Ana Sayfa Kütüphane Kanun & Yönetmelikler TBDY2018 Kapsamında Yapılacak/Tadilat Görecek Binaların Ruhsatlandırılmasına Dair Tebliğ Açıklaması (Örnekli)

TBDY2018 Kapsamında Yapılacak/Tadilat Görecek Binaların Ruhsatlandırılmasına Dair Tebliğ Açıklaması (Örnekli)

TBDY2018 bilindiği üzere 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu tarihten sonra ilgili idareye, yani ruhsat vermeye yetkili idareye, yeni yapı ruhsatı için başvurduğunuzda sizden TBDY2018 şartlarını istiyor.

Ancak devam eden yapılarda durum ne olacak, tadilatlarda durum ne olacak gibi sorular kafa karıştırıyor. Çünkü yönetmelik ağır. İste bu yüzden Afet ve Acil Dutum Yönetimi Başkanlığı bir tebliğ yayımladı ve bina ruhsatlandırma işlemlerinin buna göre yapılması istendi. Tebliğ doğru mudur, yanlış mıdır, gerekli midir, gereksiz midir, yönetmeliğe aykırı mıdır değil midir o konuya girmeyeceğim. O konu hakkında ileriki günlerde özel bir yazı yazacağım.

Bu yazıda 17 Temmuz 2019 tarih ve 30834 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan tebliği açıklayacağım. Yani mevcut binalarda yada yeni yapılacak binalarda ruhsatlandırma işlemleri nasıl yapılacak, hangi yönetmelik istenecek onu açıklayacağım.

1.HUSUS:
1 Ocak 2019 tarihinden sonra YENİ YAPILACAK tüm binalar, TBDY2018’e göre hazırlanacak.

2.HUSUS:
Yapı kullanma izni, yani iskan belgesi almış yapılarda (dikkat edin İSKAN ALMIŞ), bina kullanım sınıfını değiştirecek tadilatlar(mesela konut yapısı dershane olacak yada düğün salonuna dönüşecek) TBDY2018 şartları geçerli olacak.

3.HUSUS:
Yapı kullanma izin Belgesi yada iskân belgesi almış yapılarda esaslı tadilatlar(kolon kaldırılması, kiriş kaldırılması, döşeme iptali, döşeme eklenmesi, plak döşemenin asmolene döndürülmesi vb.) yada kat eklenmesi, ilave imalat) TBDY2018 şartları geçerli olacak.

4.HUSUS:
Ruhsat alınmış, 5 yıllık ruhsat suresi geçtiği halde ruhsatı yenilenmemiş, yada ruhsat almış ama 2 yıl geçmesine rağmen inşaata başlamamış yani hafriyata girilmemiş yapılar TBDY2018 şartlarına tabi olacak. Bu tür yapıların mutlaka 1 Ocak 2019 dan önce ruhsat yenilemesi başvurusu yapması gerekli(dilekçe). Adam 5 Ocak 2014 te ruhsat almışsa mutlaka, 1 Ocak 2019 a kadar ruhsatını yenilemesi gerekmekte. Akdi takdirde TBDY2018 e uyacak.

5.HUSUS:
Yapı kullanma izin belgesi alınmış yada alınmamış her tür yapı için kat ilavesi yapılacağında, mutlaka TBDY2018 şartlarına uyulacak.

6.HUSUS:
Ruhsatı alınmış, ama 5 yıllık suresi bitmemiş(DİKKAT EDİN İSKAN BELGESİ YOK) , Ruhsat hala geçerli olan yapılarda her turlu tadilat eski yönetmeliğe göre yani TDY2007 ye göre yapılacak. Nedir bu tadilatlar, kolon kaldırma, kolon ekleme, kiriş kaldırma, plak döşemeyi asmolene döndürme, bina kullanım amacını değiştirme gibi…(her yapıya iskânlı, iskânsız kat ilavesi ruhsatı ancak TBDY2018 e göre verilebilir.)

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR
0545 401 95 15

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

 

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


 

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnşaat Mühendisi - Eskişehir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu - Muş’ta yapımı devam eden Alparslan-2 Barajı’nda iş makinesi ile suya düşen bir işçi kayboldu. Olay, Muş-Varto yolunun...

Çin’de Danimarka Pavyonu

Danimarka Pavyonu Pavyon deyince aklınıza başka bir şey gelmesin, Danimarka'nın World Expo China'da sergilediği Danimarka Pavyonu performans alanından bahsedeceğiz. Çin’in Şangay şehrinde gerçekleşen World Expo 2010’da...

Emirsultan Camii depreme dayanamaz

  Emirsultan Camii depreme dayanamaz   Emirsultan Camii'nin ana kubbesindeki 8 ayrı çatlak restorasyonu durdurdu İki Ramazandır açılmayan Emirsultan Camii'nde restorasyon çalışması sil baştan yapılacak  Restorasyon çalışması...

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi | İş sağlığı ve güvenliği dünyada, çalışan işçilerin sağlıklarının korunması ve çalışma devamlılıklarının...

SON YORUMLAR