Ana Sayfa Blog İnşaat Mühendislerinin %90 Yetersiz..

İnşaat Mühendislerinin %90 Yetersiz..

Birçok inşaat mühendisi ile çeşitli nedenlerle görüşüyorum,

Tespitim şu:

Türkiye deki inşaat mühendislerinin %90’ı  yetersiz. Bu tespitimi, aynen burada olduğu gibi, mühendislerin olduğu   meclislerde de açık acık gündeme getiriyorum. İnşaat mühendisleri bu tespitimin doğru olduğunu söylüyor. Ama gel gelelim kimse kendini bu yetersiz %90’ın içine sokmuyor. Konuştuğum herkes kendini diğer %10 içinde görüyor. Bunun nedenini de anlayabiliyorum.

İnşaat mühendislerimizdeki en  büyük yetersizlik , “düşünme” konusunda. Mühendisler düşünmüyor, daha da kötüsü düşünmeyi bilmiyor. Düşünmeyince, yorumlayamıyor, yorumlamayınca öğrenemiyor, öğrenemeyince çözüm bulamıyor. Oysa mühendis en iyi analitik düşünen kimse olmalı. Mühendislik eğitimi bile analitik düşünce etrafında örülü değil mi?(muhtemelen analitik düşünmek ne demek bilmeyenler var, ama araştırsınlar diye anlamını yazmayacağım).

Düşünmeyen mühendis bilin ki, çözüm bulmada yetersizdir, düşünmeyen mühendis bilin ki statikte yetersizdir, düşünmeyen mühendis bilin ki dinamikte yetersizdir. Kısacası düşünmeyen bir mühendis “hiç” tir.

Düşünme özürlü olan, bu yetersiz mühendisler(düşünce özürlü kavramı “düşünmeyen”  anlamında kullanılmıştır) birileri tarafından kullanılmaya elverişli tiplerdir ve kullanılırlar. Objektif olarak baktığımda bu düşünce özürlü mühendislerin her zaman başarısız olduğunu söylemekte mümkün değildir. Basariyi para ile, makam ile özdeşleştirirsek, düşünme özürlü mühendislerin başarılı olanlarına da rastlamamız mümkündür.(epey var). Ancak bu tiplerin belli makama yada belli bir maddi güce erişmiş olmaları onların yetersizliklerini ortadan kaldırmaz.

Bir mühendisin yeterli olup olmaması düşünme kapasitesiyle ilgili bir olgudur. Düşünen/düşünmeyi bilen mühendis , en azından, neyi bilip neyi bilmediğinin idrakindedir ki bu idrak paha biçilemez…

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnşaat Mühendisi - Eskişehir

6 YORUM

 1. Örneğin yönetmelikte açık arayıp müteahhitlere yaranma peşinde türlü türlü taklalar atıyorlar. Düşünmüyorlar, neden böyle ya da neden şöyle olmasın diye mantık dahi yürütmüyorlar.
  Neden olmasın?
  -Çünkü yönetmelikte aaa denmiş aabbb denmemiş,
  Peki bu doğru mu?
  -Yönetmelik öyle diyo…

  Kendi koyduklara kurallara tapıp bir de bunlara uymamak için takla atan insanlar Tükiyesinden merhaba…

 2. Mühendislik okullarında Bütün fen bilgileri eşek yükü ile öğrencilere yükleniyor. Öğrencilerin ders çalışmaktan inisiyatif kullanma ve pratik çözüm bulma melekelerini gelişemiyorlar. Gereksiz ve ağır yük altındaki öğrenci adeta hayattan soyutlanıyor. Sosyal becerileri ve duygusal zekası gelişmiyor. Öğrenciler bilgi ile yüklenmiş robota dönüşüyor. Robotlar gibi kendi kendine çözüm bulma melekeleri olmuyor. Sömürge ülkelerinde bu iş bilerek yapılıyor. Geri kalmış ülkelerde okul puanı en yüksek olan en başarılı sayılıyor. Oysa Amerika da bir müzik aleti çalmasını bilmeyen, bir spor ile uğraşmayan vs. kişi okul birincisi olsa bile hiç bir itibar görmüyor. Çünkü Bu etkinlikler duygusal zekayı geliştirir. Ancak duygusal zekası gelişmiş öğrenci teorik bilgisini pratiğe dökebilir ve çözüm üretebilir.

 3. _Mühendislik mesleğini ve icra eden meslekdaşlarımızı aşağılayan bu tespite kesinlikle katılmıyorum ve Tel’in ediyorum.Mahalle ağzı ile eleştiri yöneltmek ve genellemek çok çirkin;bu platformda herkezin bu şekilde meslekdaşlarını karalaması hiç etik değil.
  _Diploma tabii ki yeterli değil,sadece bir anahtar;mesleğini severek yapmak onu benimsemek,hayat boyu da kendini hem mesleki hem de sosyal olarak geliştirmek esastır.
  _Şantiyecilik (Ş.Şefliği,Şnt.Yönetimi) bir sanattır.Kamu işlerinde mevzuat bilmek aynı Avukatlık mesleği gibi püf noktalara vakıf olmak,pratik yapmak ve kendini geliştirmek esastır;boş adama kimse görev vermez.Şantiyeyi de yönetecek,maliyet analizi de yapacak,Hakediş de yapacak,İdare ile de ilişkide bulunacak;velhasıl Projenin uygulanmasına yönelik tüm safhalarda bilgili olacak ve Uygulamayı da yaptıracak;en önemlisi sorumluluk alacak.Oturduğun yerden Şantiyecilik olmaz.
  _Bilinmelidir ki Mühendislik mesleği çok ciddi bir iştir!gecesi,gündüzü,tatili,olmayan zahmetli bir iş;en az Doktorluk kadar hayati bir meslek;eleştiri yapan arkadaşımızı insaflı ve saygılı olmaya davet ediyorum;bence tüm itham ettiği camiadan özür dilemeli ve haddini bilmelidir.
  _Umarım eleştiri yerine deneyimleri var ise yeni mezun arkadaşlara pratiklerini aktarabilir;böylelikle faydalı olabilir.
  _SAYGILARIMLA.

 4. Evet Ahmet beye aynen katılıyorum…keşke sadece mühendisler böyle olsaydı.
  ülkemizdeki bütün meslek dalları aynı konumda……(siyasiler,hukukçular,akademisyenler,doktorlar,,öğretmenler,basın,sermaye sahipleri,imamlar ve yazamadığım niceleri …. vs…)
  Toplumsal bir sorun…bu…ama her geçen gün daha iyiye gidiyor…sadece zamana ihtiyacımız var…
  Bu bir süreç…..meselesi…
  Muhakkak ki işini bilinçli yapanlar da var ama azınlıkta…Onlara Selam olsun…
  SAYGILARIMLA.

 5. Mühendisler geçim derdine düşmüş durumda düşünüp en iyisini yapacak olan mühendise bu piyasada yer yok , mühendis işinden kovulmamak yada iş alabilmek için türlü türlü taklalar atmak zorunda kalmış durumda bu sistemin acilen ravizyona ihitiyacı var sektörün çok iyi denetlenmesi ve acilen meslekle ilgili kısıtlamaların getirilmesi şart

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Akkuyu NGS’nin, Türkiye ekonomisine katkısı

Mersin’de yapımı devam eden Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’nin, Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılasına 50 milyar dolara, vergi geliri olarak ise 70 milyar...

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Ağustos 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

SON YORUMLAR