Ana Sayfa Kütüphane Kişisel Gelişim Yüksek Mühendisten Yabancı Dil Tavsiyeleri

Yüksek Mühendisten Yabancı Dil Tavsiyeleri

Yabancı dilimi nasıl geliştirebilirim? YDS ve YÖKDİL’ den nasıl yüksek bir puan alırım? Yabancı dil sadece sınav geçmek için mi öğrenilir? Ve benzeri birçok soruya yanıt bulabileceğiniz yazımıza geçelim

Bu yazımda çeşitli yerlerden ve kişilerden edinmiş olduğum deneyimleri sizlerle paylaşma ihtiyacı hissettim başta kendim ve siz değerli okurlarım olmak üzere hep beraber  yararlanmak dileğiyle…

Yüksek Biyomühendis’ten tavsiyeler :

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü mezunu olup Yıldız Teknik Üniversitesinde yüksek lisansını bitirmiş olan bir hanımefendiyle yabancı dil öğrenmek ve geliştirmek üzerine yapmış olduğumuz  sohbetten bazı kesimleri sizlere aktarmak isterim.

Sınava(YDS) nasıl hazırlandınız?

Benim sınava hazırlanışım pek sistematik olmadı maalesef, hedeflediğim puana ulaşmam yüksek lisans eğitimine başlamam ile oldu. Yüksek lisans eğitimim süresince sürekli İngilizce makale okumak durumunda kaldım ve böylelikle yabancı dilim ister istemez belirli düzeylere ulaştı. Öncelikle Reader at Work tarzı kitaplardan günlük okuma parçaları okumayla başladım. BBC tarzı haber sitelerinden güncel haberleri İngilizce olarak takip ettim. Daha sonraları ise ulaşım araçlarında geçirmiş olduğum boş vakitlerimi telefonuma indirmiş olduğum çeşitli kelime aplikasyonlarından kelime öğrenerek değerlendirdim.

Sadece kelime ve gramer bilmek yeterli midir?

Elbetteki belirli düzeyde gramerin olsun fakat gramere çok takılıp kalmamak gerek. Belirli kalıpları öğrenip oturttuktan sonra bol bol okuma yapmalısın makale,haber, hikaye vs.

Kimi arkadaşlarım yabancı kelime hazneleri çok geniş olmamalarına karşın 90 ve üstü puanlar aldı bu puanları alırken en önemli etkenlerinin bol bol okuma yapmak ve yabancı dizi izlemek olduğunu düşünüyorum.

YDS veya YÖKDİL için özel kurslara gitmek şart mı ?

Kurslara gitmenin faydası elbette vardır ama bence en önemlisi kişinin kendi çalışması ve öğrendiği yabancı dil her ne olursa olsun yaşamına entegre etmesi gerekir. Ben de çeşitli özel kurslara gittim fakat sınavlarda heyecanın da etkisiyle hep hedeflediğim puanların altında kaldım.

Kısaca toparlamak gerekirse eğer başta da belirttiğim gibi hedeflediğim puanlara ulaşmam yüksek lisans eğitimine başlamamla birlikte oldu çünkü ben istesem de istemesem de  İngilizce otomatikman hayatıma girmiş oldu makaleler, çalışmalar, okumalar vs.  Sizlerde dil öğrenmek veya sınavlarda hedeflediğiniz puanlara ulaşmak istiyorsanız öğrenmeye çalıştığınız yabancı dili bir mecburiyet veya sadece sınav olarak gördüğünüz takdirde başarılı olamazsınız ancak yabancı dili zevkle hayatınızın her bölümüne dahil ederek öğrenmeye çalışırsanız istediğiniz hedeflere ulaşmış olursunuz.

Uygulama Önerileri

News İn Levels

Oxford 3000 Kelime Ezber

Tureng Sözlük

Kendi Çıkarımlarım

Bu konu hakkında yazılmış birkaç yazı daha okudum ve bence hepsinin ortak olarak söyledikleri şunlar:

Yapımız gereği sevmediğimiz ve yapmak zorunda olduğumuz işleri yapmak istemiyoruz veya yaptığımızda mutlu olamadığımızdan başarı da elde edemiyoruz. Bence yabancı dil öğrenmeyi gözümüzde bu kadar büyütmeden ve bir mecburiyet olarak görmeden evvel, sevmeli dahası hayatımıza adapte etmeliyiz. Toplu taşımalarda seyahat ederken, ders aralarındaki geniş vakitlerde, bir yerde sıra beklerken , uyumadan hemen önce kısacası gün içerisinde bulduğumuz ilk boşluğa yabancı dil doldurarak başarı elde edebiliriz. Yabancı dili sadece sınavda yüksek puan almak olarak görürsek evet belki hedeflediğimiz puanlara ulaşabiliriz lakin sınavdan sonra unutulmaya yüz tutar tıpkı eğitim hayatımızdaki sadece sınavları geçmek için girdiğimiz diğer dersler gibi… Eğer gerçekten öğrenmek istersek önümüzde hiçbir engel kalmaz ne en iyi öğretmenler ne de kurslar, biz canı gönülden öğrenmek istemediğimiz sürece bize herhangi katkıları olamaz.

Umarım bir nebze de olsa faydalı bir yazı olmuştur. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle.

“Bir lisan bir insan, iki lisan iki insan.”

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

 

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


 

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Muhammet Talha Salman
Muhammet Talha Salman
Editör / Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğrencisi

2 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Denizli kentinde yaya akımlarının analizi – Makale

Denizli kentinde belirli noktalardaki yaya akımlarının analizi Özet Yayalar, şehir planlamasında dikkate alınması gereken önemli paydaşlardan biridir. Ancak yaya akımları, yaya geçitlerinin ve yaya kaldırımlarının tasarımında...

Yeni Ordu Stadı yıl sonunda açılıyor

Yeni Ordu Stadı yıl sonunda açılıyor Ordu’nun Altınordu ilçesinde inşa edilen 20 bin kapasiteli yeni stat aralık ayında sporun hizmetine açılacak. AK Parti Ordu İl Başkanı...

TOKİ Başkanı Bulut’tan konut kampanyalarıyla ilgili açıklama

 TOKİ Başkanı Bulut "Öncelikli hedefimiz dar gelirli aileleri ev sahibi yapmak" TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde başlatılan kampanyalar ve dar gelirli...

Yapılarda Su Yalıtımı Semineri – İnş. Yük. Müh. Cem ERCAN

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen ve İnşaat Yüksek Mühendisi Cem ERCAN'ın hazırladığı Yapılarda Su Yalıtımı semineri. 

SON YORUMLAR