Ana Sayfa Mimari Türkiye'de Mimar Olmak

Türkiye’de Mimar Olmak

Türkiye’de mimarlık mesleğini icra etmenin ne gibi zorlukları olduğu, aslında bilinen ama dile getirilmeyen, listelenmeyen mimarlık mesleğinin görünmeyen yüzünü bu 10 maddelik yazımda siz okurlara yansıtmaya çalışacağım.

 

1.) Fatura Bedellerinin Yüksek Olması

 

 Bu etken biz mimarları çokça etkileyen fikirlerimizi ortaya  koymamıza engel olan büyük etmenlerden sadece biri.

 

 2.) Bizde Herkes Müteahhit Herkes Mimar!

 

Herhangi bir yere bir yapı yapılacağı zaman nedense herkesin bir yorumu, eleştirisi vardır. Sanki kendisi bu işte yıllarca dirsek çürütmüş, fikirlerini hiçbir engele takılmadan dile getirebilmiş, eleştirisini tutarlı ve destekleyebilen başarılı bir mimar! Sanki mimar olmak kolay bir durummuş!

3.) Mimar Maaşları Bilinenin Aksine Çok Düşük!

 

Kamuda çalışan mimarlar için bu etmen tabi ki geçerli değil ama  ülkemizde ki mimarların genelini düşündüğümüzde azınlık kısmı kamuda çalışmakta. Özel sektörde ise Sgk ile imzalanan mimar maaşları asgari tutarı çoğu ofis uygulamıyor.

 

4.) Neredeyse Her Şehirde Her Üniversitede Mimarlık Bölümü Var

 

Eğitim şart! Eğitim şart ama eğitimin niteliği de bu konuda önemli değil midir? Okuldan sonra kesit, cephe çizmeyi, mimari terimleri bilmeyen ‘mimarlar’ımız yetişiyor. Mimar olamayacak mimarlar var aramızda!

 

5.) Siyasi Otorite Şehirleşme Ve Mimariye Gereğinden Fazla Müdahil Oluyor

 

Yeni imara açılacak alanlar belediyelerin elinde! Yetkili biri bir yerden geçerken şurayı park, hizmet binası vs. yapalım diyor ve aradan çok zaman geçmeden oldukça maliyetli olan bu yatırım yeterli araştırma yapılmadan sadece üst düzey bir yetkilinin isteğiyle gerçekleştiriliyor.

 

6.) Yarışma Kültürümüz ve Yarışmalara Olan Talep Yetersiz

 

Yarışmalar olmaksızın kamu yapıları önemli projeler inşa edilebiliyor. Kent belleğinde önemli yeri olan alanlara tanımsız, çirkin yapılar inşa edilebiliyor.

 

7.) Tasarıma Pozitif Etki Sağlayacağına Eksilten Yönetmeliklerimiz Var!

- Advertisement -

 

Tasarımcıyı ve sanat yapmayı zorlaştıran, mimarlığın en önemli etmenlerinden biri olan özgürlüğü unutturan, kısıtlayan yönetmelikler.

 

8.) ‘Naylon Staj’ Yapmayı Maharet Sanan Mimarlık Öğrencileri!

 

Üniversite eğitiminin zaten yeterli olmadığı üniversitelerimizde bir de öğrencilerin piyasayı tanıyıp, kendini geliştirebilecekleri staj imkanını bu şekilde kendilerine fayda sağlamayan bir şekilde geçirmeleri aslında öğrencilerin olduğu kadar onaylayan meslektaşlarımızın da bilinçsizliğinden kaynaklanıyor.

 

9.) Okullarımızda Pratiğe Yönelik Eğitim Verilmiyor  

 

- Advertisement -

Mezun olmaya ramak kalmış olan bir mimarlık öğrencisi imar durum belgesi nedir? Nereden alınır? Resmi prosedürler nelerdir? gibi sorulardan bihaber ise siz bırakın konferansı, yarışmayı!

 

 

 

10.) İki Çizik Değil Mi!

 

Eskiden olduğu gibi emeğe saygının kalmaması, bazı konut projelerinin mimar olmadan inşaat mühendisi tarafından çizilerek mimara sadece imza attırılmasıyla hayata geçirilmesi mimarlık mesleğinin hak ettiği değeri görmeyişindendir.

Bu kadar çok engel varken neden bir mimar Sinan’ımız yok, neden okullarımızda türk mimarlar yerine yabancı mimarların yaptığı eserler örnek gösteriliyor diye kızmaya bu sorunlar düzelmedikçe hakkımız olduğunu düşünmüyorum. Bu güzel ülkemizde mimar olmak hakkında bilinmesi gereken dile getirilmeyen kendimce olumsuz yönleri bu yazımda sıralamış olduk umarım bilgilendirici ve faydalı olmuştur.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

 

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


 

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu - Muş’ta yapımı devam eden Alparslan-2 Barajı’nda iş makinesi ile suya düşen bir işçi kayboldu. Olay, Muş-Varto yolunun...

Çin’de Danimarka Pavyonu

Danimarka Pavyonu Pavyon deyince aklınıza başka bir şey gelmesin, Danimarka'nın World Expo China'da sergilediği Danimarka Pavyonu performans alanından bahsedeceğiz. Çin’in Şangay şehrinde gerçekleşen World Expo 2010’da...

Emirsultan Camii depreme dayanamaz

  Emirsultan Camii depreme dayanamaz   Emirsultan Camii'nin ana kubbesindeki 8 ayrı çatlak restorasyonu durdurdu İki Ramazandır açılmayan Emirsultan Camii'nde restorasyon çalışması sil baştan yapılacak  Restorasyon çalışması...

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi | İş sağlığı ve güvenliği dünyada, çalışan işçilerin sağlıklarının korunması ve çalışma devamlılıklarının...

SON YORUMLAR