Ana Sayfa Ders Notları Yapı Asmolen Döşeme Nedir?

Asmolen Döşeme Nedir?

- Reklam-

Asmolen döşeme günümüzde konut yapılarında sıklıkla kullanılan bir döşeme türüdür. Asmolen döşemeden bahsetmeden önce, iki döşeme çeşidini de içinde bulunduran betonarme döşemelerden bahsetmemiz gerekir.

Betonarme döşeme konut yapıların katlarını birbirinden ayırır. Ayrıca ve daha önemli olmakla birlikte, betonarme döşeme üzerine gelen tüm yükleri karşılamak, ardından mesnet noktaları yani kolonlara yükü taşımak zorundadır. Betonarme döşemelerin iki çeşidi vardır. Bunlar dolu(plak) döşeme ve dişli(Nervürlü) döşeme olarak iki farklı çeşittedir. Bu iki farklı betonarme döşemesinin de kendi içlerinde çeşitleri vardır. Bahsedeceğimiz asmolen döşeme, dişli(Nervürlü)döşeme sınıfındadır.

Konut yapıda asmolen döşeme kullanılırsa, yapıda öncelikle düzgün bir tavana sahip olunur. Döşemede bağlanan demirlerin arasına dolgu malzemesi konuluyor olması, tavanın düz olmasının sağlanmasının en büyük sebeplerindendir.

Döşeme kalıpları çakıldıktan sonra, öncelikli olarak ana kirişler tabliyeye yerleştirilir. Ana kirişlerin nerede ve ne yönde olacağı, statik projeyi çizen mühendisin projesine göre belirlenir. Böylece ana kirişler tabliyeye yerleştirilir. Bir sonraki aşama ise nervür donatıların bağlanmasıdır. Ana kirişler bağlandıktan sonra, ana kirişlerin aralarına nervür donatılar bağlanır. Nervür donatılar bağlanırken dikkat edilmesi gereken bir şey vardır. Nervür donatılarının aynı yönde ve beraber çalışmaları çok önemlidir. Çünkü görevleri yükü taşımaktır ve dağıtmaktır. Nervür donatılarının beraber çalışmasını sağlamak amacıyla nervür donatılar aynı yönde bağlanır. Ancak bu bir zorunluluk değildir. Ekstra durumlar olduğu sürece bir takım değişikler yapılabilmektedir. Nervürlerin bağlanma yönü ana kirişlere göre yapılır. Yükü ana kirişlere taşıyabilecek şekilde bağlanmalıdır. Asmolen döşemenin kullanıldığı bir yapıda yükün taşınması şu şekilde olur; yük>nervürlü donatı >ana kirişler>Mesnet noktaları ve kolonlar>zemin(temel). İnşaatta olması gereken yükün taşınma şekli böyledir.  Bu şekilde çalışması istendiği için nervürlü donatılar yükü ana kirişlere ve mesnet noktalarına aktarabilecek şekilde bağlanır.

AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

- Reklam-

Nervürlü döşemelerin dolu(plak) döşemelere göre avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır.

Öncelikle nervürlü döşemede kullanıldığı takdirde düz bir tavana sahip olunur. Tavanda girinti ve çıkıntılar olmaz.

Nervürlü döşemede, daha az kalıp kullanılacaktır. Bu da maliyeti düşüreceği gibi işçiliği de azaltacaktır. Kaba inşaatın bitiminden sonra ince işler başlayacaktır. Sıva, alçı, boya gibi işlerin zamanı geldiğinde, bu işleri yapılması gereken yüzler daha az olacaktır. Bu da yine maliyeti düşürmesinin yanı sıra işçiliği de azaltacaktır.

Asmolen döşemelerde daha fazla demir ilave edilir. Bu da taşınması gereken yükü arttıracaktır. Aynı zamanda daha fazla demir demek daha fazla maliyet demektir.

Dolu(plak) ve dişli(nervürlü) döşemelerin birbirine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bu yüzden çalışacağınız şantiyede hangi döşeme türünün sizin için daha avantajlı olacağını bulup, buna göre hangi betonarme döşemeyi kullanacağınızı seçmelisiniz.

Asmolen döşeme örnekleri

eps dolgulu asmolen döşeme

 

Asmolen tuğlarlar TS 1261 statik çalışmaya katılmayan döşeme dolgu standardında olmalı

Asmolen tuğlaların kapaklı olması, beton dökümü esnasında asmolen tuğlaların içerisine beton dolmasını önler.

  • İnş. Müh. Erdem Fidan’ın asmolen döşeme incelemesi

  • Asmolen döşemelerin proje üzerinden detaylı incelemesi ve proje kontrol esasları ile ilgili Analiz Akademi youtube kanalının videosu

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Celil Yıldırım
Karabük Üniversitesi İnşaat Mühendisliği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Fırtına yeni hastane inşaatını vurdu

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde saatteki hızı 80 kilometreyi bulan fırtına sonrası, inşaatı süren Lüleburgaz Yeni Devlet Hastanesi'nin duvarındaki yapı malzemeleri uçtu. Şans eseri yaralanma olmazken,...