Başarılı bir iş yaşamı için kendi içimizde barındırdığımız ve bazen farkında olmadığımız pek çok özellik var. Aslında sadece potansiyelimizin ne kadar yüksek olduğunun farkına varmamız gerekiyor. Kendimizde zaten var olan özelliklerin farkına varıp ortaya koymamız başarılı olmanın sırları arasında yer alıyor.

Liderlik konusunda danışmanlıkta uzmanlaşmış olan Lead From Within’in Başkanı ve CEO’su Lolly Daskal, bu konuda başarının formülünü veriyor. Daskal’ın INC.com’da yayınlanan “Top 10 Qualities of Highly Successful People /En Başarılı İnsanların En İyi 10 Özelliği) adlı incelemesinde en başarılı insanların başarısında şanstan çok belirli özelliklere sahip olmalarının yattığını vurguluyor. Peki siz kaç özelliğe sahipsiniz? Ya da belki hepsine sahipsiniz, sadece ortaya koymanız ve bu özelliklerle bütünleşmeniz gerekiyor. Gelin, iş hayatında başarılı olmanın yollarını ve bunu hangi özelliklerimizle gerçekleştirebileceğimizi keşfetmek için Lolly Daskal’ın sözlerine kulak verelim…

1. Sürüş Becerisi

Her zamankinden daha fazla çalışmaya azimli olmalı ve işinizi hallettiğinizden emin olmalısınız. İşinizi bitirdiğinizi gördüğünüzde kendinizle gurur duyabilir ve gerekli olduğunda sorumluluk alabilirsiniz. Kendinizi amaç doğrultusunda sürüp yönlendirebilir, mükemmellikle aynı hizada yol alabilirsiniz.

2. Kendi kendine yeterlilik

Sorumluluk yüklenip sorumlu olabilirsiniz. Zor kararlar alıp kararlarınızın arkasında durabilirsiniz. Kendinizi düşünmek, kendinizi bilmektir.

3. İrade

Kararsız kalmak ya da işleri ağırdan almak yerine işinizi desteklemelisiniz. Eğer isterseniz, olur; yapabilirsiniz. Dünyanın en başarılı insanları amaçlarına odaklı halde kalmıştır, gayretlerinde devamlılık söz konusu olmuştur.

4. Sabır

Sabırlı olmak istiyorsunuz, bunu anlıyorsunuz, fakat her zaman hatalar ve engeller karşınıza çıkacaktır. Bu hata ve engelleri kişisel düzeyde algılamak zararınızadır.

5. Doğruluk

Bunu aslında söylemeye bile gerek yok ama doğruluk, geliştirmeniz gereken önemli özelliklerinizden biridir. Dürüstlük, yaptığınız her şeyde uygulamanız gereken en iyi prensiptir. Doğruluk karakteri yaratır ve kim olduğunuzu tanımlar.

6. Tutku

Başarılı olmak istiyorsanız, yaşamak istiyorsanız, nezaketten ziyade tutku sizi oraya ulaştıracaktır. Hayat %10 deneyimlediklerinizden, %90 bu deneyimlere nasıl karşılık verdiğinizden ibarettir.

7. Bağlantı

Her şeyi daha ileriye taşıyacak ve önemi derinleştirecek diğer kişilerle ilişki kurabilirsiniz.

8. İyimserlik

Dünyada başarılacak çok şeyin ve neyin uğruna savaşmanız gerektiğini biliyorsunuz. İyimserlik, daha iyi bir gelecek yaratmak için bir strateji. Geleceğin daha iyi olacağına inanmadığınız sürece adım atmaktan ve sorumluluk almaktan uzaksınız demektir.

9. Kendine Güven

Kendinize güvenin. İşte bu kadar basit! Kendinize sarsılmaz bir güveniniz olduğu zaman başarıya bir adım daha yaklaşmış sayılırsınız.

10. İletişim

İletişim kurmaya çalışmalı ve etrafınızdaki iletişimcilere dikkatinizi vermelisiniz. İletişimi anında, güvenilir ve saygın bir şekilde takip ettiğinizde duyacağınız en önemli şey, söylenmemiş olandır. Kimse sıradan olmayı planlamaz ve sıradanlık, plan yapmadığınızda ortaya çıkar. Eğer başarılı olmak istiyorsanız sizi başarılı yapacak olan özellikleri keşfedin, planlayın ve her gününüzü bu niteliklerle yaşayın.

Mütevazi ve harika olun! Cesur ve kararlı olun! Sadık ve korkusuz olun! Bu, sizsiniz ve aslında her zaman sizdiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here