Ana Sayfa Kütüphane Kişisel Gelişim İş Bulabilmek İçin Yabancı Dil Şart mı?

İş Bulabilmek İçin Yabancı Dil Şart mı?

- Reklam-

Eğer İngilizce bilmiyorsan iş bulamazsın klişesini pek çoğumuz duymuşuzdur. Hatta daha ileri gidecek olursak İngilizce’nin yanına en az bir tane daha yabancı dil eklememiz gerektiğini pek çok kişi söyler.

Yabancı dil bilmek iş bulabilmek için elbette sizi bir adım öne taşıyacaktır. Ancak bilmiyorsanız da iş bulamazsınız diye bir kaide yoktur.

- Reklam-

Küçük ve orta ölçekli bir firmada çalışacaksanız belki de iş hayatınızda yabancı dili hiç kullanmayacaksınız bile. Türkiye’de isim yapmış büyük firmalara veya uluslararası çalışan firmalara iş başvurusu yapacaksanız muhakkak en az 1 yabancı dil bilmeniz gerekir. Büyük ölçekli firmalarda gerçekten de yabancı dilinizi iş hayatınızda kullanmanız gerekecektir.

İNSAN ELEME YÖNTEMLERİNDEN BİRİ: YABANCI DİL

Günümüzde arz-talep ilişkisi göze alındığında çok fazla inşaat mühendisliği bölümü mezunu olduğu bir gerçektir. Mezun sayısının fazlalığı inşaat mühendislerini değersiz hale getirmektedir. Bu durum da inşaat şirketlerinin işine geldiği için yeni alınacak inşaat mühendislerine maaş-donanım ilişkisi açısından acımasız davranılmaktadır. Durum böyleyken iş ilanı veren firmalar çoğu zaman gereksiz özellikler aramaktadır. Birçok firma  sadece insan eleme amacıyla işe alacağı kişinin yabancı dil bilgisini test etmektedir.

BİR MÜHENDİS DONANIMLI OLMALIDIR

Mühendis olmuş bir kişinin birden fazla dil anlayıp konuşabilmesi gerektiği görüşü de makul sayılabilir. Çünkü mühendisler sorun çözen kişilerdir. Çözüm yolları araştırılırken de yerli kaynakların yetersizliğinden dolayı yabancı kaynakların önemi büyüktür. Yabancı dil bilmek bu konuda kişiye önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Aynı zamanda yurt dışında yayımlanan makalelerin okunması mühendisin ufkunu açacaktır. Yerli ve yabancı kaynakların okuyup anlayabilen bir kişi, çalıştığı şirkette de fark yaratacaktır.

Sonuç olarak yabancı dil bilmek kesinlikle çok önemlidir. Eğer mümkünse birden fazla dil öğrenilmesi kişisel gelişim açısından da büyük fayda sağlayacaktır. Ne demişler: ”Bir dil bir insan, iki dil iki insan.”

Ancak yabancı dil bilmezsen iş bulamazsın diye genel bir kural da yoktur. Dil bilen kişinin iş görüşmesinde bir adım önde olduğu da aşikardır.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Konut satışları Aralık’ta yüzde 47,7 arttı

Türkiye genelinde 2019 yılında 1 milyon 348 bin 729 konut satış sonucu el değiştirdi. Aralık ayında ise konut satışları bir önceki yılın aynı ayına...