Ana Sayfa Kütüphane Kanun & Yönetmelikler Tapu Harçları Geri Alınabilecek!

Tapu Harçları Geri Alınabilecek!

Gayrimenkul alım-satım işlemleri sırasında vatandaşlardan tahsil edilen, yatırılmadığı takdirde tapu işlemlerinin yapılamadığı tapu harcı, ev alırken bir çok vatandaşı düşündüren bir konuydu.

Kentsel dönüşüm kapsamında yeniden inşa edilen yapılardan taşınmaz satın alanlar, tapu işlemleri için ödedikleri harç parasını geri alabilecekler. Satış yapan müteahhitler de ilk satışlar için geçerli olmak üzere yatırdıkları parayı geri alabilecekler.

25 Temmuz 2014’ten sonra kentsel dönüşüm kapsamında yer alan gayrimenkul satın alan ve satan kişiler, ilk satışlarda geçerli olmak kaydıyla tapu harcını geri alabilecekler.

TAPU HARCI NASIL GERİ ALINIR?

Alım-satım işlemi yapıldıktan sonra 30 günlük süre içerisinde Vergi Dairesine dilekçe yoluyla başvurulabilir. Dilekçe ile birlikte aşağıdaki belgeler de düzeltme talebiyle Vergi Dairesine sunulmalıdır.

  • Ödeme dekontu
  • Tapu fotokopisi
  • Riskli yapı muafiyet yazısı
  • Riskli yapı belgesi ve sözleşme

Eğer 30 günlük süre içerisinde Vergi Dairesine başvuru yapamadıysanız, başvurunuzu Gelir İdaresi Başkanlığı’na şikayet yoluyla yapabilirsiniz.

Bu yazdığım iki yolla da yapılan başvurunuz reddedildiyse, ret tarihinden itibaren 30 günlük süre içerisinde Vergi Mahkemesine dava açmanız gerekmektedir. Açılan dava dilekçesine ek olarak mahkemeye aşağıdaki evrakların da sunulması gereklidir.

  • Tapu senedi fotokopisi
  • Riskli yapı belgesi
  • Riskli yapı muafiyet belgesi
  • Vergi tahsil alındısı
  • Sözleşme örneği

AÇILAN DAVA NASIL KAZANILIR?

Eğer tapu harcı iade talebiniz reddedilip siz de bunu Vergi Mahkemesine taşıdıysanız bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğum gerekli belgeleri eksiksiz ve tam doğru bir şekilde dava dosyasına koymanız gerekir. Ayrıca geçmişte açılmış olan davaları incelemenizde yarar var. Çünkü geçmiş davalardaki karar örneklerini mahkemeye sunmak, mahkeme kararı için önemli bir konudur.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

25 Temmuz 2014 tarihinden itibaren kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilen taşınmazları satın alan vatandaşlar ve satan müteahhitler ödedikleri tapu harcını geri almak için başvuru yapabilirler.

KİM NE KADAR TAPU HARCI ÖDÜYORDU?

Yüzde 2’si alıcı, yüzde 2’si satıcı tarafından ödenen tapu harcı, yapılan yeni düzenleme ile 31 Ekim 2018 tarihine kadar yüzde 4’ten yüzde 3’e düşürülmüştü.

 

KAYNAK: A HABER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

YAPEX Restorasyon Koruma ve Kültür Mirası Fuarı açılıyor

Tarihi Kentler Birliği desteği ve ÇEKÜL Vakfı İşbirliği ile düzenlenen YAPEX Restorasyon Koruma ve Kültür Mirası Fuarı ve İş Platformu yarın açılıyor. ''Antalya Nekropol Alanı...