Feyzi Akkaya, 23 Aralık 1907 tarihinde İstanbul’da doğdu. Osmanlı Paşalarından Tatar Osman Paşa’nın torunu. 1926’da yüksek öğrenim için girdiği İstanbul Yüksek Mühendis Mektebi’nden (İstanbul Teknik Üniversitesi) 1932’de İnşaat Yüksek Mühendisi olarak birincilikle mezun oldu.

İTÜ’deki eğitimi sırasında tanıdığı Sezai Türkeş ile başlayan sınıf arkadaşlığı, iş ortaklığına dönüştü.

1943 yılında ortaklıklarını kağıt üzerine geçiren iki arkadaş, isimlerinin baş harflerini kullanarak ‘ST-FA İnşaat Müteahhitliği’ unvanını aldılar. İki arkadaş böylece 1976’da kurulan ve zaman içinde çatısı altında 43 şirket toplayan STFA Holding’in de temelini attılar.

1943-1973 döneminde, yurtiçinde çeşitli köprü, iskele, liman, baraj, tünel ve yüksek gerilim hatları Sezai Türkeş-Feyzi Akkaya tarafından inşa edildi. Bunlar arasında Sivas-Erzurum demiryolları köprüleri, Kuşadası, Bartın ve Ereğli limanları ve Kadıncık Hidroelektrik Santralı yer alıyor.

Yurtdışına giden ilk müteahhitler olarak sektöre yabancı ülkelerin kapılarını açan ortaklık, özellikle inşaat alanında literatüre geçen yeni usuller, makineler, prosesler bulmaları ile de dikkati çekti.

Fevzi Akkaya Abimizden Şantiyecilere Öneriler

1983’DE YARI EMEKLİ OLDU

1983’den itibaren kendi isteğiyle yarı emekli oldu. Ofise önceleri haftada 2 gün, sonraları sadece Perşembe günleri gelmeye başladı.

1976’da İTÜ’den doktor, 1989 yılında da Boğaziçi Üniversitesi’nden fahri doktor unvanı aldı. Sezai Türkeş ve Feyzi Akkaya’ya 1990’da ‘Devlet Üstün Hizmet Madalyası’ verildi.

Feyzi Akkaya’nın Şantiye El Kitabı adlı 11 ciltlik seri eseri ve ‘Ömrümüzün Kilometre Taşları’ adı altında yayınlanan STFA’nın hikayesini kaleme aldığı bir kitabı bulunuyor.

1978’de Feyzi Akkaya Temel Eğitim Vakfı’nı kurdu. Servetinin tamamına yakınını bu vakfa bağışladı. Vakıf, biri Bayramoğlu’nda, diğeri Malazgirt’te 2 endüstri meslek lisesi inşa ederek, Milli Eğitim’e devretti.

STFA Grubu’nun iki kurucusundan biri olan inşaat yüksek mühendisi Feyzi Akkaya (97), 9 Aralık 2004 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here