Ana Sayfa Kütüphane Kişisel Gelişim Bir Mühendis Nasıl Olmalı?

Bir Mühendis Nasıl Olmalı?

Ülkemizde sayamayacağımız kadar çok yapı ve yine sayamayacağımız kadar mühendis  bulunmakta. Bunlara bağlı olarak işsizlik sayısı da bir hayli artmakta. Peki biz bunca rekabetin arasında ne gibi farklılıklarla kendimizi gösterebiliriz? Cevap olarak bildiğiniz şeylerden çok daha farklı konulara yer vermek istiyorum.

Üniversitedeki ilk dersimi hatırlıyorum. Söylenenlerle konuşulan şeyler çok farklıydı. Duymak istediğim sanki birkaç dil daha öğrenmeniz gerektiği, imkanınız varsa yüksek lisans ve hatta bunu yurt dışında yapmak gibi klasik şeylerdi. Ama ilk dersin konusu bu değildi. Ahlaktı. Mühendislikte ahlak. Evet kabul etmek gerekir ki kendinizi mühendislik alanında geliştirmek sadece bilgi olarak büyümek yeterli olmayacaktır. Bunun yanında ahlak dediğimiz toplumu bir arada tutan ve huzur ve güveninin inşaatı açısından da mühendislik çok önemli bir yere sahiptir. Demek istediğim mühendis sadece beşeri yapılar yaratmak oluşturmak değil, toplumsal alanda da görevleri bulunmaktadır.

Mühendis cetvel gibi olmalı.
Mühendis, bir cetvel gibi doğru, dürüst ve güvenilir olmalıdır. Dürüstlüğü, mühendisliğin en önemli şartı bilmeli. Dürüst olmayan bir mühendis,topluma güven vermeden başarılı olamaz.

Mühendisler kendine güveni tam, cesur insanlar olmalı. Kararsız ve zayıf karakterli insanlar iyi bir mühendislik eğitimi alsa bile uygulamada asla ama asla başarılı olamazlar.
Karşılaştığı zorluklarda gösterdiği tutarsız ve emin olunmayan davranışlar kendine ve işine prestij açısından zarar sağlar.

Mühendisler sürekli olarak büyük yatırım projelerine karar merci olduklarından ulusal çıkarları her türlü çıkarın üstünde tutmalıdır.

Önemli bir karar verdiklerinde veya verecekleri zaman önce devletin menfaatini kendi şahsi emellerinden uzak tutmalıdır ki geleceğe umut vadeden bir geçmiş bırakabilsinler.

Kendini geliştirmeli ve yenilemeli.

Mühendislik alanında gördüğü eğitimlerin zaman geçtikçe ek bilgilerle yenileneceğini ve geliştirileceğini unutmamalıdır. Kendini her zaman güncel tutmalı ve gelecek hakkında fikir sahibi olabilmeli tutarlı ve mantığa dayalı olasılıkları önceden tahmin edebilmeli.

Mühendisler kendi çalışmalarını politik ve siyasi tartışmalardan uzak tutmalı.

Politik veya siyasi tartışmalar içerisinde olan mühendis ve mühendis adayları belli bir aşamaya gelmek için başvurdukları bu yöntem kendini veya şirketini uzun vadede ve gelecekteki durumu açısında yarar sağlamasını isterken zarara uğratabilir.

Değerli ülkemizi her gün daha da geliştirmek mühendislerimizin görevidir.Unutmayın mühendislik sadece bir para kazanma yolu değil,gerektiği yerlerde her alanda hizmet verebilecek kalitede olan güncel, yeniliğe açık ve ahlak bakımından da her türlü donanıma sahip olan bir alandır.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Oğuzhan Danacı
Geleceğe yön vermek isteyen,hem insanları hem de kendini inşaat alanında geliştirmeye ve güncel tutmaya çalışan öğrenmenin yaşı ve zamanının önemli olmadığını göstermeye çalışan bir üniversite öğrencisi.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Ahşap Çatılar, Yapılarda Neden Tercih Edilmektedir?

Çatılar, yapı sistemlerinin en üst kısmında yer alan elemanlardır. Bu elemanlarda kullanılan yapı malzemesi de genellikle ahşaptır. Biz de bu yazımızda ahşap malzemesinin kullanılma...

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Aksaray'da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Olay, Taşpazar Mahallesi Ebulfeyz...

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı Türkiye’nin ilk insansız hızlı metrosu olan ve 120/km saat hız ile seyir edilebilecek İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın inşaat...

Endüstriyel İzolasyon

Endüstriyel İzolasyon Ortamların belirli etkenlerden ve zararlı maddelerden arındırılması, daha istenilen duruma getirilmesi anlamına gelen izolasyon, evlerde isteğe bağlı olsa da, endüstriyel işletmelerde endüstriyel izolasyon...

SON YORUMLAR