Hepimiz hayatımızda daha üstün, daha iyi, daha huzurlu bir hayata sahip olmayı hedefleriz. Bu hedef öğrencilik zamanımızdan başlar ve neredeyse bir ömür devam eder. Bu yoldaki en büyük başarısızlık nedenimiz kendi hayatımızı organize edememektir. 


         Bazen o kadar çok işimiz olur ki hangi birinden başlayacağımızı bilemeyiz. Hepsinin ucundan tutup başlamaya çalışırız ancak ruhumuz o kadar daralır ki işlerimiz yığın halde kalakalır. Sonuç olarak kendimizi tembel, düzensiz ,bir işi bile beceremeyen biri gibi hissederiz.

zaman yönetimi

         Oysa öğrenci, yönetici, mühendis hangi pozisyonda olursak olalım zamanımızı verimli kullanmayı bilmeliyiz. Çok sayıda zaman yönetim sistemi mevcut keza kendi sisteminizi de oluşturabilirsiniz. İş hayatında en popüler olanları TMI Time Manager, Pomodoro tekniği, David Allen’in Getting Things Done (GTD) yöntemidir. Diğer yazımda bu sistemleri ayrıntılı olarak açıklayacağım. (Yazımı tamamlayana kadar sitelerinden GTD, Pomodoro, TMI inceleyebilirsiniz.)

 

gtd

        Kimimiz sadece yapılacak işler listesi yapıp zamanını yönetmeyi başarıyor olabilir. Ancak teknolojiyi doğru kullanmanın bizi daha da verimli hale getirdiğini yadsıyamayız. Hayatınızı organize etmek için aşağıdaki araçları kullanmanızı tavsiye ederim.

screen

My Study Life:   Öğrenim hayatınızı kolaylaştırmak için tasarlanmış Google Chrome internet tarayıcılara sahip öğrenciler, öğretmenler ve öğretim görevlileri için bir planlayıcıdır. Derslerinizi, ödevlerinizi, projelerinizi ve sınavlarınızı saklamanızı sağlar.

hero_evernote
Evernote

 

Evernote:  Üretken insanların hayatlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Faturaları, adresleri, notları, resimleri, şifreleri, telefon numaralarını vb. yüzlerce şeyi kaydedebileceğimiz bir program. O an okumaya fırsat bulamadığınız içerikleri veya arşivlemek istediğiniz bilgileri kolayca depolayabilirsiniz böylece zamandan kolaylıkla tasarruf edebilirsiniz.

Any.DO-iPhone
Any.Do App

Any.DO:  Klasik bir yapılacak işler listesi programı ancak kullanılan arayüz ile fark yaratmayı başarmıştır. ‘Cal’ adlı takvim uygulamasıyla senkronize olarak çalışır. Günlük alışkanlıklarınızı bile not edebilirsiniz. Sürükle bırak sistemi sayesinde kullanımı oldukça kolaydır. Beni düzene sokan uygulamaların başında gelir.

Time Tracking:  Hangi sitelerde ne kadar zaman harcadığınızı gösteren bir uygulama. İnternetin başına oturup kalkmayanlar grubundaysanız bir nebze kendinizi kontrol etmenizi sağlayabilir.

pomodorproduct-timer-steps
Pomodoro Technique

Teamviz veya Tomato Productivity Timer:   Pomodoro tekniği için kullanılan uygulamalardır.          Pomodoro tekniğini diğer yazımda ayrıntılı açıklayacağım ancak özetlersek, yapacağınız işi 25 dakikalık parçalara bölüp parça parça ilerleme tekniği. Her 25 dakikada bir 5 dakika mola veriyorsunuz. 25 dakika gözünüze az bir zaman gibi gelebilir ancak emin olun verimli çalışılan 25 dakika verimsiz 1 saat çalışmaktan daha iyidir. Tabi bu durum kişinin odaklanmasına bağlı olarak değişebilir o yüzden siz bu tekniği kendinize uyarlayabilirsiniz; 45 dakikalık çalışma dilimleri gibi.

Teamwiz’i Any.Do ile senkronize edip yapılacak olan işlerinizde Pomodoro tekniğini uygulayabilirsiniz.

-Mendeley
Mendeley

Mendeley:   Genel olarak Evernote‘un akademik içerikli hali olarak düşünebiliriz. Makalelerinizi, yazılarınız, kitaplarınızı kolaylıkla düzenleyebileceğiniz kendinize özel bir kütüphane yaratabileceğiniz bir program. İçerikleri yazar, yıl, isim, dergi gibi bir çok şekilde sıralayabilirsiniz. Belgeler arasında kaybolmamızı engelleyen güzide programlar arasında.

trello
Trello

Trello:   Ülkemizde yeni yeni popüler olmaya başlayan iş hayatına yönelik sosyal bir ağdır. Şirketleriniz, işleriniz, projeleriniz için kullanabilir, ekibinizde kimlerin neler yaptığını, nerede bulunduklarını, nasıl ilerleme gösterdiklerini takip edebilirsiniz. Biten projelerinizi tekrar gözden geçirebilir veya bir işi askıya alıp diğer projelere geçebilirsiniz. Ekip yönetimi sağlarken zamandan da tasarruf edebileceğiniz güzel bir program.

Bu programlar sayesinde daha verimli olabiliriz ancak genel hatlarıyla hayatımızda;

  •      Uzun dönemli planlar yapmayı
  •      Erken uyanmayı
  •      Teknolojiyi etkin ve doğru kullanmayı
  •      Kararlarınızı ve yapacaklarınızı ertelememeyi
  •      Hayır demeyi
  •      Meditasyon yaparak zihninizi ve bedeninizi sakinleştirmeyi alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ederim.

change-habits

Sizler için seçtiğim programlar bunlar keza daha farklı program veya verim arttırıcı yöntem biliyorsanız yorumla belirtmenizi rica ediyorum.

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here