Ana Sayfa Blog Türkiye ve Dünyada Demir Çelik

Türkiye ve Dünyada Demir Çelik

İnşaat mühendisliği, güvenilir ve sağlam yapıların aynı zamanda kullanışlı ve ekonomik olmalarını amaçlar. Ekonomi kriteri, inşaat sektörünün temel taşlarındandır. Bu kritere sorumluların her yönden dikkat etmesi gereken bir zaruriyettir. Bugünlerde ton fiyatı 4000 tl’nin üzerine çıkmasıyla iyiden iyiye dikkatleri üzerine çeken demir-çelik, yapı maliyetlerini oldukça yükseltmiştir. Bu nedenlerden dolayı demir-çelik sektörü üzerinde biraz bilgi sahibi olmak için bilgiler toplamak istedim.

Türkiye Rezervleri ve Kaynakları

Rezervlerimiz Sivas, Malatya, Bingöl, Adana, Kayseri bölgelerinde yoğunlaşmıştır. Bu cevherlerin yanı sıra Ankara, Balıkesir ve Adapazarı bölgelerinde de değişik büyüklüklerde demir cevheri rezervleri mevcut olup, üretilen cevher çimento tesislerinde kullanılmaktadır. Rezervlerimiz bugünkü tüketim seviyesi ile entegre demir-çelik fabrikalarının gereksinimini uzun süre karşılayabilecek durumda değildir.

Nasıl Üretime Başladık ve Ne Durumdayız?

Türkiye de 26 Mart 1926 tarihli Resmi Gazete‘de yayınlanan “Demir Sanayinin Tesisine Dair 786 Sayılı Kanun” ile demir çelik sanayinin yapısal temeli atılmıştır. Bu yıllarda yapılan demir çelik üretimi entegre tesislerde yaklaşık olarak %24 üretilirken, geri kalan kısmı yarı entegre tesislerde üretilmektedir.  Yılların verdiği birikimlerle Türkiye 2015 yılında 31,5 milyon tonluk ham çelik üretmeyi başarmıştır.

Dünyada ve Türkiye’de Üretim

2015 yılında dünyada 1 milyar 600 milyon ton ham çelik üretildi bu üretimi entegre tesislerde yaklaşık olarak %72 üretilirken, geriye kalan kısım yarı entegre tesislerde üretilmektedir. Dünyada ilk 10 demir çelik üreticisi ülkeler; Çin (804 mt), Japonya (105 mt), Hindistan (90 mt), ABD (79 mt), Rusya (71 mt), Güney Kore (70 mt), Almanya (43 mt), Brezilya (33 mt), Türkiye (31,5 mt) ve Ukrayna (27 mt)’dur.(mt=milyon ton)

Türkiye İçin İthalat ve Pazarları

Türkiye demir cevheri üretimi ihtiyacı karşılayamadığından dünyadan demir cevheri ithalatı yapmak zorunda kalmıştır. Brezilya(%50), Rusya(%18), İsveç(%14), Ukrayna(%9), Kanada(%5), Güney Afrika cumhuriyeti(%3) gibi ülkelerden ithalat yapılmaktadır. Yaklaşık olarak dünyada üretilen hurdanın %20’lik kısmını ithal eden Türkiye dünyanın en büyük hurda demiri ithalatçısıdır.

Gelişmiş Ülkelerde ve Türkiye’de Çeliğin Sektörlerdeki Payı

Gelişmiş ülkelerde çelik tüketimi yüzdelik dilimde payları; inşaat %35, otomotiv %22, metal ürünler %20, makine %11, elektrikli aletler %4, ev aletleri %3 ve diğer %5 civarlarındadır. Türkiye de ise inşaat %67, otomotiv %13, petrol ve doğalgaz %6, makine ekipman %6, tarım %2, elektronik%2, beyaz eşya %2, ambalaj %2 oranlarında dağılmıştır.

Dünyada Çeliğe Yön Veren Kuruluşlar

IISI: Uluslararası Demir-Çelik Enstitüsü

CISA: Çin Demir-Çelik Birliği

WSA: Dünya Çelik Birliği

World Steel: Dünya Çelik Derneği

EUROFER: Avrupa Çelik Derneği

 WSD: World Steel Dynamics ( Dünya Çelik Dinamikleri )

 

Türkiye’de Çeliğe Yön Veren Kuruluşlar

Türkiye odalar ve borsalar birliği

Türkiye demir çelik üreticileri derneği

İstanbul maden ve metaller ihracatçı birliği

 

Dünyada Ticari Durum

 Günümüzde dünya demir cevheri arzı üç büyük şirketin elinde bulunmaktadır. Vale, Rio Tinto ve BHP Billiton’dan oluşan bu şirketlerin küresel üretimden aldığı pay %35’i geçmektedir. 2009 yılına kadar, demir cevheri fiyatları, geleneksel olarak bu üç büyük demir cevheri üreticisi ile çelik üreticileri arasında yapılan görüşmelerle belirlenmekte ve taraflarca belirlenen fiyat, yıl boyunca geçerli olmaktaydı. Ancak, 2009 yılında fiyatların belirlenmesinde kullanılan bu sistem terk edilmiş ve büyük üreticilerle çelik üreticileri arasındaki anlaşma neticesinde, demir cevheri fiyatları üç aylık dönemleri kapsayan kontratlarla belirlenmeye başlanmıştır.

- Advertisement -

Sonuç: Türkiye demir-çelik piyasasında ithal eden bir ülkedir. Bu nedenle inşaat dahil tüm sektörlerde alternatif malzemelerin keşfi için AR-GE çalışmalarına devletin büyük destekler vermesi gerekmektedir. Mevcut rezervlerimizin kısa süre içinde tükenme tehlikesi yetkililerce kanıtlanmaktadır. Bu nedenle daha derin ve deha sistemli rezerv arama çalışmaları başlatılması gerekmektedir.

Cihat ÇETİN

İnşaat mühendisi

KAYNAKLAR:

*MTA, IMMC 2016, MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI, WORLD STEEL

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Cihat Çetin
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi inşaat mühendisliği bölümünden 2017 yılında mezun oldum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

İnsansız sualtı aracı geliştirdiler yarışmada finale yükseldiler.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu “ASÜ DYNAMIC” takımı, geliştirdiği İnsansız Sualtı Aracı (İSAA) ile Havacılık, Uzay ve Teknoloji...

Stadyumlarda Yapılan En Büyük 5 İyileştirme Projesi

Dünya üzerinde gelişen teknolojik imkanlara bağlı olarak futbola olan ilgi son derece artmış durumda, bu durum doğal olarak futbol kulüplerinin kendi stadyum ve tesislerini...

Mesleki Terimler Sözlüğü #B

Bu serimizde daha önceden instagram hesabımız üzerinden yayınlamış olduğumuz İngilizce mesleki terimler sözlüğü kısmını derleyip burada toplu bir şekilde sizinle paylaşacağız.Bu bölümde Türkçe karşılığı...

Uzay mimarisinde en iyi fikirler

Uzay mimarisinde en iyi fikirler Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliğinde, ‘uzay mimarlığı ve dış gezegen şehirciliği’ konularını ele alan toplam 30 bin...

SON YORUMLAR