Merhabalar değerli okuyucular,

Dört yıllık tecrübelerim adlı bir yazı dizisi ile yazarlığa başlamak istedim. Bu serinin özellikle inşaat mühendisliği bölümünü tercih edecek veya tercih etmiş ve daha yolunda başında olan arkadaşlarıma fayda sağlayacağı inancındayım. Balıkesir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde 4.yılımdayım ve bu 4 senede oldukça önemli tecrübeler edindim,bunları sizlerle paylaşacağım, bugünkü yazımda konu ”Dersler” olacaktır, ilerleyen yazılarda ise farklı konulara ”Dört Yıllık Tecrübelerim” başlığı altında değinmeye devam edeceğim.

Lao Tzu bir sözünde ”Binlerce kilometrelik bir yolculuk ilk adımın atılmasıyla başlar.” der. Üniversite hayatı da tam olarak bunun göstergesidir, mezuniyet gününe kadar yolculuğunuz devam edecektir.

Bölüm dersleri hakkındaki tecrübelerime geçecek olursam, öncelikle her birey gibi tamamını eksiksiz dinlemenizi, aldığınız notları kesinlikle atmamanızı, sadece derste öğrenilenle yetinmeyip araştırma içinde olmanızı öneririm. Üniversiteler araştırmanın,tartışmanın olması gereken yerlerdir, bilim daima kendini günceller. Bölümümüzle ilgili olarak bazı birbirine bağlı olan yani birbirini tamamlayıcı dersler yer almakta bu derslere bir kat daha fazla önem vermenizi tavsiye ederim. Örnek verecek olursam Statik-Mukavemet-Yapı Statiği dersleri üstüne koyarak ilerleyen her birini öğrenmek için bir öncekini iyi hazmetmiş olmanızı gerektiren derslerdir. Bu derslerde bilmeden, soru ezberleyerek geçmek bir sonrakini anlamakta güçlük yaratacaktır. Tamamı sayısal sorulardan ibaret olan bir dersin sözel kısımlarına çalışmamak sizi sınav günü olumsuz etkilemese de mesleki kültür açısından olumsuz etkileyecek ve teknik terim açısından zayıf kılacaktır.Birinci sınıfta almış olduğunuz Matematik dersini iyi bitirmemiş olmanız üst sınıflarda alacağınız derslerin sorularını çözerken sizi zor durumda bırakacaktır.

Yolun uzun olduğunun farkındayım, daha ben birinci sınıfım vaktim çok derseniz ilk hatayı yapmış olacaksınız, insanın hayatta hep ertelemeler yüzünden geride kaldığını unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here