DERSİN AMACI
İnşaat Mühendisliği bölümü Lisans öğrencilerine; Yapı mühendisliğinde karşılaşılan taşıyıcı sistemler hakkında bilgi verilmesi, bu sistemlerin analizi için idealleştirilmiş sistem modellerinin öğretilmesi. denge denklemleri ile çözülebilen taşıyıcı sistemlerde Yük-Mesnet Reaksiyonları, Yük-İç Kuvvet, Yük-Deformasyon, ilişkilerinin gösterilmesi. Denge denklemleri ile çözülemeyen taşıyıcı sistemlerin enerji yöntemini kullanarak çözülmesinin öğretilmesi. Öğrencilerin; yapıların taşıyıcı sistem analizi konusunda; sistem idealleştirilmesi, modellenmesi, yük çeşitleri ve yükler altında sistem modelini oluşturan elemanlarda meydana gelen iç kuvvetler belirlenmesi konusunda bilgi düzeyinin artırılması.

Dersin İçeriği
Genel Bilgiler, yapı sistemleri, yükler, yapı statiğinde yapılan kabuller ve idealleştirmeler, kuvvet sistemleri, kuvvetler, yükler, mesnet tepkileri, içkuvvetler, denge denklemleri, düzlem sistemlerin sabit yüklere göre hesabı, İzostatik
düzlem sistemler, dolu gövdeli sistemler, endirekt yüklü sistemler, kafes sistemler, sistemlerin hareketli yüklere göre hesabı, tesir çizgilerinin tanımı.

Prof Dr Hasan Kaplan (Pamukkale Üniversitesi)

İndirmek veya çevrimiçi okumak için tıklayın

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here