTB almak isteyen İnşaat Mühendisliği diplomasına sahip meslektaşlarımızın şu aşağıdaki linki detaylıca incelemesini tavsiye ediyoruz.

İMO – SİM ve İTB İşlemleri

Özetleyecek olursak SİM ve İTB Belgelerini almak için bağlı olduğunuz inşaat mühendisleri odasına ilgili formları doldurup gerekli evrakları teslim ediyorsunuz, toplamda 1000 TL civarı bir harç ödedikten sonra bu belgelere sahip olabiliyorsunuz.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İnşaatta çalışırken dengesini kaybeden işçi 2.kattan düştü

Isparta’da çalıştığı inşaatta dengesini kaybeden işçi toprak zemine düşmesi sonucu yaralandı. Olay, bugün saat 16.00 sıralarında Sermet Mahallesi’ndeki Aksu Caddesi üzerinde meydana geldi. İddiaya göre,...