Ana Sayfa Kütüphane Kişisel Gelişim İş Bulabilmek İçin Yabancı Dil Şart mı?

İş Bulabilmek İçin Yabancı Dil Şart mı?

[adrotate banner="3"]

Eğer İngilizce bilmiyorsan iş bulamazsın klişesini pek çoğumuz duymuşuzdur. Hatta daha ileri gidecek olursak İngilizce’nin yanına en az bir tane daha yabancı dil eklememiz gerektiğini pek çok kişi söyler.

Yabancı dil bilmek iş bulabilmek için elbette sizi bir adım öne taşıyacaktır. Ancak bilmiyorsanız da iş bulamazsınız diye bir kaide yoktur.

Küçük ve orta ölçekli bir firmada çalışacaksanız belki de iş hayatınızda yabancı dili hiç kullanmayacaksınız bile. Türkiye’de isim yapmış büyük firmalara veya uluslararası çalışan firmalara iş başvurusu yapacaksanız muhakkak en az 1 yabancı dil bilmeniz gerekir. Büyük ölçekli firmalarda gerçekten de yabancı dilinizi iş hayatınızda kullanmanız gerekecektir.

İNSAN ELEME YÖNTEMLERİNDEN BİRİ: YABANCI DİL

Günümüzde arz-talep ilişkisi göze alındığında çok fazla inşaat mühendisliği bölümü mezunu olduğu bir gerçektir. Mezun sayısının fazlalığı inşaat mühendislerini değersiz hale getirmektedir. Bu durum da inşaat şirketlerinin işine geldiği için yeni alınacak inşaat mühendislerine maaş-donanım ilişkisi açısından acımasız davranılmaktadır. Durum böyleyken iş ilanı veren firmalar çoğu zaman gereksiz özellikler aramaktadır. Birçok firma  sadece insan eleme amacıyla işe alacağı kişinin yabancı dil bilgisini test etmektedir.

BİR MÜHENDİS DONANIMLI OLMALIDIR

Mühendis olmuş bir kişinin birden fazla dil anlayıp konuşabilmesi gerektiği görüşü de makul sayılabilir. Çünkü mühendisler sorun çözen kişilerdir. Çözüm yolları araştırılırken de yerli kaynakların yetersizliğinden dolayı yabancı kaynakların önemi büyüktür. Yabancı dil bilmek bu konuda kişiye önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Aynı zamanda yurt dışında yayımlanan makalelerin okunması mühendisin ufkunu açacaktır. Yerli ve yabancı kaynakların okuyup anlayabilen bir kişi, çalıştığı şirkette de fark yaratacaktır.

Sonuç olarak yabancı dil bilmek kesinlikle çok önemlidir. Eğer mümkünse birden fazla dil öğrenilmesi kişisel gelişim açısından da büyük fayda sağlayacaktır. Ne demişler: ”Bir dil bir insan, iki dil iki insan.”

Ancak yabancı dil bilmezsen iş bulamazsın diye genel bir kural da yoktur. Dil bilen kişinin iş görüşmesinde bir adım önde olduğu da aşikardır.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü Küçükçekmece'de binanın balkonunun çökme anı kamerada Küçükçekmece’de cadde üzerindeki 5 katlı bir binanın 3. ve 2. katındaki...

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında itme-sürme tekniği kullanıldı. Avrupa’da 1960’lı yılların başında kullanılmaya başlanan itme-sürme yöntemi Türkiye’de de genellikle köprü...

SON YORUMLAR