More

  Ana Sayfa Kütüphane İnşaat Programları SAP2000 ve ETABS'da INSERTION POINT Özelliği

  SAP2000 ve ETABS’da INSERTION POINT Özelliği

  Insertion point (CARDINAL POINT) özelliği; yapı elemanlarının konumlandırılmasında, elemanın tarafsız eksenine göre farklı yönlere kaydırılmasını sağlayan bir işleçtir. Hem SAP2000, hem de ETABS üst menülerinde Assign>Frame>Insertion Point butonlarına tıklanıldığında, aşağıdaki görselde bulunan ileti kutucuğu açılacaktır:

  Şekil 1: Insertion Point Penceresi

  Öncelikle bu özelliğin neyi ifade ettiğine değinelim, daha sonra da bu pencereyi nasıl kullanırız sorusunu cevaplayalım.

  SAP2000 ve ETABS yazılımlarında herhangi bir eleman oluşturduğumuzda, bu elemanın önemli noktaları, aşağıdaki görselde olduğu gibi ifade edilir:

  Şekil 2: Örnek bir I kesitin cardinal (ana) noktaları

  Bu kesite karşıdan baktığımızda, örneğin 1 numaralı “Bottom left” noktası Türkçe olarak “Alt Sol uç” şeklinde isimlendirilebilir. Şekil 2’nin sağ tarafında bulunan isimlendirmelere bakmadan sadece şekle bakarak, mesela “4 numaralı noktayı tanımla” dersek; bu noktayı “Sol Orta uç” şeklinde tanımlayabiliriz. Şekil 2’de bulunan 4 numara tanımlaması da (Middle Left), bize aynı şeyi söyler.

  - Advertisement -

  Şu anda bu noktaları biliyor olarak konuşacak olursak, böyle bir I kesiti herhangi bir kirişe veya kolona atadığımızda bu eleman, “Ağırlık Merkezi” olarak bildiğimiz “Centroid” noktasından geçen bir çizgi üzerinde oluşturulur. Bu örneği Şekil 3’te görebiliriz:

  Şekil 3: Bir kolona ait tarafsız eksenin duruşu

  Bu noktada STA4CAD, IDECAD gibi paket program kullanıcıları yapı elemanını (kolon veya kirişi), tam olarak mimari projedeki gibi ilgili aks üzerine yaslanacak şekilde çekmeye çalışırlar. Yani Şekil 3’teki kolonu, aşağıda göreceğiniz Şekil 4’te olduğu gibi yerleştirmeye çalışırlar:

  Şekil 4: Insertion Point’i değiştirilmiş bir kolon

  Bu yapılan değişiklik, paket programların aksine SAP2000 ve ETABS yazılımlarında ekstra farklı etkiler oluşturmaktadır. Bu farklı etkileri bir görsel ile anlatmak gerekirse, Şekil 5’e dikkatlice göz atmamız yeterli olacaktır:

  Şekil 5: Insertion Point değişimi ile oluşan etkiler

  Yukarıdaki görselde 4 satır ve 2 sütun bulunmaktadır ve oluşturulan bir kirişte insertion point özelliği incelenmektedir.

  Peki bu görsel bize ne anlatmaktadır?

  1. satır 1. sütunda bulunan kiriş (en sol üstte), varsayılan (default) olarak oluşturulan bir kirişin SAP2000’de (veya ETABS’te) konumlanmasını gösterir. Hemen altında bulunan görsel, bu elemanın analiz modelindeki yerini (yani matematiksel hesap sırasındaki konumunu) göstermektedir. Bu görselinde altında bulunan (3. satır 1. sütun) görsel, üniform yüklemedeki şekil değiştirmeyi ve en altta bulunan şekil de, bu yükleme altındaki moment diyagramını ifade eder.

  Benzer şekilde 1. satır 2. sütunda, insertion point’i değiştirilmiş bir kiriş eleman görülmektedir. Bu görselin hemen altındaki görsele bakıldığında ise, bu değişikliğin analiz modelinde ekstra iç kısıtlamalar oluşturduğu görülmektedir. Bu iç kısıtlamalar sağdan 3. görselde ifade edildiği gibi; sağdan 4. görselde de moment diyagramının değişimi apaçık görülmektedir.

  İlk durumda pozitif moment oluşan kısımlarda; ikinci durumda ise negatif moment oluşmaktadır. Dolayısıyla bakıldığında eleman aynı eleman, kesit aynı kesit, mesnet aynı mesnettir fakat etki aynı etki değildir.

  Bu bağlamda insertion point özelliğinin nasıl farklılıklara yol açtığı tam olarak bilinmeden kullanılması çok doğru olmayacaktır.

  Başlangıç ve orta düzey kullanıcıların, default ayarlarla işlemlerine devam etmeleri daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Yani mimari projede olduğu gibi kolon-kiriş konumlanmasına göre değil de, örneğin çubuk kolon eleman centroidi (ağırlık merkezi), döşeme kenarına gelecek şekilde yerleştirilmelidir.

  Bu makalenin Yazarı İnş.Yük.Müh.Öner Yeleğen‘in Sanal Şantiye için özel indirimli olarak sunduğu diğer UDEMY eğitimlerini inceledin mi?

  Sanal Şantiye
  Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
  Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

  Bloga e-posta ile abone ol

  Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

  Diğer 12.555 aboneye katılın

  – Sanal Şantiye’ye Özel İndirimli Eğitimler (Kasım 2020) –

  – Mühendis Akademi Eğitimleri –

  → TBDY 2018’e göre SAP2000 Eğitimi – 60 TL Satın Al


  → TBDY 2018’e göre ETABS Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → TEKLA STRUCTURES Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → MSPROJECT Eğitimi – 60 TL Satın Al


  → REVIT Architecture Eğitimi – 45.99 TL Satın Al


  → Revit Structure Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → Sta4CAD Eğitimi – 45.99 TL Satın Al

  ⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi – 40 TL Satın Al


  ⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci (Metraj Eğitimi) – 36.99 TL Satın Al


  ⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi – 36.99 TL Satın Al


  ⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi – 50 TL Satın Al


  ⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi – 60 TL Satın Al


  ⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi – 40 TL Satın Al


  *Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

  2 YORUM

  1. Öncelikle çok teşekkür ederim. Peki perde ve döşeme gibi alan elemanlarında bunu nasıl yapılacak? ÖRN: Perdeyi atadıktan sonra kalınlığından dolayı bulunduğu çizgini sağına ve soluna eşit taşiyor. (SAP200).Şimdiden teşekkür ederim.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  ABONE OL

  HAFTANIN İÇERİKLERİ

  Sehatek ile Enerjinizi Verimli Kullanın!

  Sehatek ile Enerjinizi Verimli Kullanın ! 21. yüz yılda endüstrileşmenin lokomotifi hiç şüphesiz enerjidir ve özellikle ülkemizdeki endüstriyel işletmeler için başat maliyetlerin başında enerji gelir...

  Depremler, Yapılar Ve Sosyal Konular Üzerine Bazı Değerlendirmeler

  Bendeniz, 20 yıllık inşaat mühendisiyim. Hem meslek hayatımda, hem de öncesinde üniversite hayatımda, yaşadığım tecrübelerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Yazımda depremle ve yapılarla, sosyal bazı...

  ALES Nedir? ALES Puanı Ne İşe Yarar?

  Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu yazıda ALES sınavı hakkında genel bilgiler vermeyi düşünüyorum. Başka bir yazıda ise kendi Ales tecrübelerimden  bahsedeceğim. Şimdiden, Ales'e girecek herkese...

  Mimari Tasarımın Deprem Dayanımına Etkisi

  Bu yazımızda depreme dayanıklı bir yapının nasıl yapılması gerektiğini, mimari tasarım evresinde yapılan yanlış ve eksiklikleri ve dikkat edilmesi gerekenleri inceleyeceğiz. Binalar genellikle düşey kuvvetleri...

  SON YORUMLAR