Ana Sayfa Blog Türkiye’de İnşaat Mühendisliği ve Dalları

Türkiye’de İnşaat Mühendisliği ve Dalları

İnşaat Mühendisliği denince aklınıza sadece yapı tasarımı geliyorsa sizi bu içeriği okumaya davet ediyoruz!

Amerikan Mühendislik Eğitimi Derneği’nin (ASEE) yaptığı bir araştırmaya göre inşaat mühendisliğini yeni kazanan öğrencilerden %58’i bu bölümün yapı mühendisliği olduğunu düşünüyor. Sadece %18’i ulaştırma mühendisliğinin de inşaat mühendisliğinin bir dalı olduğunun farkında. Bu meslek grubunun hidrolik mühendisliği alanında da çalışmalar yaptığını bilen öğrencilerin oranı ise sadece %2. Geriye kalan yüzdelikler diğer dallar arasında eşit olmayan şekilde paylaştırılmış durumda. Aynı araştırmaya göre bu öğrenciler eğitimleri sırasında farklı dallara ait dersleri aldıkça ve bu dallarla ilgili projeler yapmaya başladıkça inşaat mühendisliğinin dalları hakkındaki farkındalıkları da doğal olarak artıyor. Bu araştırma inşaat mühendisliği okuyan öğrenciler arasında yapılmış olsa da ülkemizde de birçok insan bu konuyla ilgili eksik bilgiye sahip.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nın 3. İnşaat Mühendisliği Eğitimi Sempozyumu için paylaştığı bir makaleye göre Türkiye’de inşaat mühendisliğinin 7 anabilim dalı var ve bu anabilim dallarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalları:

  1. Yapı Anabilim Dalı
  2. Mekanik Anabilim Dalı
  3. Hidrolik Anabilim Dalı
  4. Geoteknik Anabilim Dalı
  5. Ulaştırma Anabilim Dalı
  6. Yapı İşletmesi Anabilim Dalı
  7. Yapı Malzemeleri Anabilim Dalı

Bu anabilim dallarını inceleyecek olursak;

1.Yapı Anabilim Dalı

görsel: videoblocks

Her çeşit yapının (bina, köprü, baraj vs.) statik ve dinamik analizini üstlenen anabilim dalıdır. İnşaat Mühendisliği alanında temel daldır. Bu bağlamda yapı ve zemin arasındaki etkileşimleri de inceler.

2.Mekanik Anabilim Dalı

Mühendisliğin en temel konularından biri olan mukavemet ile ilgili çalışmaları üstlenir. Herhangi bir yapının gerilimi, şekil değiştirmesi, yer değiştirmesi ve yapı elemanlarının boyutlandırılması bu anabilim dalının diğer inceleme alanlarıdır.

3.Hidrolik Anabilim Dalı

Akışkanlar mekaniği prensibine dayanan bütün alanlarla (hidroloji, su kaynakları, su hareketlerinin incelenmesi, su ve yağmur suyu kanallarının tasarımı, kıyı ve liman tasarımı, atık su tesislerinin dizaynı, bütün hidrolik yapıların bakım-onarımı vs.) ilgilenir.

deriner barajı

4.Geoteknik Anabilim Dalı

Yapının yerleştirileceği zeminin tipi, dayanımı ve taşıma gücünü araştırır. Bu çalışmalardan sonra da yapının ekonomik ve güvenli bir şekilde zemine oturtulmasıyla ilgili bütün adımlardan sorumludur.

5.Ulaştırma Anabilim Dalı

Kara, hava ve su taşımacılığının sağlanabilmesi için gerekli olan bütün altyapı, üstyapı ve zemin etüdü çalışmalarının yanı sıra demiryolu taşımacılığı için de aynı çalışmaları yapmakla yükümlü olan anabilim dalıdır. Bunların yanında kent içi trafik planlaması da bu dalın sorumluluklarındandır.

falkrik whell

6.Yapı İşletmesi Anabilim Dalı

bir yapının inşaatı için gerekli olan bütün maliyeti hesaplar, plan ve programı yapar, malzemeyi seçer ve ekipmanı sağlar. Ama bunların hepsini yaparken esas amacı en az maliyetle en kaliteli işi çıkarabilmektir. Bu dal Türkiye’de gelişmekte olan anabilim dalları içerisindedir.

7.Yapı Malzemeleri Anabilim Dalı

İnşaatı yapılacak olan yapının malzemesiyle inşaatın her aşamasında ilgilenen anabilim dalıdır. Malzeme tekniği, malzemelerin bozulması, paslanma gibi konular da bu anabilim dalının kapsadığı konulardır. Fakat Türkiye’de bu anabilim dalı henüz tam gelişmemiştir ve çoğu zaman çalışmaları Yapı Anabilim Dalı’nın altında yürütülmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz 7 anabilim dalı dışında günümüzde teknolojinin gelişmesiyle ve ülkemizdeki bazı gerekliliklerin oluşmasıyla/değişmesiyle inşaat mühendisliğinin altında yeni disiplinlerin oluşturulması fikri öneriliyor. Bu disiplinlerden ilki Enformatik Anabilim Dalı ve bu disiplinle bilgi teknolojileri, yazılım ve uygulama çalışmalarının inşaat üzerinde uygulanabilirliği hedefleniyor. İnşaat mühendisliği için bir diğer önerilen anabilim dalı ise Restorasyon Anabilim Dalı. Bu disiplinle eski yapıların bakım ve onarımları yapılarak geleceğe taşınması amaçlanıyor. Günümüzde zaten restorasyon çalışmaları oldukça yaygın fakat bu çalışmaların inşaat mühendisliği eğitimine eklenmesi şiddetle tavsiye ediliyor. Son olarak Yıkım Mühendisliği de inşaat mühendisliği anabilim dalları altına eklenmesi gereken bir disiplin olarak görülüyor çünkü çok büyük ve yüksek yapıların yıkılması bilimsel destek gerektiren bir olay. Ömürlerini dolduran yapılar yıkılırken bununla ilgili yıkım hesabı, planlama ve uygunluk analizi yapılması gerekiyor ve bunların hepsinin de Yıkım Mühendisliği çalışmaları altında yapılması hedefleniyor.

- Advertisement -

SanalŞantiye

Kaynakça

Birinci F, Koç V, Karahasanoğlu T, Öztel N, 2014, “İnşaat Mühendisliği Eğitimi Yapılan Türk Üniversitelerinde Dersler ve Öğretim Elemanı Analizi”

Shamma J.E, Purasinghe R, 2015, “Introduction to Sub-Branches of Civil Engineering Fields through a Creative Freshmen Civil Engineering Design Course”

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Müh.İrem Özden
İnş.Müh.İrem Özden
TU München - Ulaştırma Sistemleri (Yüksek Lisans Öğrencisi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Üstgeçit çöktü, yol trafiğe kapandı

Hasdal Otoyolu'nda üstgeçit çöktü, yol trafiğe kapandı Eyüpsultan Hasdal’da otoyolun üzerindeki üstgeçit çöktüEyüpsultan Hasdal Otoyolu’ndaki Hasdal Kışlasının önündeki üstgeçit henüz bilinmeyen bir nedenle büyük...

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor Rusya ile Belarus arasındaki en büyük ortak proje niteliğini taşıyan Belarus Nükleer Güç Santrali’nin 1’inci...

Deriner Barajı’nın Türkiye Ekonomisine Katkısı

 Artvin’de 249 metre gövde yüksekliği ile kemer barajı sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın altıncı barajı olma özelliği taşıyan Deriner Barajı’nda elektrik üretimi 11. 3 milyar...

4. kattan düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bulunan inşaatın 4. katında çalışırken dengesini kaybederek yere düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti.Olay, öğle saatlerinde Gölcük ilçesi İhsaniye Merkez Mahallesi üzerinde...

SON YORUMLAR