ASMOLEN DÖŞEME NEDİR?

0

Asmolen döşeme günümüzde konut yapılarında sıklıkla kullanılan bir döşeme türüdür. Asmolen döşemeden bahsetmeden önce, iki döşeme çeşidini de içinde bulunduran betonarme döşemelerden bahsetmemiz gerekir.

Betonarme döşeme konut yapıların katlarını birbirinden ayırır. Ayrıca ve daha önemli olmakla birlikte, betonarme döşeme üzerine gelen tüm yükleri karşılamak, ardından mesnet noktaları yani kolonlara yükü taşımak zorundadır. Betonarme döşemelerin iki çeşidi vardır. Bunlar dolu(plak) döşeme ve dişli(Nervürlü) döşeme olarak iki farklı çeşittedir. Bu iki farklı betonarme döşemesinin de kendi içlerinde çeşitleri vardır. Bahsedeceğimiz asmolen döşeme, dişli(Nervürlü)döşeme sınıfındadır.

Konut yapıda asmolen döşeme kullanılırsa, yapıda öncelikle düzgün bir tavana sahip olunur. Döşemede bağlanan demirlerin arasına dolgu malzemesi konuluyor olması, tavanın düz olmasının sağlanmasının en büyük sebeplerindendir.

Döşeme kalıpları çakıldıktan sonra, öncelikli olarak ana kirişler tabliyeye yerleştirilir. Ana kirişlerin nerede ve ne yönde olacağı, statik projeyi çizen mühendisin projesine göre belirlenir. Böylece ana kirişler tabliyeye yerleştirilir. Bir sonraki aşama ise nervür donatıların bağlanmasıdır. Ana kirişler bağlandıktan sonra, ana kirişlerin aralarına nervür donatılar bağlanır. Nervür donatılar bağlanırken dikkat edilmesi gereken bir şey vardır. Nervür donatılarının aynı yönde ve beraber çalışmaları çok önemlidir. Çünkü görevleri yükü taşımaktır ve dağıtmaktır. Nervür donatılarının beraber çalışmasını sağlamak amacıyla nervür donatılar aynı yönde bağlanır. Ancak bu bir zorunluluk değildir. Ekstra durumlar olduğu sürece bir takım değişikler yapılabilmektedir. Nervürlerin bağlanma yönü ana kirişlere göre yapılır. Yükü ana kirişlere taşıyabilecek şekilde bağlanmalıdır. Asmolen döşemenin kullanıldığı bir yapıda yükün taşınması şu şekilde olur; yük>nervürlü donatı >ana kirişler>Mesnet noktaları ve kolonlar>zemin(temel). İnşaatta olması gereken yükün taşınma şekli böyledir.  Bu şekilde çalışması istendiği için nervürlü donatılar yükü ana kirişlere ve mesnet noktalarına aktarabilecek şekilde bağlanır.

AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

Nervürlü döşemelerin dolu(plak) döşemelere göre avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır.

Öncelikle nervürlü döşemede kullanıldığı takdirde düz bir tavana sahip olunur. Tavanda girinti ve çıkıntılar olmaz.

Nervürlü döşemede, daha az kalıp kullanılacaktır. Bu da maliyeti düşüreceği gibi işçiliği de azaltacaktır. Kaba inşaatın bitiminden sonra ince işler başlayacaktır. Sıva, alçı, boya gibi işlerin zamanı geldiğinde, bu işleri yapılması gereken yüzler daha az olacaktır. Bu da yine maliyeti düşürmesinin yanı sıra işçiliği de azaltacaktır.

Asmolen döşemelerde daha fazla demir ilave edilir. Bu da taşınması gereken yükü arttıracaktır. Aynı zamanda daha fazla demir demek daha fazla maliyet demektir.

Dolu(plak) ve dişli(nervürlü) döşemelerin birbirine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bu yüzden çalışacağınız şantiyede hangi döşeme türünün sizin için daha avantajlı olacağını bulup, buna göre hangi betonarme döşemeyi kullanacağınızı seçmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here