Ana Sayfa Kütüphane Kişisel Gelişim Kendinizi Geliştirmenin Yolları

Kendinizi Geliştirmenin Yolları

Kendinizi geliştirmeniz için öncelikle gün içinde ne kadar boş zamanınız olduğunu çok iyi bilmeniz lazım. Hangi zamanları neye harcadığınızın farkında olmanız lazım. Kendinizi geliştirmek sizin için boş zamanlarınızda bir şeyler öğrenmek olmamalı, kendinizi geliştirmek için günlük hayatınızda kendinize belli bir zaman ayırmanız lazım. Ancak günün bütün zamanını da kendinizi geliştirmek için ayırmayın bu sizin çok çabuk sıkılmanıza ve hemen pes etmenize sebep olur ve hiç bir şeyi tam öğrenemezsin öğrenmek istediğiniz şeyler yarım kalır.

Peki kendinize ayırdığınız zamanlarda neler yaparak kişisel gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz?

Öncelikle hangi alanda kendinizi geliştirmek istediğinizi belirlemeniz gerekir. Bunu seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise gündemi takip ederek kendinizi geliştirmelisiniz ve birazcık ileri görüşlü olarak karar vermeniz gerekir. Örneğin teknoloji çağında yaşıyorsunuz ve biraz ileriye baktığınız zaman hemen hemen her şeyin teknolojiye doğru gittiğini görürsünüz, bu yüzden misal el ile çizim yapmak yerine kendinizi programlardan çizim yapmayı öğrenerek geliştirirseniz gelecekte çok daha fazla işinize yarayabilir. Hadi gelin birkaç kendimizi geliştirme yollarına bakalım.

TEKNOLOJİ

Yukarıda örnekte de verdiğim gibi bu dönemin olmazsa olmazı teknoloji. Programları öğrenmek bunların sertifikalarını almak bu dönemde çok çok önemli çünkü gelecekte birkaç program bilmek insanları öne taşımayacak herkes bazı programlara ileri düzeyde hakim olacak. Birçok program bilmek ancak sizi ön plana çıkaracak bu yüzen şimdiden programları öğrenmeye başlamak sizin için gelecekte daha rahat bir imkan sağlayacak.

 

GÜNDEMİ TAKİP ETMEK / GÜNCELLİK

Gündemi takip etmekte çok önemli yeni olan şeyleri öğrenmediğimiz sürece bilgilerimiz her geçen gün daha da eski de kalacak. Aynı zamanda geleceği tahmin etmek için en güzel yöntem geçmişi bilmektir. Geçmişle şimdiki zaman arasındaki köprüyü kurmak şimdiki zamanla gelecek arasındaki köprüyü kurmanızı sağlar, geçmişten çıkardığınız dersler gelecekteki hatalarınızı azaltır. Güncellikle geçmişin ne alakası olduğunu sorarsanız unutmayın ki bugün geleceğin geçmişidir, bugünü bilmek demek gelecekte daha da ileriyi görmek ileri görüşlü olmak demektir.

DİL

Dil her geçen gün önemini daha da artırıyor. Yurt dışına çıkmayacağınızı düşündüğünüz için dili çok fazla önemsemiyor olabilirsiniz. Fakat unuttuğunuz bir şey var sanal alem sayesinde kilometrelerce uzaklıktaki farklı dili farklı kültürü olan bir insan sizin neredeyse bir tuş kadar uzağınızda. Özellikle İngilizce bilmek gerçekten çok önemli çünkü bir şey araştırırken sadece Türkçe bilmeniz sizi sadece Türkçe verilmiş olan bilgileri öğrenmenizi sağlar veya İngilizceden başka bir dil bilmeniz ise sadece o dille yazılmış bir bilgiye sizi ulaştırır. Fakat İngilizce evrensel bir dil olduğu için İngilizce bilmek sizi çok daha fazla bilgiye ulaştırır. Yine de ne kadar çok dil bilirseniz o kadar çok bilgiye ulaşabilir, araştırdığınız konu hakkında çok daha farklı düşünceleri okursunuz, daha değişik fikirler edinirsiniz ve ufkunuz genişler.

FİKİR VE DÜŞÜNCELER

Bütün insanların düşünceleri ve fikirleri vardır. Elinizden geldiğince düşünmeye çalışın. Bilmediğiniz bir şey dahi olsa öğrenmeden önce biraz düşünün bir fikir ortaya koymaya çalışın. Daha sonra araştırın ve doğrusunu bulun. Bu sizin ne kadar güncel bilgilere sahip olduğunuzu, ne kadar ileri görüşlü olduğunuzu, ne kadar mantıklı düşüncelere ortaya koyduğunuzu ölçer ve emin olun düşündüklerinizle, fikirlerinizle doğruların benzer veya aynı olması sizi mutlu eder. Düşünmeye başladıkça zaman içerisinde daha da doğrulara yaklaştığınızı göreceksiniz ve yorum yeteneğiniz zaman geçtikçe artacak. Aynı zamanda düşündükçe bir şeyler üretmeye başlayacaksınız, ülkemizin en çok ihtiyacı olan üretken bir birey haline geleceksiniz. Düşünmek, fikir sahibi olmak, fikirler ortaya atabilmek göreceksiniz hem çok keyif aldığınız hem de sizi en çok geliştiren şey olacak. Çünkü araştırmaktan zevk alacak hale gelecek ve fikirler ortaya koymaya başlayacaksınız.

ÖZGÜVEN

İnsanı en çok geliştiren şeylerden birisi sosyal çevredir. Sosyal çevreniz sizlere farklı düşünmenizi, olaylara farklı açıdan bakmanızı sağlar ve dolayısıyla ne kadar çok sosyal çevreniz olursa o kadar çok farklı açıdan bakmayı öğrenirsiniz. Sosyal çevre insanı hayata hazırlar, tecrübeli bir sosyal çevrenizin olması sizin düşüncelerinizin, fikirlerinizin gerçek hayatta nasıl sonuçlar doğuracağını düşüncelerinizin hangi noktalarında gerçek hayatla uyuşmayacağını sizlere söyleyecektir. Özgüvenli olmanız insanlarla iletişiminizi kolaylaştırır, fikirlerinizi paylaşırken daha net anlatmanızı sağlar. Sakın unutmayın hiç kimse sizden daha iyi değil, hiç kimse ulaşılmaz seviye de değil yeter ki bunun farkına varın ve önem verse de vermese de sizin düşüncelerinizi dinleyecektir. Kimse sizle dalga geçmeyecek veya kimse size kızmayacaktır.

 GİRİŞİMCİ OLMAK

İnsanların sohbetlerine dahil olmak size çok şey katar bilmediğiniz bir çok şeyi öğrenmenizi ve size araştıracağınız bir çok konu çıkarmayı sağlar. Girişimci olmak aynı zamanda da bir fikriniz varsa fikrinizin başarıya ulaşmasında yardımcı olur. O fikir üstünden yeni insanlarla tanışmanızı, fikrinizi gerçekleştirmeye adım adım yaklaşmanızı sağlar. Girişimci olurken unutmamanız gereken en önemli şey ise fikrinize yardımcı olacağını düşündüğünüz insanlara özgüven eksikliğinizden dolayı fikrinizi açmaktan korkmayın. Çünkü siz fikrinizi açmadığınız sürece alacağınız cevap her zaman HAYIR! olacaktır. Öz güvenli bir şekilde gidip konuştuğunuz zaman ise evet deme ihtimalide vardır.

Kendi gelişimiz ile ilgili hazırlamış olduğum teste aşağıdaki bağlantıdan katılabilir, kendinizi bu konuda test edebilirsiniz.

Kendinizi Geliştirmenin Yolları

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Temmuz 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı

Akkuyu NGS birinci güç ünitesinin ikinci katmanının iç kaplama montajı tamamlandı Mersin’de inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) birinci güç ünitesi reaktör binasının...

Otopark Yönetmeliği Ertelendi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Hazırlanan Otopark Yönetmeliği'nin yürürlük tarihi 30 Haziran 2020 tarih 31171 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan "Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"...

Kanal İstanbul projesi ile ilgili çevre düzeni plan değişikliği ile imar planlarının 3 etabı onaylandı.

Kanal İstanbul Projesi İmar Planlarının 3. Etabı Onaylandı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul Proje alanını kapsayan, "İstanbul ili Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000...

SON YORUMLAR