Ana Sayfa Güncel Haberler Müteahhit ve Şantiye Şeflerinin o belgeye imza atma yükümlülüğü kaldırıldı

Müteahhit ve Şantiye Şeflerinin o belgeye imza atma yükümlülüğü kaldırıldı

Yapı müteahhitleri ve şantiye şeflerinin yapı ruhsatı belgesi ve yapı kullanma izin belgesine imza atma zorunluluğu kaldırıldı.

Yapı müteahhitleri ve şantiye şeflerinin yapı ruhsatı belgesi ve yapı kullanma izin belgesine imza atma zorunluluğu 28 Temmuz 2017 tarihli 30137 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik değişikliği ile kaldırıldı.

Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları İle Şantiye Şefleri Ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklik şöyle:

Yapılan bu değişiklikler sonucunda yapı müteahhitleri ve şantiye şeflerinin yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesine imza atma zorunluluğu kaldırılmış oldu.

Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları İle Şantiye Şefleri Ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmeliğin en güncel haline buradan ulaşabilirsiniz.

Konu ile ilgili görüş ve düşüncelerinizi yorum bölümümüze yazabilirsiniz.

Mustafa AKSU
İnşaat Mühendisi

Bu yazı aktif bağlantı ile kaynak gösterilerek kullanılabilir. Harici kullanmak kesinlikle YASAKTIR.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Müh.Mustafa AKSU
İnş.Müh.Mustafa AKSUhttps://www.sanalsantiye.com
Sanal Şantiye'nin kurucusu - İnşaat Mühendisi.

5 YORUM

  1. YAPI DENETİM ŞANTİYE ŞEFLERİ MÜTEAHHİTLERDEN MAAŞLARINI ZOR ALIYORLAR AMA İŞİN SONUNDA BELEDİYELER ŞANTİYE ŞEFİNE YAPI KULLANIM İÇİN İMZA ATMALARI ZORUNLU DEYİNCE İŞVEREN MECBUREN TÜM BORCUNU ÖDÜYOR.ŞİMDİ BU MADDE İLE ZORUNLULUK ORTADAN KALKINCA ŞANTİYE ŞEFLERİ DAHADA SIKINTIYA GİRER.

  2. YAPI DENETİM ŞANTİYE ŞEFLERİ MÜTEAHHİTLERDEN MAAŞLARINI ZOR ALIYORLAR AMA İŞİN SONUNDA BELEDİYELER ŞANTİYE ŞEFİNE YAPI KULLANIM İÇİN İMZA ATMALARI ZORUNLU DEYİNCE İŞVEREN MECBUREN TÜM BORCUNU ÖDÜYOR.ŞİMDİ BU MADDE İLE ZORUNLULUK ORTADAN KALKINCA ŞANTİYE ŞEFLERİ DAHADA SIKINTIYA GİRER.

  3. Arkadaşlar, benim anladığım kadarıyla ” müteahhit ve şantiye şefinin ruhsatta ve iskanda imza yükümlülüğü kalkmış” Korkulduğu üzere şantiye şefi zorunluluğu kalkmamış. Yani şantiye şefi yine bulundurmak ve evraklarını teslim etmek zorundalar. Sadece belediyeye ve notere gidip imza atma yükümlülüğü kalkmış.

  4. Arkadaşlar, benim anladığım kadarıyla ” müteahhit ve şantiye şefinin ruhsatta ve iskanda imza yükümlülüğü kalkmış” Korkulduğu üzere şantiye şefi zorunluluğu kalkmamış. Yani şantiye şefi yine bulundurmak ve evraklarını teslim etmek zorundalar. Sadece belediyeye ve notere gidip imza atma yükümlülüğü kalkmış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Bir Mühendis Gözüyle Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii, Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan en ihtişamlı mühendislik yapılarından biridir. Biz de bu yazımızda Mimar Sinan’ın “kalfalık eserim” diye bahsettiği bu muhteşem yapıyı...

İnşaat işçilerinden ilginç kum taşıma yöntemi

Ankara'da bir apartmanın çatı katına kum çıkartmakta zorlanan inşaat işçileri, çareyi makaraya sardıkları halatı otomobille çekmekte buldu.4 katlı apartmanın çatısına kum çıkartmakta zorluk çeken...

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor Türkiye’de yapılan anketlerde yatırımlarınızı hangi alana yaparsınız sorusu sorulduğunda ilk cevaplar hep gayrimenkul alırım üzerine olmaktadır. Bu anketlerde şunu bize...

Düşey Doğrultudaki Yapı Düzensizlikleri

Yapı düzensizlikleri, yaşadığımız son depremlerde hasarlara sebep olan en temel sebeplerden biridir. Biz de bu yazımızda bu düzensizliklerden düşey doğrultuda yer alanları incelemeye çalışacağız.Mimari...

SON YORUMLAR