Ana Sayfa Blog Yapı Ruhsatı Nedir?

Yapı Ruhsatı Nedir?

Yapı ruhsatı bir inşaata başlamak için alınması kanunen zorunlu bir belgedir. Bu belge inşaatın künyesidir, sorumluların kimler olduğunu gösterir bir belgedir. Ancak yapı ruhsatını tek bir belge olarak görmek mümkün değildir. Yapı ruhsatı ek olarak hazırlanan onaylı projeler ile bir bütündür. (Yapı ruhsatı gerektirmeyen yapılar nelerdir?)

Her belgede olduğu gibi yapı ruhsatının da (inşaat ruhsatı)  bir geçerlilik süresi vardır. Aldığınız yapı ruhsatı sonsuza dek geçerli değildir. İnşaat ruhsatlarının geçerlilik süresi 5 yıl ile sınırlandırılmıştır. Ancak birtakım sebeplerden dolayı bu 5 yıllık sure inşaatınızı bitirmek için yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda 5 yıllık sure DOLMADAN  ruhsatın yenilenmesi ve bir 5 yıl daha ilave sure alınması zorunludur. Sonsuz sayıda ruhsat yenileme yapılması mümkündür. Ruhsat yenileme de dikkat edilecek tek husus ruhsat suresi dolmadan yenilemenin gerçekleşmesidir. Ruhsat yenileme aşamasında harç alınmaz. Ruhsat alındıktan sonra 5 yıl geçmişse ve sizde ruhsat yenilemesi yapmamışsanız inşai faaliyetlere devam edemezsiniz. Devam ettiğiniz takdirde yapınız ilgili idarece mühürlenir ve çalışma durdurulur. 5 yıllık sure sonunda ruhsatınız hükümsüz hale gelir.

Yapı Ruhsatı Formunda Önemli Değişiklikler Yapıldı

Yapı tamamlandıktan sonra yapı kullanma izin belgesi yada iskan belgesi dediğimiz belgenin ilgili idareden alınması zorunludur. Bu belge 5 yıllık ruhsat suresi bitmeden alınmalıdır. Yasaya göre inşaatın bittiği tarih, yapı kullanma izin belgesinin alındığı tarihtir. Dolayısı ile ben içeri girdim oturuyorum, elektriğim var, suyum var demek inşaatınızın bittiğini kanıtlamaz. Ne zaman ki yapı kullanma izin belgesi alırsınız ,o tarihte inşaatınız bitmiş anlamına gelir.

Yapı Ruhsatı Hakkında Önemli Hususlar

Önemli bir hususta, ilk basta ruhsat alındığı halde, 5 yıl içerisinde inşai faaliyetlerin tamamlandığı, yapının kullanıldığı ama iskan belgesinin alınmadığı durumlardır. Yani yapı 5 yıl içerisinde tamamlanmıştır ancak iskan alınmamıştır. Bununla beraber ruhsat yenilemesi de yapılmamıştır. Bu gibi durumlarda yapıyı kontrol eden firma/kişiler tarafından teknik bir rapor idareye sunulursa  ve yapının ruhsat suresi olan 5 yıl içerisinde bittiği kanıtlanırsa ruhsat yenilemesi yapılmadan direk yapı kullanma izin belgesi idarece verilebilir.

Aklımıza gelen bir başka durumda ruhsat suresi 5 yılın bitmesine rağmen ruhsat yenilemesinin yapılmaması ve inşai faaliyetlerinde daha bitmemiş olması durumudur. Bu takdirde iskan alınamaz çünkü yapı tamamlanmamıştır. Ancak inşai faaliyette yapılamaz çünkü 5 yıllık süre dolduğundan ruhsat hükümsüzdür. Bu gibi durumlarda yeniden inşai faaliyetlere başlamak için ve yapıyı tamamlayıp iskana hazır hale getirmek için yeniden ruhsat alınmalıdır. Kavramlara dikkat edelim. 5 yıllık süre içerisinde ruhsat yeniliyorsanız “RUHSAT YENİLEME” , 5 yıllık sure geçtikten sonra ruhsat çıkarmaya çalışıyorsanız “YENİDEN RUHSAT”.. Bu iki kavram birbirinden farklıdır. 5 yıllık süre geçtiği için yeniden ruhsat çıkaracağınızda, yapı ruhsatını ilk aldığınız tarihteki yönetmelik haklarınız müktesep haktır. Ancak harçları tekrar ödemek ve yeniden ruhsat almak zorundasınız. Ruhsat alma şartları da zaten tip imar yönetmeliğinde açıkça belirtilmiş.

SanalŞantiye

Ahmet CELIKKOLLU

Insaat Muhendisi

ESKISEHIR

0.5.4.1.9.7.3.0.1.5.1

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnşaat Mühendisi - Eskişehir

1 YORUM

  1. Yazıda ruhsat suresi 5 yildir deniyor. Bir düzeltme yapmak gerekir. 2 yıl içinde inşaata başlanırsa ruhsat süresi 5 yıldır. Aksi halde 2 yılın sonunda yeniden ruhsat almak gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Üstgeçit çöktü, yol trafiğe kapandı

Hasdal Otoyolu'nda üstgeçit çöktü, yol trafiğe kapandı Eyüpsultan Hasdal’da otoyolun üzerindeki üstgeçit çöktüEyüpsultan Hasdal Otoyolu’ndaki Hasdal Kışlasının önündeki üstgeçit henüz bilinmeyen bir nedenle büyük...

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor Rusya ile Belarus arasındaki en büyük ortak proje niteliğini taşıyan Belarus Nükleer Güç Santrali’nin 1’inci...

Deriner Barajı’nın Türkiye Ekonomisine Katkısı

 Artvin’de 249 metre gövde yüksekliği ile kemer barajı sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın altıncı barajı olma özelliği taşıyan Deriner Barajı’nda elektrik üretimi 11. 3 milyar...

4. kattan düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bulunan inşaatın 4. katında çalışırken dengesini kaybederek yere düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti.Olay, öğle saatlerinde Gölcük ilçesi İhsaniye Merkez Mahallesi üzerinde...

SON YORUMLAR