Mülakat, iş hayatına giriş yapacak olanların birçoğunun korkulu rüyalarından biri olabilen prosedürlerden birisidir. Bu günlerde işe alım sürecinde aynı iş için başvuran kişi sayısı çok fazla olunca şirketler de istekleri doğrultusunda uygun çalışanları bulmak için çok farklı mülakat soruları kullanıyorlar. Gelin bu sorulardan bazılarına beraber göz atalım.

1) “Favori hayvanınız nedir?”

HootSuite firmasının yöneticisi Ryan Holmes’un  sormuş olduğu bu soruya verilen yanıtlar arasından en beğendiği yanıt “ördek” olmuş ki bu cevabı veren kişi şuanda hala bu şirkette çalışıyor. Sebebi ise ördeklerin su üzerinde gayet sakin ve soğukkanlı bir şekilde görünürken aslında suyun altında sürekli ayak çırpıyor olmasıymış. Bu yanıtı veren kişinin yapacağı işler için daha sıkı çalışacağı düşünülmüş.

2) “Sabahları seni yataktan kaldıran şey ne?”

Animoto şirketinin yöneticisi Brad Jefferson’un en çok önem verdiği alanlardan birisi motivasyon olmalı ki mülakatta sorduğu soruyla da adayın motivasyonunu ölçmek için böyle bir soru sormuştur.

3)“15 dakika daha bekler misiniz?”

İşletme sahibi Fernando Guiterrez, yaptığı bir iş başvurusunun mülakatı için bir saat bekletildikten sonra sekreter yanına yaklaşıp “15 dakika daha bekler misiniz?” diye soruyor. Gayet acımasız bir yöntem…

4) “‘Elinize bir kalem alın ve adaydan o kalemi tanımlamasını isteyin”

Gibbs şirketinin kurucu CEO’su Farida Gibbs bu soruyu sorarken adayın kalemi betimlemeye başlama sırasına göre kişinin önceliklerini tahlil etmeyi ve hayal gücü hakkında fikir edinmeyi amaçlamış.

5) “Tuvalet temizlemek durumunda kalsan neler hissederdin?” 

Just-Eat şirketinin yöneticisi olan Klaus Nyengaard’ın şirketteki bir yönetici pozisyonu için sormuş olduğu bir soru. Soruyu sormasında ki asıl amaç ise karşısındaki kişinin işe karşı duyduğu hevesi ölçmek. Soruyu cevaplarken kullanacığız kelimelerin yanı sıra kullandığınız mimiklerin de önemi çok büyük.

6) “Bir restoranda çalışsaydın hangi rolde çalışırdın?”

Bir yazılım firmasının mülakatında sorulan bu soru her ne kadar alakasız gibi görünse de amaç farklı bir ortam içinde kendinizi nasıl konumlandıracağınızı analiz etmek. Bu soruya verilmiş en güzel cevaplardan biri ise “Menü Tasarımcısı” olmuştur.

7) “Marslı olsaydınız, bir uzaylı olsaydınız, sorunları nasıl çözerdiniz?”

Amazon şirketinin İşe Alım Müdürü pozisyonu için sorulan bu sorunun amacı iletişim yeteneğinizi ve hayal gücünüzü test etmektir.

8) “Veritabanının ne demek olduğunu 8 yaşındaki yeğeninize 3 cümlede nasıl açıklarsınız?”

Google firmasının Üretim Müdürlüğü pozisyonu için yönelttiği bu soru adayın komplike fikirleri basite indirgeme yeteneğini analiz etmeyi amaçlıyor.

9) “İnsanlar sana katılmasa da doğru olduğuna inandığın bir şey söyle.”

PayPal firmasının kurucu ortağı ve yöneticisi Peter Thiel, insanların cesaretlerini ve onaylanmaya ihtiyaç duymuyor oluşunu test etmek için bu soruyu yöneltiyormuş.

10)”Hangi sebze?”

Bilgisayar oyunları sektöründe yöneticilik yapan Keith Boesky, yazın çalışmak için bir avukatlık firmasına başvuru yapmış. Mülakatta kendisine sorulan sorular arasında “Dünyaya sebze olarak gelseydiniz hangi sebzeyi seçerdiniz?” sorusu da varmış.

Yukarıdaki sorulardan cevaplamak istediğiniz sorular varsa lütfen yorumlarda cevaplarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın !

 

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here